ČLÁNOK
VÚB uskutočnila na Slovensku prvú transakciu s čipovou kartou Visa
23. januára 2003

„Je výborné, že takmer každý piaty Slovák môže využívať bezpečnosť a pohodlie, ktoré mu ponúkajú platobné karty Visa. Blahoželám našim členským bankám k dosiahnutiu tohto výsledku,“ povedala Anne Cobb, prezidentka Visa CEMEA (Stredná Európa, Blízky východ a Afrika), ktorá sa v Bratislave zúčastnila na oslave tohto míľnika.

„Platobné karty pomáhajú Slovensku na ceste k bezhotovostnej spoločnosti, v rámci ktorej banky a obchodníci môžu pracovať efektívnejšie, prostredníctvom znižovania manipulačných nákladov spojených s hotovosťou. Ďalšou výhodou bezhotovostnej spoločnosti je skutočnosť, že finančné prostriedky sú uložené v bankovom systéme a môžu byť kedykoľvek použité napríklad na komerčné pôžičky, ktoré sú hlavným faktorom ekonomického rastu.“

Počas svojej návštevy v Bratislave Anne Cobb taktiež uskutočnila prvú transakciu s čipovou kartou Visa na Slovensku. Táto transakcia, zrealizovaná včera, prebehla prostredníctvom terminálu VÚB v Café Mayer. Pani Cobb tu kúpila slávnostnú tortu pre Moniku Repáňovú, víťazku minuloročnej detskej súťaže Visa Olympiáda Fantázie. Čipové karty sú rýchlejšou, efektívnejšou a bezpečnejšou alternatívou oproti platobným kartám s magnetickým pásikom, ktoré sa využívajú v súčasnosti.

„Som veľmi rád, že práve VÚB, ako prvá banka na Slovensku, uskutočnila medzinárodnú čipovú transakciu prostredníctvom platobnej karty Visa,“ povedal Tomas Spurny, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Všeobecnej úverovej banky, a.s. „Čipové karty predstavujú budúcnosť platobných systémov, preto sme vo VÚB hrdí na to, že sme mohli byť súčasťou dosiahnutia tohto významného míľnika v oblasti bankovníctva na Slovensku,“ dodal Tomas Spurny.

Spolu s rýchlym nárastom počtu držiteľov platobných kariet Visa za posledné roky, bola na Slovensku vybudovaná rozsiahla akceptačná sieť, ktorá podporuje tento rast. V súčasnosti môžu obyvatelia Slovenska použiť svoju platobnú kartu Visa na 11 181 miestach, ktoré zahŕňajú 9 985 obchodov. Prípadný výber hotovosti a prístup k peňažným prostriedkom zabezpečuje na Slovensku 1 196 bankomatov.

„Členské banky Visa na Slovensku nielenže vybudovali širokú akceptačnú sieť, ktorá umožňuje slovenským držiteľom kariet Visa maximálne svoje karty využiť, ale rovnaký systém intenzívne využívajú aj zahraniční turisti a návštevníci, ktorí chcú svoje Visa karty na Slovensku použiť,“ vysvetľuje Miloslav Kozler, regionálny manažér asociácie Visa International pre Slovenskú republiku.

Slovenská sieť obchodníkov, ktorí akceptujú platobné karty Visa, je jednou z najrozvinutejších v regióne Strednej Európy. Na Slovensku je viac obchodov s platobným terminálom pre karty Visa Electron na jedného obyvateľa ako v ktorejkoľvek inej krajine Strednej Európy. Táto sieť zabezpečuje výbornú akceptovateľnosť najpopulárnejšej platobnej karty – Visa Electron – na Slovensku a taktiež efektívne a bezpečné spracovanie všetkých platobných operácií kariet Visa.

Asociácia Visa International

Visa je svetový líder v oblasti spotrebiteľských platobných systémov. Karty s vlajkou Visa zabezpečili celkový ročný objem obchodov v sume 2 bilióny USD a sú celosvetovo akceptovateľné na viac ako 24 miliónoch miestach, ktoré zahŕňajú 750 000 bankomatov. Spoločnosť Visa hrá vedúcu rolu v rozvoji inovatívnych platobných produktov a technológií, ktoré prinášajú prospech pre 21 000 členských finančných inštitúcií i držiteľov kariet. Visa ma vedúce postavenie v realizovaných platbách prostredníctvom internetu a je prvotným iniciátorom tzv. „u-commerce“, alebo „universal commerce“ – možnosť realizovať obchod kdekoľvek na svete, bez ohľadu na čas a spôsob komunikácie. Dalšie informácie nájdete na www.corporate.visa.com.

Všeobecná úverová banka

Všeobecná úverová banka, a.s., Bratislava, člen bankovej skupiny IntesaBci, zaujíma popredné miesto na slovenskom finančnom trhu tak v oblasti aktívnych ako aj pasívnych obchodov. Dokumentuje to aj jej 20 %-ný podiel na úhrnnej bilančnej sume bankového sektora SR a 21 %-ný podiel na hodnote primárnych vkladov. Ku koncu decembra 2002 vydala banka svojim klientom už 575,4 tis. kusov platobných kariet, ktoré môžu použiť v približne 4000 POS termináloch VÚB. Od decembra 2002 sa bankomatová sieť VÚB rozšírila na 400 kusov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS