ČLÁNOK
Prezidentka Čaputová vymenovala úradnícku vládu
15. mája 2023

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes vymenovala úradnícku vládu. Na čele novej vlády bude stáť Ľudovít Ódor. Nový premiér uviedol, že je preňho cťou i záväzkom viesť vládu odborníkov v neľahkých časoch. Má ambíciu posunúť štát vpred, a to i napriek krátkosti mandátu jeho vlády. „Naša vláda sa bude riadiť piatimi princípmi,“ povedal. Medzi piliermi jeho vlády by mali pokoj, a tiež spájanie a rešpekt k rôznorodosti. Ódor tiež chce stavať na odbornosti a prioritou má byť okrem riešenia aktuálnych problémov i budúcnosť štátu. Podotkol, že nemienia otvárať citlivé kultúrne otázky. Pilierom má byť aj služba krajine. „Som presvedčený, že len spoločne môžeme čeliť výzvam, pred ktorými Slovensko stojí,“ uviedol Ódor.

Na svojej profesijnej ceste členovia novej vlády podľa prezidentky už dosiahli rešpekt, no spojila ich ochota pomôcť Slovensku v náročnej spoločenskej a politickej situácii a upokojiť rozhádanú a unavenú spoločnosť a priviesť ju k parlamentným voľbám. „Údelom vlád odborníkov je, že sa dostávajú k slovu až vo chvíli, keď sa neponúka iné ústavné riešenie. Na Slovensku nadišla chvíľa pre túto vládu v okamihu, keď už nedokázal pokračovať vo svojej práci tím povereného premiéra Eduarda Hegera,“ skonštatovala hlava štátu. Problémom vládnej koalície, ktorý urýchlil jej koniec, boli podľa prezidentky Čaputovej permanentné súperenie a hádky, ktoré otrávili ako spoločnosť, tak aj jej protagonistov. Pripustila ale, že odchádzajúca vláda Eduarda Hegera pripravila viacero dôležitých reforiem, napríklad v oblasti justície, školstva či národných parkov. Prezidentka predpokladá, že splnené míľniky Plánu obnovy umožnia tejto vláde podať žiadosť o ďalšiu splátku. Spomenula i fungovanie rôznych podporných schém na kompenzovanie energetickej krízy, ktoré sa ale podľa Čaputovej dajú stále vylepšovať. Dosluhujúcemu kabinetu sa poďakovala za službu pre Slovensko.

S novou vládou sa podľa prezidentky spájajú očakávania ako upokojenie situácie, ale aj praktické riešenia. Podotkla, že majú obmedzený čas a okrem výnimočných prípadov už nemôžu predkladať zákony do parlamentu, ktorý sa blíži k svojej poslednej schôdzi. Dodala, že sa očakáva čo najlepší a najpragmatickejší výkon, a to ako v prípade implementácie reforiem, tak aj plnenia ďalších míľnikov Plánu obnovy a prípravy štátneho rozpočtu a ďalších krokov k udržateľnosti verejných financií. Zloženie vlády podľa hlavy štátu odráža pestrosť a rozmanitosť spoločnosti. Prezidentka podotkla, že čelíme i epidémii populizmu a klamstiev a od novej vlády očakáva vecnosť, rešpekt k druhým i vysokú komunikačnú kultúru, a teda, že budú protiváhou ku klamstvám. Čaputová zdôraznila, že členovia novej vlády nie sú a neplánujú byť aktérmi politických zápasov, a teda budú pôsobiť najmä z pozícií odborníkov a budú sa môcť sústrediť na záujem štátu a jeho obyvateľstva.

Podpredsedníčkou vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov sa stala Lívia Vašáková. Miroslav Wlachovský povedie Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Novým ministrom obrany sa stal Martin Sklenár. Ministerstvo vnútra bude viesť Ivan Šimko. Riadením Ministerstva hospodárstva SR bol prezidentkou poverený Peter Dovhun. Ministrom financií sa stal Michal Horváth. Pavol Lančarič bol poverený riadením Ministerstva dopravy a výstavby SR. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR bude viesť Jozef Bíreš. Na čele Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR bude Peter Balík. Ministerstvo spravodlivosti povedie Jana Dubovcová. Soňa Gaborčáková bola hlavou štátu poverená vedením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Milan Chrenko bude viesť Ministerstvo životného prostredia SR. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR bude v najbližších mesiacoch pod vedením Daniela Bútoru. Riadením Ministerstva kultúry SR bola poverená Silvia Hroncová. Ministerstvo zdravotníctva SR bude riadiť Michal Palkovič.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 4. 2024

USD 1,063 0,002
CZK 25,275 0,008
GBP 0,863 0,007
HUF 393,900 1,400
CAD 1,459 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS