ČLÁNOK


,

ÚFT pozastavil dokončenie obchodu s akciami VSŽ
10. januára 2002

Úrad pre finančný trh (ÚFT) predbežným opatrením pozastavil dokončenie obchodu s akciami podniku VSŽ, a.s. Košice. ÚFT ako orgán štátneho dozoru nariadil burze, aby nezúčtovala obchody s obchodmi z 21. decembra 2001 keď Transpetrol predal 21% akcií a kúpili ich Stredoeurópsky maklérsky dom, Poštová banka a ďalšie spoločnosti. FINI o tom informoval hovorca ÚFT Marek Kačmár.

ÚFT tvrdí, že počas monitorovania obchodov dospel k názoru, že došlo k manipulácii cien. Okrem toho podľa dozoru pochybnosti vzbudzuje aj to, že to, že jeden člen burzy, teda Stredoeurópsky maklérsky dom predal druhému členovi, teda Poštovej banke akcie, ktoré ešte nakúpil a za tú istú cenu. Kurzy akcií dosiahnuté na BCPB nezodpovedali aktuálnemu dopytu a ponuke pri tomto cennom papieri. ÚFT tvrdí, že o tom svedčí aj skutočnosť, že v decembri cena akcií VSŽ na RM-S dosiahla v priemere 222,36 Sk.

Balík 3 494 017 akcií VSŽ mal na základe anonymného obchodu uskutočneného 21. decembra 2001 získať od Transpetrolu získať Stredoeurópsky maklérsky dom , o.c.p., a.s (SMD). Tento balík akcií zodpovedá 21-percentnému podielu na základnom imaní VSŽ. Obchod sa uskutočnil pri cene 160 Sk za akciu. V rovnaký deň sa uskutočnil aj ďalší obchod s akciami VSŽ. SMD potom predal balík 1 951 733 akcií, ktorý predstavuje 11,87 % základného imania VSŽ, Poštovej banke pri cene 160 Sk. V pondelok 7. januára SMD predal priamym obchodom zvyšných 1 542 284 akcií VSŽ dvom členom BCPB.

„Okolnosti, podnety podané na úrad a spôsob uzatvorenia kurzotvorných s akciami VSŽ 21. decembra 2001 ako aj uzavretie obchodov v predchádzajúcich dňoch naznačujú, že cieľom manipulácie ich kurzu bolo pravdepodobné získanie neprimeraného zisku, respektíve poškodenie tretích osôb. Preto je potrebné prešetrenie týchto obchodov úradom,“ poznamenáva komuniké Úradu pre finančný trh.

Podľa ministra Haracha Transpetrol z predaja akcií VSŽ získal 330 miliónov Sk. VSŽ totiž okrem odkupnej sumy v objeme 559 miliónov Sk získal na dividendách z týchto podielov ďalších 504 miliónov Sk. Na ich nákup v roku 2000 vynaložil asi 730 miliónov Sk.

Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda novinárov informoval, že koaliční partneri zobrali na vedomie informáciu ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha o jeho postupe pri celej transakcii s tým, že sa bude čakať na závery z Úradu pre finančný trh (ÚFT), ktorý preveruje transparentnosť i súlad techniky prevedenia obchodu s platným zákonnými normami.

K možnosti odstúpenia ministra Haracha premiér Dzurinda uviedol, že žiadna takáto požiadavka predložená nebola.

Podľa vyhlásenia, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca ministerstva hospodárstva Peter Chalmovský, minister hospodárstva preukázateľne nenesie politickú ani inú zodpovednosť za pozastavené obchodovanie s akciami VSŽ na BCPB. Samotný obchod totiž na základe zmluvy s Transpetrolom uskutočnila Slovenská sporiteľňa a nie ministerstvo hospodárstva.

ÚFT môže počas mesiaca preskúmať, či obchod s akciami na burze je v súlade so zákonom a či je možné ho zrušiť, alebo nie. Obchodovanie s akciami VSŽ bolo naposledy pozastavené v roku 1998.

ÚFT je orgán štátneho dozoru nad kapitálovým trhom a poisťovníctvom v zmysle príslušného zákona. Rozhoduje o právach, právom chránených záujmoch a povinnostiach právnických osôb a fyzických osôb v oblasti kapitálového trhu a poisťovníctva.

U.S. Steel chce odkúpiť akcie VSŽ od Transpetrolu aj FNM

Dozorná rada U.S. Steel Košice (USSK schválila návrh, že spoločnosť odkúpi akcie VSŽ od všetkých akcionárov vlastniacich viac ako 5-percentný podiel vo VSŽ. Ako povedala ministerka financií Brigita Schmögnerová po rokovaní s prezidentom USSK Johnom H. Goodishom, USSK predloží ponuku Transpetrolu aj Fondu národného majetku SR. Cenu, ktorú ponúkne za akcie, však zatiaľ prezident USSK neuviedol, ale podľa ministerky sa na rokovaniach v minulosti hovorilo o 200 Sk za akciu.

Podľa ministerky je postup USSK dobrý a je presvedčená, že Úrad pre finančný trh (ÚFT) zistí netransparentný postup v prípade predaja akcií VSŽ a prevod akcií sa neuskutoční. „V prípade, že sa prevod akcií zrealizuje, už budeme musieť hovoriť o politickej zodpovednosti,“ dodala šéfka rezortu financií. Zatiaľ sa však k politickej zodpovednosti odmietla vyjadriť.

Podľa Goodisha išlo tiež o manipuláciu s cenou akcií, a preto uvítal rozhodnutie ÚFT, ktorý predbežným opatrením uložil Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) pozastaviť vyrovnanie obchodov s akciami VSŽ zo dňa 21. decembra 2001 po dobu 30 dní.

S rozhodnutím úradu vyjadril spokojnosť aj Fond národného majetku SR (FNM). „Fond počká na konečné rozhodnutie úradu. V prípade, že ÚFT by obchod s akciami VSŽ zrušil, FNM by uvítal spoločný postup pri predaji svojho balíka akcií VSŽ spolu s Transpetrolom,“ povedala v reakcii na rozhodnutie ÚFT hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová.

ÚFT podľa kupca akcií VSŽ rozhodol pod politickým tlakom

Rozhodnutie Úradu pre finančný trh (ÚFT), ktorý predbežným opatrením uložil Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) pozastaviť vyrovnanie obchodov s akciami VSŽ zo dňa 21. decembra 2001 po dobu 30 dní, je pre Stredoeurópsky maklérsky dom , o.c.p., a.s. (SMD) prekvapivé. SMD ho považuje za rozhodnutie vydané pod politickým tlakom, ktoré vysiela negatívny signál smerom ku kapitálovému trhu a do zahraničia. SMD momentálne rozhodnutie analyzuje a do skončenia analýzy sa k nemu nebude ďalej vyjadrovať. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol predseda predstavenstva SMD Michal Bartók.

Rozhodnutím ÚFT bol prekvapený aj ďalší nadobúdateľ akcií VSŽ, ktorým je Poštová banka (PB). Ako povedala tlačová tajomníčka banky Katarína Kadašiová, obchod realizovaný PB bol plne v súlade s pravidlami obchodovania BCPB. Pre banku je prekvapivé aj zdôvodnenie rozhodnutia ÚFT. PB preto po preštudovaní a analýze rozhodnutia podnikne ďalšie kroky v súlade s právnymi predpismi SR. „Poštová banka podala aj na základe limitov určených na nákup akcií pre banky dopyt na nákup vopred určeného objemu akcií VSŽ, a to ešte pred transakciou s 21-percentným balíkom týchto cenných papierov z portfólia Transpetrolu. Keďže tento balík sa predával vcelku, obchodník s cennými papiermi ho takto kúpil a banke zrejme následne predal ňou požadovaný balík,“ povedala agentúre SITA Kadašiová.

Pozastavením predaja akcií VSŽ sa splnila požiadavka SDĽ

Rozhodnutím Úradu pre finančný trh sa naplnila jedna z požiadaviek Strany demokratickej ľavice z Koaličnej rady. Zároveň sa vyhovelo podnetu Fondu národného majetku (FNM) ako aj U.S. Steel. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol manažér komunikačného úseku SDĽ Ivan Bielik.

V tejto súvislosti však SDĽ nemôže súhlasiť so zjednodušovaním problému premiérom Mikulášom Dzurindom, ktorý túto transakciu položil len do „technickej roviny,“ v ktorej sa vraj stala chyba. Takéto konštatovanie považuje za účelové, navyše v čase, keď vysoká nezamestnanosť, nedostatok financií vo verejných zdrojoch a celková poddimenzovanosť rezortov, najmä zdravotníctva a školstva vážne znepokojuje väčšinu občanov Slovenska, uvádza sa v stanovisku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

16. 5. 2024

USD 1,087 0,003
CZK 24,709 0,057
GBP 0,859 0,000
HUF 386,180 0,180
CAD 1,481 0,005

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS