ČLÁNOK




Súboj Ameriky s Európou má nového víťaza
4. júna 2011

Zdá sa, že ekonomická kríza v USA pomaly odznieva, pretože Amerika sa v tomto rebríčku dostala po dvoch rokoch na prvé miesto.

Zlé časy ekonomickej krízy, ktorých symbolom sa stal pád americkej investičnej banky Lehman Brothers v septembri 2008, sú skoro zabudnuté. Celková hodnota majetku, ktorý majetní klienti vo svete zverili profesionálnym správcom, totiž stúpla o osem percent na takmer 122 biliónov dolárov.

Vyplýva to zo štúdie, ktorú českým Hospodárskym novinám poskytla poradenská spoločnosť Boston Consulting Group.

Jej odborníci mali k dispozícii údaje od 120 svetových spoločností spravujúcich majetok klientov – hotovosť, akcie a ďalšie cenné papiere.

Uvedená suma, zodpovedajúca zhruba dvojročnému výkonu svetovej ekonomiky, nezahŕňa majetok, ktorý investorom slúži k vlastnému podnikaniu, ich rezidencie a luxusný tovar, vrátane áut, šperkov a pod.

Európa prvú pozíciu neudržala
Severná Amerika je po dvoch rokoch opäť bohatšia ako Európa. USA boli spolu s Kanadou najbohatším regiónom sveta až do roku 2008, kedy sa z nich začal šíriť vírus globálnej finančnej krízy. Vtedy ich z prvého miesta hodnotou spravovaného majetku vytlačila Európa, ktorá svoje prvenstvo uhájila ešte v roku 2009. Vlani už ale nie.

Hodnota majetku v Severnej Amerike vzrástla vlani medziročne o viac ako desatinu na 38,2 bilióna dolárov. Hodnota európskeho majetku stúpla o menej než päť percent na 37,1 bilióna dolárov.

Štúdia to pripisuje hlavne tomu, že severoamerické burzy cenných papierov rástli vlani rýchlejšie ako európske. Američanov zvýhodnil aj kurz ich dolára, ktorý posilnil voči euru.

Z uvedeného vyplýva, že viac ako 60 percent majetku, ktorý investori zverili profesionálnym správcom, je sústredených v Severnej Amerike a na starom kontinente.

Na protiľahlých brehoch Atlantického oceánu ale stále panuje odlišná investorská mentalita. Američania sa počas hospodárskej krízy riadili známym úslovím „cash is king“, ale po nej opäť prelievajú peniaze do rizikovejších akcií. Tie teraz predstavujú 44 percent ich spravovaného majetku v porovnaní so 41 percentami v roku 2009.

V ostatných častiach sveta je to výrazne menej s výnimkou Japonska, kde podiel akcií v investorskom portfóliu vzrástol medzi rokmi 2009 a 2010 z 30 na 34 percent.

Bohatstvo je ale rozdelené krajne nerovnomerne. Severoameričania majú u správcov aktív v priemere skoro päťkrát toľko majetku ako latinoameričania alebo Afričania.

Najrýchlejšie rastie Ázia
Najrýchlejšie ale bohatne rozvojová Ázie, kde hodnota majetku v období 2007-2010 vzrástla o polovicu na takmer 22 biliónov dolárov.

Celosvetový počet domácností, ktorých majetok u správcov presahuje milión dolárov, stúpol vlani o viac než 12 percent na zhruba 12,5 milióna. Najviac, cez 5,2 milióna, ich je v USA. V Európe sú najviac v Británii, Nemecku a Švajčiarsku.

Domácnosti, ktorých majetok sa počíta na milióny dolárov, predstavujú vo svete len 0,9 percenta ich celkového počtu. Kontrolujú ale skoro dve pätiny globálneho bohatstva.

Majetní klienti, ktorí si nechávajú svoj majetok spravovať u profesionálov, môžu byť podľa štúdie BCG pokojní. Ich bohatstvo by sa malo najbližších päť rokov zhodnocovať priemerne o šesť percent ročne na 162 biliónov dolárov v roku 2015. Stane sa tak za predpokladu, že na kapitálové trhy nedoľahne žiadna kríza, svetová ekonomika ďalej porastie a zvýši sa aj miera úspor.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 5. 2024

USD 1,074 0,005
CZK 25,025 0,065
GBP 0,856 0,000
HUF 388,950 0,030
CAD 1,468 0,000

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS