ČLÁNOK




Zhrnutie výsledkov rokovaní ministrov obchodu členských štátov WTO v Ženeve
6. augusta 2008

V dňoch 21. – 30. júla 2008 sa v Ženeve uskutočnilo ministerské stretnutie členských krajín Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Jeho hlavným cieľom bolo dohodnúť modality (pozn. základné parametre) v oblasti obchodu s poľnohospodárskymi a priemyselnými výrobkami v rámci nového kola o liberalizácii svetového obchodu, známeho pod názvom Rozvojová agenda z Dohy (DDA). Súčasťou stretnutia bola aj tzv. „signálna konferencia“ zameraná na liberalizáciu obchodu so službami.

Na rokovaniach sa zúčastnilo takmer 90 ministrov členských krajín WTO. Európsku úniu zastupoval komisár pre obchod Peter Mandelson a komisárka pre poľnohospodárstvo Mariann Fischer Boel. V rámci interného koordinačného procesu EÚ sa konali viaceré stretnutia k priebežným výsledkom negociácií na úrovni ministrov (GAERC – Rada pre všeobecné záležitosti a vonkajšie vzťahy) a Výboru 133 titulári. V rámci WTO pravidelne zasadal Výbor pre obchodné negociácie (TNC), na ktorom generálny riaditeľ WTO Pascal Lamy informoval o priebežnom vývoji rokovaní G7 a v „green room“ (pozn. rokovanie v užšom formáte – cca 30 krajín).

Všetci zúčastnení ministri členských krajín WTO boli v úvodnej fáze pripravení posunúť svoje ambície bližšie ku kompromisu, pričom vyjadrovali záujem dospieť k vyváženej dohode a definitívne stanoviť nové multilaterálne pravidlá svetového obchodu. Najvýznamnejší posun sa očakával od dohody medzi krajinami skupiny G7, t.j. EÚ, USA, Japonsko, Austrália, India, Brazília a Čína.

Pozícia Slovenskej republiky bola zameraná na podporu dosiahnutia vyváženého celkového balíka DDA v rámci princípu „Single Undertaking“. K prioritným oblastiam záujmu SR patrí najmä dosiahnutie nového, reálneho prístupu na trh s priemyselnými výrobkami, liberalizácia obchodu so službami a zlepšenie multilaterálnych pravidiel, ako aj defenzívne záujmy v sektore poľnohospodárstva.

Základom pre rokovania ministrov boli revidované texty modalít predsedov negociačných skupín pre poľnohospodárstvo (AGRI) a priemysel (NAMA), ktoré sú kľúčovými oblasťami pre úspešné ukončenie liberalizačných rokovaní DDA. Dohoda o modalitách by umožnila pokračovať v rokovaniach o celkovom balíku DDA (t.j. nielen AGRI a NAMA, ale aj služby, pravidlá, TRIPS, uľahčovanie obchodu, a i.) s cieľom ukončenia kola do konca roku 2008.

Návrhy modalít však obsahovali pomerne veľa otvorených otázok, ktoré sa nepodarilo dohodnúť na nižších negociačných rovniach. Počas rokovaní ministrov sa v oblasti AGRI dospelo k dohode o celkovom znížení domácich podpôr narúšajúcich obchod (pre EÚ 80%, USA 70%), znížení ciel v najvyššom pásme znižovania o 70%, o citlivých výrobkoch pre vyspelé krajiny, o expanzii colných kvót pre vyspelé krajiny (4% domácej spotreby), o špeciálnych produktoch pre rozvojové krajiny (12% položiek s priemerným znížením o 11%) a pre nové členské krajiny WTO (priemerné zníženie ciel o 10% s celkovým počtom položiek 13%), o špeciálnom ochrannom mechanizme pre vyspelé krajiny (SSG – 1% položiek, trvanie 7 rokov). V oblasti NAMA bol dohodnutý koeficient znižovania ciel pre vyspelé krajiny (koeficient 8), ako aj koeficienty a flexibility pre rozvojové krajiny (koeficienty 20, 22 a 25, v rámci nich príslušné percento položiek a objemu obchodu), ďalej antikoncentračné pravidlo a rámcové znenie pre zapojenie krajín do sektorových iniciatív. V oblasti služieb sa dňa 26. júla konala tzv. „signálna konferencia“, na ktorej 31 prítomných ministrov prezentovalo signály budúcich ponúk svojich krajín. Tieto majú byť základom pre vypracovanie nových listín záväzkov v oblasti služieb. EÚ prezentovala predbežné a podmienečné ponuky v oblasti cezhraničného poskytovania služieb, telekomunikácií, finančných služieb, námornej dopravy a Mode 4 (zmluvní poskytovatelia služieb a nezávislí profesionáli).

Napriek enormnému úsiliu, mnohým ústupkom (vrátane ústupkov zo strany EÚ) a dohode o väčšine kľúčových otázok sa počas ministerského rokovania členských krajín WTO nepodarilo dosiahnuť finálnu dohodu o modalitách AGRI a NAMA. Pascal Lamy na zasadnutí TNC večer 29. júla oznámil zlyhanie rokovaní, pretože sa nepodarilo preklenúť rozdiely v pozíciách niektorých členských krajín k jednotlivým parciálnym otázkam. Za hlavnú príčinu označil nedosiahnutie dohody o osobitnom ochrannom mechanizme a zozname špeciálnych výrobkov v poľnohospodárstve pre rozvojové krajiny, ako aj nedoriešenie otázky bavlny. P. Lamy však zdôraznil, že prínosy tohto liberalizačného kola môžu byť dva až trikrát väčšie ako z predchádzajúcich multilaterálnych rokovaní. Preto je potrebné stavať na tom, čo už bolo v týchto dňoch dohodnuté (aj keď nie záväzne odsúhlasené) a vyzval krajiny na vážnu reflexiu o budúcich krokoch a kolektívnu zodpovednosť za tento proces. Negociačný proces by preto mal pokračovať na jeseň 2008.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

11. 10. 2024

USD 1,094 0,001
CZK 25,293 0,024
GBP 0,837 0,000
HUF 400,850 0,450
CAD 1,506 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS