ČLÁNOK




Syntetické nástroje: obligácie naviazané na kapitálový trh
9. septembra 2002

Veľký pád kapitálového trhu, ktorý nasledoval po tom ako na jar roku 2000 index kapitálového trhu dosiahli maximá, viedol k obrovským stratám investorov. Mnohí z nich museli podstatne znížiť objemy operácií, vybrať si vyčkávaciu pozíciu alebo celkom odísť z trhu s akciami. Tieto procesy súčasne vyvolali záujem o menej riskantné finančné nástroje, ktoré zabezpečujú určitý príjem finančných prostriedkov. Súčasne stimuloval to, že finančné inštitúcie skonštruovali nové syntetické nástroje, ktoré sú odvodené a sú spojené s finančnými aktívami, ktoré ležia v ich základe.

Hoci tieto nástroje nemôžu zabezpečiť vysoké výnosy, porovnateľnú s predchádzajúcimi výnosmi na kapitálovom trhu keď rástli ceny najmä technologických akcií, ich podstatnou vlastnosťou je v podstate bezriziková prítomnosť na trhoch a získanie príslušného výnosu pri priaznivej dynamika príslušných finančných aktív.

Kvôli úplnej návratnosti vložených prostriedkov podobné syntetické nástroje umožňujú vyhnúť sa riziku zníženia kurzovej hodnoty aktív. Kvôli vysokej volatilite, ktorá sa v súčasnosti stala charakteristickou črtou kapitálového trhu, syntetické finančné nástroje nie sú zlou alternatívou investovania priamo do akcií a obligácií.

Aktívami, ktoré ležia v základe finančných nástrojov, naviazaných na finančné aktíva kapitálového trhu (Equity-Linked Notes – ELN), môžu byť samostatné akcie a indexy a tiež warranty (koše) akcií a indexov.

Ak budeme celkom hovoriť o syntetických finančných nástrojoch, príjmový komponent sa vypočítava na základe zmien hodnoty určitých aktív a treba poznamenať, že existujú cenné papiere naviazané na dynamiku cien tovarov a devízových kurzov. Existujú rôznorodé syntetické nástroje, ktorých hodnota je naviazaná na hodnotu finančných aktív. Medzi základné patria:

1) Equity-Linked Certificates of Deposit,

2) Capital Guarantee Notes – ELCD,

3) Equity Participation Notes – EPN,

4) Index-Linked Notes,

5) Equity Index Participation Notes,

6) Equity Index-Linked Notes,

7) Equity Participation Indexed Certificates – EPIC,

8) Index Principal Return Notes,

9) All-Ordinaries Share Price Riskless Index Notes – ASPRINs,

10) Geared Equity Capital Units – GECU,

11) Performance Index Papers – PIP,

14) Customized Upside Basket Securities – CUBS,

15) Structured Upside Participating Equity Receipts – SUPER,

16) Portfolio Income Notes – PIN,

17) Market Index Deposits – MID,

18) Market Indexed NotEs – MINE,

19) Market Index Target-Term Securities – MITTS,

20) Stock Index Growth Notes – SIGN,

21) Stock Index Return Securities – SIRS,

22) Stock Performance Exchange-Linked Bonds – SPELBonds,

23) Guaranteed Return Index Participation Certificates – GRIP,

25) Guaranteed Return on Investment Certificates – GROI,

26) Index Growth-Linked Units – IGLU,

27) Index Participation Certificates,

28) Protected Equity Notes – PEN

Treba mať na vedomí, že názvy spomínaných finančných nástrojov odrážajú ich štruktúru. Súčasne však treba povedať, že emitnenti dosť často modifikujú názvy zložitých finančných nástrojov takým spôsobom, aby nimi vydaný druh cenného papiera mal vlastné meno, ktoré ho odlišuje od ostatných.

Dlhové záväzky, ktoré sú spojené s aktívami kapitálového trhu, spájajú v sebe charakteristiky obligácií s nulovým (alebo) nízky kupónom a príjmový komponent, ktorý je založený na dynamike samostatných akcií / indexov kapitálového trhu alebo warrantov (košov) akcií / indexov kapitálového trhu.

Dané spojenie zabezpečuje týmto finančným nástrojom prevahu, ktorá sa vyjadruje v tom, že na jednej strane navrhujú potenciál rastu, charakteristický pre akcie a indexy, na druhej strane ochranu pred rizikom z poklesu hodnoty, ktorá je dôležitou črtou obligácií. Zvyčajne podobné cenné papiere majú strednodobú lehotu obratu. Doba ich existencie kolíše od 1 do 10 rokov.

Rôznorodosť nástrojov, zabezpečujúcich unikátny vzťah medzi rizikom a príjmom, umožňuje investorom možnosť výberu cenných papierov, v čo najväčšej miere zodpovedajúcich konkrétnym požiadavkám a podmienkam.

Konkrétnym príkladom syntetických finančných nástrojov s garantovanou návratnosťou primárne vložených finančných prostriedkov môžu byť strednodobé dlhové cenné papiere emitované Deutsche Bank AG, v ktorých základe sú indexy kapitálového trhu, menovite obligácie s právom predčasného splatenia, naviazané na indexy Standard and Poor’s 500 (Callable Note linked to Standard and Poor’s 500 Index), a takzvané „poistené“ obligácie naviazané na kôš indexov ázijského trhu s cennými papiermi (Protected Note Linked to an Index Basket with Asian Tail) . Okrem návratnosti primárne investovanej sumy finančných prostriedkov zabezpečujú garantovaný doplnkový príjem.

Warrant (kôš indexov), ktorý leží v základe aktív „poistených“ obligácií, zahŕňa indexy spoločností s vysokou kapitalizáciou troch popredných kapitálových trhov: americký Standard & Poor’s 500, európsky Dow Jones Euro Stoxx50E a japonský TOPIX. Doba splatnosti týchto cenných papierov je päť rokov, avšak obligácie s právom predčasného splatenia sa dajú spätne odkúpiť emitentom po troch rokoch za 130 USD. Znamená to, že suma garantovaná vyplatením „poistenej“ obligácie pri jej umorení predstavuje 115 USD.

Znamená to, že výhodou týchto finančných nástrojov v podmienkach vysokej nestability na kapitálovom trhu je zachovanie pôvodného kapitálu pri akomkoľvek vývoji udalostí na kapitálovom trhu a možnosť získania zisku pri priaznivom vývoji kapitálového trhu a jeho konjunktúre.

Medzi finančnými inštitúciami je v súčasnosti rozšírená prax paralelnej emisie niekoľkých druhov cenných papierov naviazaných na tie isté finančné aktíva kapitálového trhu, pretože umožňuje investorovi slobodu výberu a investovanie finančných prostriedkov v tom smere, ktorý považuje za najperspektívnejší.

Napríklad certifikáty, ktoré vydala Deutsche Bank je doplnkovým faktorom, ktorý ovplyvňuje rozhodnutia investorov, je hodnotenie perspektívy kapitálového trhu v USA a ostatnom svete. Napríklad ak si investor kupuje záväzky naviazané na S & P 500, okrem iného bude počítať s tým, že v strednodobom horizonte americký kapitálový trh bude medzi rozvinutými trhmi najperspektívnejší.

Pozrime si na príklade obligácií Deutsche Bank základné charakteristiky dlhových záväzkov naviazaných na aktíva kapitálového trhu:

Aktíva v základe (Underlying Asset) – základné akcie, alebo indexy, ktorých dynamika predurčuje zmenu hodnôt aktív a teda sumu vyplácaných finančných prostriedkov pri umorení obligácií. V prípade záväzkov Deutsche Bank spojených s právom predčasného splatenia obligácií aktívom, ktoré leží v základe týchto finančných nástrojov je S & P 500. V prípade s „poistenými“ obligáciami je základným finančným aktívom kôš indexov pozostávajúci s amerického Standard & Poor’s 500 (váha v koši predstavuje 40%), Európsky Dow Jones Euro Stoxx50E (40%) a japonský TOPIX (20%).

Lehota splatnosti (Maturity) obligácií, po skončení ktorej sa uskutoční umorenie emitentom.

Minimálna suma umorenia (Minimum Redemption Amount) sa fixuje v dohode a predstavuje minimálnu garantovanú sumu, ktorú investor dostane nezávisle od dynamiky aktív na kapitálovom trhu pri umorení záväzku emitentom. Minimálna suma sa umorení môže rovnať nominálnej hodnote (ako napríklad pri obligáciách s právom predčasného splatenia), môže prevyšovať nominálnu hodnotu (ako v prípade „poistených záväzkov“, kde predstavuje 115 USD, teda prevyšuje nominálnu hodnotu o 15 %.

Suma vyplácaných prostriedkov (Cash Settlement Amount) pri umorení hodnoty aktív, ktoré ležia v ich základe a faktoru účasti. Vypočítanie sumy vyplácanej majiteľovi pri umorení obligácií sa uskutočňujú v Deutsche Bank podľa nasledovných vzorcov.

1) Pre poistené dlhové záväzky:

Max. { $115,00 , $100,00 * ( 1 +

Štartovacia referenčná cena> / <Štartovacia referenčná cena> * PF ) $100,00 * ( 1 +

Štartovacia referenčnácena> / <Štartovacia referenčná cena> * PF ) }

2) Pre záväzky s právom predčasného umorenia:

Minimálna suma umorenia + $100 * { PF x Max ( / <Štartovacia referenčná cena> , 0 ) ?ax ( / <Štartovacia referenčná cena> , 0 ) }

kde sú

Štartovacia referenčná cena (Initial Reference Price) sa určuje na základe oficiálnych úrovní uzatváracích cien aktív kapitálového trhu na ktoré sú naviazané obligácie k dátumu keď sa tieto obligácie dostávajú do obehu.

Konečná referenčná cena (Final Reference Price) závisí od zmeny ceny aktív, ktoré sú v zaklade finančných nástrojov a určujú sa na základe priemernej aritmetickej úrovne zatváracích cien na kapitálovom trhu fixované podľa dátumov, ktoré sa nachádzajú v zmluve.

Dátumy priebežného výpočtu (Observation Dates) – dátumy, počas ktorých sa fixujú úrovne zavretia indexov, ktoré sa používajú pre výpočet konečnej referenčnej ceny.

Faktor spoluúčasti (Participation Factor, PF) – úroková miera, ktorej úroveň sa určuje trhovou konjunktúrou a zaznamenáva sa v dohode. Zjednodušene sa dá fungovanie faktora spolúčasti dá ilustrovať na raste indexu o 40 %. Ak je faktor spolúčasti 60 %, výnos cenného papiera sa bude určovať 24 % zvýšením hodnoty, ktorý sa rovná 60 %, príjem z cenných papierov sa bude rovnať 24 % zvýšeniu hodnoty aktív. Čo sa týka obligácií Deutsche Bank, faktor účasti sa rovná v prvom prípade 60 % a v druhom 100 %.

Doplnkovými charakteristika obligácií s právom predčasného umorenia sú:

Dátum predčasného umorenia (Call Date) – termín pred dátumom umorenia obligácií, ktorý je súčasťou emisných podmienok keď má emitent splatiť dlhový záväzok.

Cena predčasného umorenia (?all Price) – cena za ktorú môžu byť obligácie umorené pred lehotou splatnosti. Zvyčajne sa v tomto prípade obligácie umorujú s prémiou, teda v hodnote, ktorá je vyššia ako nominálna hodnota: cena predčasného umorenia = menovitá hodnota + prémia. Napríklad v prípade obligácií Deutsche Bank sa cena predčasného umorenia rovná 130 USD.

V závere ešte raz podčiarkneme, že dlhové záväzky viazané na aktíva kapitálového trhu, sú investičné nástroje so strednodobou lehotou splatnosti. Ich efektívnosť je závislá od dynamiky konkrétnych akcií, alebo indexov, s ktorými existuje ich priama väzba.

Konečná suma, ktorá je vyplácaná pri umorení, je funkciou zmeny aktív, ktoré sú základom vydaných cenných papierov, v konkrétnom období.

Celkove tieto finančné nástroje umožňujú investorom úspešne využívať dynamickú podstatu kapitálového trhu, ponúkajú mu garanciu návratnosti vloženej finančnej sumy, v rade prípadov zabezpečenie určitého minimálneho príjmu a rast príjmov v prípade rastového trendu v príslušnom segmente trhu.

Príklad finančného nástroja emitovaného Deutsche Bank:

Dlhový nástroj s právom predčasného umorenia, naviazaný na index Standard & Poor´s 500.

Emitent Deutsche Bank AG, London

Lead manager Deutsche Bank AG, London

Objem emisie Do 200 000 certikátov

Podkladové aktívum Standard and Poor’s 500 Index <.SPX>

Mena USD

Štartovacia referenčná cena – záverečné ceny z 26. Apríla 2002

Konečná referenčná cena – aritmetický priemer záverečných cien, ktoré sú v základe aktív ležiacich v základe vydávaných záväzkov z priebežných cien.

Konečná referenčná cena Aritmetický priemer záverečných cien aktív, ktoré sú v základe

vydávaných dlhových záväzkov v dni určené pre výpočet ceny.

Minimálny objem kontraktu 1 alebo viac záväzkov

Cena emisie 100 USD

Minimum pri umorení 100 USD

Faktor účasti 100 % (PF)

Suma hotovostnej platby Každý majiteľ cenných papierov má právo na získanie sumy

v hotovosti, ktorá je vypočítaná podľa príslušného vzorca:

Minimálna umorovaná suma + USD 100 * { PF x ??x ( / < Štartovacia referenčná cena > , 0 ) ??x ( / < Štartovacia referenčná cena > , 0 ) }

Obdobie úpisu od 8 do 24 ?príla 2002

Platba 26 apríla 2002

Dátum konečného ohodnotenia 26 ?príla 2007

Dátum umorenia 2 pracovné dni po poslednom ocenení

Priebežné dátumy každý mesiac, celkom 24 dátumov, 26 každého mesiaca, prvý deň 26. mája 2005, posledný 26. Apríla 2007. V tom prípade ak nie je dátum pre výpočet pracovným dňom, automaticky sa prenesie na ďalší pracovný deň, ktorý nasleduje po ňom.

Predčasné umorenie Emitent má právo umoriť dlhové záväzky za 130 USD v dátum určený pre predčasné umorenie. Emitent nemá žiadne záväzky vyplývajúce z cenných papierov po dátume umorenia a vyplatení príslušnej sumy.

Termín predčasného umorenia 26. apríla 2005 v tom prípade, že určený dátum nie je pracovným dňom, automaticky sa prenáša na prvý nasledujúci pracovný deň

Podpora trh Deutsche Bank bude kótovať indikatívne ceny, pri ktorých bude rozdiel medzi predávajúcim a kupujúcim 1%

Zúčtovacie systémy Euroclear a Clerstream Luxemburg

Platobný agent Deutsche Bank AG, London

Legislatíva Veľká Británia

Registračné údaje ISIN Code:DE0006546393

WKN:654639


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS