ČLÁNOK




Z talianskej firmy Parmalat zmizlo 4,5 mld. EUR
27. decembra 2003

Hoci talianska firma vyrába mlieko a džúsy, čachre-machre jej vedenia pripomínajú energetický koncern Enron. Machinácie manažérov Parmalat sú dosť drastické, pretože nie sú schopní vôbec vysvetliť ako z firmy zmizlo 4,5 mld. EUR. Krach Parmalat bol rýchlejší. Firma vyhlásila default, teda neschopnosť splácať úvery a v kanceláriách audítorských firiem polícia robí prehliadky. Informuje o tom internetová stránka agentúry Bloomberg.

Parmalat je jedným z najväčších producentov mliečnej produkcie a iných potravinárskych výrobkov na svete. Medzi značky podniku patrí mlieko Sunnydale Farms, šťavy Santal a pečivo Archway. Firma vznikla v roku 1961. Založil ju Calisto Tanzi. Dnes funguje v 136 závodoch v 36 krajinách a pracuje pre ňu 36 tisíc zamestnancov. Tržby v roku 2002 dosiahli 7,5 mld. EUR.

Cez víkend prokuratúra mesta Miláno začala vyšetrovanie firmy Parmalat kvôli podozreniu z podvodu. Následne sa začala prehliadka priestorov audítorských firiem Delloite Touche kvôli podozreniu z podvodu. Firma pravdepodobne požiada o ochranu pre veriteľmi, čo je bankrotová procedúra spojený vo vyspelách ekonomikách s ozdravením podniku. Kvôli tomu Parmalat najal americkú právnu kanceláriu Weil, Gotshal & Manges, ktorá sa špecializuje na bankrotoch.

Na pomoc sa Parmalat ponáhľa taliansky premiér Silivio Berlusconi. !Vláda bude intervenovať, aby zachránila pracovné miesta,“ vyhlásil po prvých správach o bankrote spoločnosti. Konkrétne a opatrenia posúdi vláda v utorok 23. decembra 2003.

Finančné problémy firmy Parmalat sú v kontraste s jej podnikaním. Výroba v základnom závode neďaleko mesta Parma stúpla za posledné roky o 30%. Parmalat je veľkým zamestnávateľom regiónu neďaleko mesta Parma. Vďaka podniku je to nezamestnanosť 2,5 % hoci je úroveň nezamestnanosti v celom Taliansku 9 %.

Parmalat urobil z Parmy mesto známe na celom svete a podľa starostu Guseppe Romanini by bolo tragédiou ak by firma zbankrotovala kvôli finančným problémom. Minister financií talianska Gulio Tremonti porovnáva problémy firmy Parmalat s problémami americkej spoločnosti Enron. Dlh Parmalet predstavuje 6 mld. EUR a pred mesiacom firma vyhlásila, že má ľahko predajný majetok v hodnote 4,2 mld. EUR.

Avšak v decembri tohto roku audítorská spoločnosť Deloite vyhlásila, že nemôže považovať za likvidné prostriedky 496,5 mil. USD, ktoré firma vložila do úplne neznámeho fondu Epicurum registrovanému na Kajmanských ostrovoch. Tento fond sa mohol vyžívať kvôli korekcii finančných ukazovateľov Parmalat. Vo finančných vákazoch firmy za prvý polrok tohto roku je jednorázový príjem 135 mil. USD v dôsledku devízového swapu, teda výmeny rôzne úročených termínovaných kontraktov keď sa jeden obchod s jednou menou sa vymieňa za obchod s inou menou s iným úročením. Suma 135 mil. USD presne zodpovedá zisku Parmalat za prvý polrok.

Parmalat priznala 8. decembra 2003, že nemôže dostať z Epicurum svoje peniaze naspäť a zaplatiť eurobondy za 150 mil. EUR. Dva dni po tomto vyhlásení Standard & Poor ´s znížila rating Parmalat o 10 bodov s investičného ratingu BBB- na řatingo vo vysoko špekultaívnom pásme CC. Ratingová agentúra vyshlásila, že účtovné výkazy firmy sú podstatne deformované manažmentom firmy. Firma si rýchlo vybavila bankový úver, ktorý jej pomohol zachrániť sa pred defaultom.

Najhršie sa stalo v piatok 19. deccembra 2003, Bank of New York vyhlásila, že oddelenie Parmalat regsitrované ako Bonlat Financing Corp nemá na svojom účte 3,95 mld. EUR. Banka dementovala existenciu akéhokoľvek účtu tejto firmy. V dôsledku toho firme chýbalo 4,45 mld. EUR. To prevyšuje hodnotu likvidných prostredkov, ktoré Parmalat odhadol na 4,2 mld. EUR. V piatok 19. 12. 2003 nemohol materský podnik uplatniť predkupné právo na dcérsku spoloćnosť v Brazílii Parmalat Emprendimentos e Administracao. Standard & Poor´s vyhlásila spoločnosť za neschopnú splácať záväzky, znížilo rating na najnižší stupeň D a vyshlásilo, že s podnikom prerušuje spoluprácu. Podľa májového zoznamu denníka Financial Times FT-500 bola firma v Európe na 451 mieste a mala trhovú kapitalizáciu 1,7 mld. USD Akcie od 8. decembra 2003 klesli o 87 %. A dlhopisy sa predávajú za 26 % menovitej hodnoty.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 4. 2024

USD 1,071 0,001
CZK 25,164 0,012
GBP 0,856 0,000
HUF 392,280 0,700
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS