ČLÁNOK




Svet bankového sektora
8. februára 2005

Svetová banka chváli

Makroekonomický rozvoj ôsmich krajín, ktoré v roku 2004 vstúpili do Európskej únie (EÚ), je veľmi dobrý. Vyplýva to zo správy Svetovej banky. Ekonomiky Poľska, Českej republiky, Maďarska, Slovenskej republiky, Slovinska, Litvy, Lotyšska a Estónska v roku 2004 splnili, alebo prekročili očakávania. Medziročný hospodársky rast sa v týchto ôsmich krajinách v treťom štvrťroku 2004 spomalil na 4,4 %. V druhom štvrťroku dosiahol tento región ešte rast na úrovni 5,4 %. Tento vývoj bol spôsobený silným rastom v pobaltských krajinách a v Slovenskej republike, ako aj rýchlym ozdravením poľskej ekonomiky. „V roku 2005 by mali tieto krajiny dosahovať rast na úrovni 4,5 %,“ povedal autor správy Thomas Blatt. Veľmi dobré sú podľa správy Svetovej banky zostavené aj rozpočty nových členov EÚ na rok 2005, pretože poukazujú na ďalšiu konsolidáciu verejných výdavkov a vyrovnanosť rozpočtu. Výnimkou je iba Maďarsko, ktoré má aj naďalej príliš veľký rozpočtový deficit.

Úverový register rastie

K úverovému registru, ktorý v SR spustili v októbri minulého roka tri najväčšie banky – Slovenská sporiteľňa, Tatra banka a VÚB banka, sa postupne pripojilo ďalších 12 finančných subjektov.

Ide o HVB, Ľudovú banku, OTP Banku Slovensko, Dexia banku Slovensko, Poštovú banku, Citibank, UniBanku, ČSOB a Istrobanku. Zapojili sa tiež všetky stavebné sporiteľne na slovenskom trhu, Wüstenrot, Prvá stavebná sporiteľňa a ČSOB stavebná sporiteľňa.

„Spustením registra sa banky snažia zlepšiť kvalitu úverovania obyvateľstva a znížiť rizikové úvery. O tom, že register je v praxi využívaný, svedčí aj počet dopytov. Banky ich mesačne vykonajú asi 30 000,“ uviedla hovorkyňa VÚB banky Silvia Nosálová. Je predpoklad, že počet dopytov za všetky banky počas tohto roka dosiahne viac ako 350 000. Úverový register predpokladá, že do konca roka vzrastie aj počet klientov z doterajších zhruba 700 000 na asi dva milióny. Úverový register spustili banky 1. októbra 2004. Zriaďovateľom a prevádzkovateľom je spoločnosť Slovak Banking Credit Bureau, s. r. o., dodávateľskou spoločnosťou je CCB – Czech Credit Bureau, a. s. Register úverov pre právnické osoby existuje už od roku 1997 a prevádzkuje ho Národná banka Slovenska.

Pôžička od Svetovej banky

Svetová banka (SB) poskytne Slovenskej republike na Projekt technickej podpory rozvoja ľudského kapitálu pôžičku vo výške 5 miliónov EUR, v prepočte asi 192,915 milióna Sk. Splatnosť pôžičky bola stanovená na 5 rokov, s odkladom 4,5 roka. Cieľom uvedeného projektu je pomôcť vláde SR pri modernizácii systémov zamestnanosti, vzdelávania a sociálnej kohézie prostredníctvom vytvorenia účinnej infraštruktúry na realizáciu, riadenie a hodnotenie reforiem v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a Ministerstva školstva SR. V oboch rezortoch bude projekt implementovaný v priebehu nasledujúcich troch rokov s ukončením v roku 2008. „Napriek rýchlosti implementácie kľúčových reforiem v priebehu ostatných niekoľko rokov Slovensko ešte stále nedisponuje dostatočnou kapacitou pre tvorbu politík. Bez potrebných schopností, zručností a vedomostí existuje nebezpečenstvo, že dôležité sociálne reformy budú realizované nesprávne, prípadne budú skreslené a deformované,“ uviedla vedúca tímu Svetovej banky Mary Canningová. Projekt technickej podpory rozvoja ľudského kapitálu je prvým projektom prezentovaným v rámci nového programu Svetovej banky na podporu sociálneho a inštitucionálneho rozvoja a ekonomického manažmentu. Projekt pozostáva z troch komponentov, a to z vytvorenia kapacitného rámca pre tvorbu politík, investovania do ľudských zdrojov a budovania a zlepšovania inštitucionálnej kapacity.

Pokuta pre Morgan Stanley a Goldman Sachs

Obidve americké investičné banky Morgan Stanley a Goldman Sachs zaplatia americkej Komisii pre cenné papiere a burzu (SEC) v rámci vyrovnania po 40 miliónov USD, čo je v prepočte takmer 1,2 miliardy SKK. Komisia žalovala banky kvôli prideleným akciám pre inštitucionálnych investorov v rokoch 1999 a 2000. SEC vytýkala obom bankám, že sa tým previnili voči pravidlám amerického zákona o cenných papieroch. Morgan Stanley a Goldman Sachs sa pokúšali uprednostňovať určitých zákazníkov pri uvádzaní akcií na trh.

Banky tieto výčitky ani nepriznali, ani nezamietli. SEC chce zaistiť bezúhonnosť prvých emisií na trhu. Zakazuje správanie, ktoré zvýhodňuje akcie alebo zvyšuje ceny. Prípady prešetrí zástupca Komisie SEC.

Rekordná strata ČNB

Žiadnemu podnikateľovi v Česku nezahýbal vlani posilňujúci kurz českej koruny tak hospodárením ako Českej národnej banke (ČNB). Strážkyňa českej meny kvôli tomu vykáže za minulý rok rekordnú stratu 54 miliárd Kč, čo je v prepočte 68,58 miliardy Sk. Celkový balík jej strát sa tak vyšplhá na 126 miliárd Kč. Centrálnych bankárov to však trápiť nemusí. Dosahovať zisk nie je ich poslaním, na rozdiel od stráženia cien, kurzov a správneho nastavenia úrokov. Červené výsledky národnej banky sú vedľajším produktom posilňujúceho kurzu koruny. S tým, ako česká mena zosilňuje, klesá v prepočte do korún výška devízových rezerv držaných v dolároch a eurách. A ČNB ich vykazuje ako kurzové straty. Napríklad vlani posilnenie kurzu znamenalo pre pokladnicu centrálnej banky dieru v hodnote 12 miliárd Kč. Podobne to platí aj v prípade dolára, ktorý tvorí 40 % rezerv. „Vlani boli kurzové straty vo výške 58,7 miliardy Kč,“ uviedol Pavel Zubek z tlačového oddelenia ČNB. Naopak, oslabenie českej koruny by znamenalo pre banku zisk. Toho sa zrejme centrálni bankári ani v budúcich rokoch nedočkajú. ČNB je kvôli tomu trvalo v stratách od roku 2001, keď začala česká mena viac posilňovať. Dovtedy bolo striedavo slnečno a zatiahnuto.

Dexia bilancovala

Dexia banka Slovensko, a. s., Žilina hospodárila vlani so ziskom 261,7 milióna Sk, čo je takmer o 30 % menej ako v roku 2003.

Hospodársky výsledok banky sa v roku 2003 nachádzal na úrovni 371,073 milióna Sk. V priebehu vlaňajška tak Dexia svoj zisk skresala o 109 miliónov Sk. Z úrokov inkasovala vlani 1,782 miliardy Sk, na nákladové úroky vynaložila o miliardu korún menej. Bilančná suma banky vzrástla medziročne o 11,578 miliardy Sk na 37,893 miliardy Sk. Pohľadávky voči ostatným bankám sa oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka zvýšili 2,6-násobne na 6,532 miliardy Sk. Pohľadávky voči klientom vykázali takmer polovičný nárast na 18,668 miliardy Sk. Vo svojom portfóliu evidovala a. s. k ultimu minulého roka aj štátne dlhopisy bez kupónov v sume 8,888 miliardy Sk ako aj dlhové cenné papiere vo výške 1,862 miliardy Sk.

Záväzky voči ostatným bankám sa v priebehu uplynulého roka zvýšili 3,2-násobne na 5,177 miliardy Sk. Záväzky voči svojim klientom vyčíslila spoločnosť na 30,149 miliardy Sk. Oproti roku 2003 tak bilancovali nárast o 8,131 miliardy Sk. Základné imanie banky ostalo na nezmenenej úrovni 1,202 miliardy Sk. Na strane pasív eviduje banka aj nerozdelený zisk minulých rokov vo výške 158 miliónov Sk. Primeranosť vlastných zdrojov poklesla na 11,97 %.

Majoritným vlastníkom Dexia banky Slovensko je Dexia Kommunalkredit Holding GesmbH., so sídlom vo Viedni, ktorý vlastní 79 % jej základného imania. Zvyšok je v rukách minoritných akcionárov.

Pokles zisku VÚB

Všeobecná úverová banka (VÚB), a.s., Bratislava dosiahla vlani podľa slovenských účtovných štandardov (SAS) čistý zisk 3,139 miliardy Sk. V medziročnom porovnaní tak ziskovosť banky klesla o vyše 22 %.

Ako informovala hovorkyňa VÚB Silvia Nosálová, čistý prevádzkový zisk banky vzrástol v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 34 % na 3,89 miliardy Sk. Jej prevádzkové výnosy stúpli o 8 %, pričom dosiahli 9,76 miliardy Sk. Suma aktív v správe VÚB sa medziročne zvýšila o 106 % na 17 miliárd Sk.

Celkové aktíva VÚB narástli v minulom roku o 14 % na viac ako 220 miliárd Sk. Banka vlani poskytla klientom vo forme úverov celkovo 71 miliárd Sk, čo je medziročne viac o 30 %. Kľúčový zdroj výnosov a rastu objemu úverov pritom poskytli spotrebné úvery, hypotéky a úvery malým a stredným podnikom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

29. 4. 2024

USD 1,072 0,001
CZK 25,175 0,011
GBP 0,855 0,002
HUF 391,640 0,640
CAD 1,464 0,000

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS