ČLÁNOK




Správa o stave Únie
11. februára 2003

Za posledné dva roky sme sa presvedčili, čo možno dosiahnuť, keď pracujeme spoločne. Na pozdvihnutie úrovne nášho verejného školstva sme zaviedli reformu vzdelávania historického významu, ktorú teraz treba realizovať v každej škole a v každej triede, aby každé dieťa v Amerike vedelo čítať, aby sa mohlo učiť a uspieť v živote. Na ochranu krajiny sme zreorganizovali vládu a zriadili ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť (Department of Homeland Security), ktoré mobilizuje prostriedky na boj proti novodobým ohrozeniam. Aby sme vyviedli ekonomiku z recesie, pristúpili sme k najväčšiemu znižovaniu daní za života celej generácie. Aby sme potvrdili dôraz na čestné podnikanie v Amerike, prijali sme tvrdé reformy a previnilci zo sveta korporácií sa musia zodpovedať za svoje činy.

Niekto by to mohol označiť za dobrý výsledok; ja tomu hovorím dobrý začiatok. Dnes večer žiadam Snemovňu reprezentantov a Senát, aby sa ku mne pridali v ďalších odvážnych krokoch v službe našim spoluobčanom.

Náš prvý cieľ je jasný: potrebujeme ekonomiku s dostatočne vysokým tempom rastu, ktorá by umožnila zamestnať každého muža a ženu, ktorý si hľadá prácu. Po období recesie, teroristických útokov, korporačných škandálov a prepadov na burzách dochádza k oživeniu našej ekonomiky – jej rast však nie je dostatočne rýchly a dostatočne výrazný. V čase rastúcej nezamestnanosti potrebuje náš národ, aby sa zakladalo viac malých podnikov, aby viac spoločností investovalo a expandovalo, aby viac zamestnávateľov vyvesovalo oznamy „Hľadáme ľudí“.

Pracovné miesta vznikajú, keď sa rozvíja ekonomika; ekonomika sa rozvíja, keď Američania majú viac peňazí na míňanie a investovanie; a najlepším a najspravodlivejším spôsobom ako zabezpečiť, že Američania budú mať tieto peniaze, je nezobrať im ich v daniach.

Navrhujem, aby sa všetky zníženia daní z príjmov, naplánované na roky 2004 a 2006, definitívne zaviedli a nadobudli účinnosť už v tomto roku. Znižovanie daní sa vzťahuje na všetkých, čo platia daň z príjmov – a okamžite pomôže aj našej ekonomike: 92 miliónom Američanov zostane v tomto roku priemerne o takmer 1000 dolárov viac ich vlastných peňazí.

V Kongrese ste už všetky tieto zníženia schválili a sľúbili ste ich realizovať v budúcich rokoch. Ak sú tieto nižšie dane dobré pre Američanov o tri, päť alebo o sedem rokov, ešte lepšie sú pre Američanov dnes.

Ekonomiku by sme mali posilniť aj tým, že zabezpečíme rovnaké zaobchádzanie pre investorov v daňovej legislatíve. Je spravodlivé zdaňovať zisk podnikov. Nie je spravodlivé ten istý zisk zdaňovať aj u akcionárov. Aby sme posilnili dôveru investorov a pomohli takmer 10 miliónom starších občanov poberajúcim príjmy z dividend, žiadam vás zrušiť nespravodlivé dvojité zdaňovanie dividend.

Nižšie dane a vyššie investície napomôžu rastu ekonomiky. Viac pracovných príležitostí znamená viac daňových poplatníkov a vyššie daňové príjmy pre našu vládu. Najlepším spôsobom, ako vyriešiť deficit a zabezpečiť prechod na vyvážený rozpočet, je podporiť ekonomický rast a prejaviť istú výdavkovú disciplínu vo Washingtone, D.C.

Naším druhým cieľom je zabezpečiť kvalitnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých Američanov. Americký model medicíny je vzorom odbornosti a inovatívnosti, a rýchle tempo vedeckých objavov predlžuje náš život o kvalitne prežité roky. Pre mnohých ľudí je však lekárska starostlivosť príliš drahá, pričom je veľa takých, ktorí nemajú nijaké poistné krytie. Tieto problémy nevyrieši znárodnený systém zdravotnej starostlivosti, ktorý diktuje krytie a dávkuje starostlivosť.

Namiesto toho musíme pracovať na systéme, v ktorom budú mať všetci Američania kvalitné poistenie a budú si môcť vybrať lekárov, a v ktorom sa starším občanom a Američanom s nízkymi príjmami dostane pomoc, ktorú potrebujú. Namiesto byrokratov, advokátov a organizácií na udržiavanie zdravia, musíme americkú medicínu opäť zveriť lekárom, ošetrujúcemu personálu a pacientom.

Na zlepšenie systému zdravotnej starostlivosti musíme vyriešiť jeden z prvoradých dôvodov zvýšených nákladov – neustálu hrozbu podávania neodôvodnených žalôb proti lekárom a nemocniciam. Kvôli nadmernému počtu súdnych sporov musí každý z nás za zdravotnú starostlivosť zaplatiť viac a mnohé časti Ameriky prichádzajú o dobrých lekárov. Zbytočný súdny spor ešte nikoho nevyliečil. Vyzývam kongres, aby schválil reformu hmotnoprávnej zodpovednosti zdravotníckych pracovníkov.

Naším tretím cieľom je podporiť energetickú nezávislosť našej krajiny a zároveň výrazne zlepšiť životné prostredie. Predložil som vám komplexný plán pre oblasť energetiky, ktorého cieľom je podporiť energetickú účinnosť a úspory energie, rozvíjať čistejšie technológie a vyrábať viac energie doma. Predložil som vám legislatívu o čistom vzduchu, ktorá nariaďuje znížiť znečistenie ovzdušia počas nadchádzajúcich 15 rokov o 70 percent. Predložil som vám Iniciatívu za zdravé lesy, ktorej cieľom je predchádzať katastrofálnym požiarom, ktoré devastujú ľudské sídla, zabíjajú divo žijúcu zver a ničia milióny akrov vzácneho lesa.

V tomto storočí sa najväčší environmentálny pokrok nedosiahne vďaka nekonečným súdnym sporom alebo zákazom, príkazom a kontrolám, ale vďaka technike a inováciám. Dnes večer navrhujem vyčleniť sumu 1,2 miliardy dolárov na financovanie výskumu, ktorý by mal Amerike umožniť stať sa svetovým lídrom vo vývoji čistých automobilov na vodíkový pohon.

Naším štvrtým cieľom je nasmerovať súcit a porozumenie Američanov na najhlbšie problémy Ameriky. Mnohí ľudia v našej krajine – bezdomovci, deti bez otca, osoby závislé na drogách – potrebujú pomoc. Ale zároveň tu existuje sila – sila, ktorá robí zázraky – vyvierajúca z dobroty, idealizmu a viery amerického ľudu.

Američania každodenne prejavujú svoju citovú účasť, keď navštevujú väznené osoby, poskytujú útočište bitým ženám, robia spoločnosť osamelo žijúcim starším osobám. Tieto prejavy dobročinnosti si zasluhujú našu chválu, našu osobnú podporu a tam, kde je to vhodné, pomoc federálnej vlády.

Minulý rok som vyzval svojich spoluobčanov, aby sa zapojili do činnosti organizácie USA Freedom Corps, ktorá prijíma desiatky tisíc nových dobrovoľníkov po celej Amerike. Dnes večer žiadam Kongres a americký ľud, aby svoj zmysel pre službu a štátne prostriedky sústredili na potreby niektorých z našich najzraniteľnejších občanov – na chlapcov a dievčatá, ktorí sa snažia vyrásť bez človeka, kto by ich viedol a chránil, a na deti, ktoré musia prekročiť brány väznice, ak chcú pocítiť objatie svojej mamy či otca.

Naša krajina má šťastie v tom, že má k dispozícii mimoriadne účinné rehabilitačné programy. Patrí k nim program Healing Place Church v Baton Rouge v štáte Louisiana. Jeden z účastníkov programu povedal, „Boh robí v živote ľudí zázraky, ale človek nikdy neverí, že by sa zázrak mohol stať práve jemu“. Dnes večer vyšlime všetkým Američanom, ktorí zápasia so závislosťou na drogách, toto posolstvo nádeje – zázrak vyliečenia je možný a mohol by stať práve vám.

Starostlivosťou o deti, ktoré potrebujú mentorov, o závislých mužov a ženy, ktorí potrebujú liečbu, budujeme ľudskejšiu spoločnosť – kultúru, ktorá si cení život každého človeka. Pri tejto práci nesmieme zabúdať na tých najslabších spomedzi nás. Žiadam vás, aby ste chránili deti hneď od momentu ich narodenia, a aby sa skoncovalo s praxou potratov čiastočným pôrodom. A pretože žiaden ľudský život by sa nemal začať ani skončiť ako predmet experimentu, žiadam vás, aby ste stanovili vysoký štandard pre ľudskosť a prijali zákon proti akémukoľvek klonovaniu ľudí.

Odvaha a súcit, to sú vlastnosti, o ktoré sa usilujeme v Amerike a ktoré determinujú aj naše správanie sa v zahraničí. Americká zástava vyjadruje viac, než len našu silu a naše záujmy. Naši zakladatelia zasvätili túto krajinu myšlienke ľudskej dôstojnosti, práv každého človeka a možností pre každého. S týmto presvedčením vychádzame do sveta s cieľom pomáhať trpiacim, brániť mier a mariť plány zloprajníkov.

V Afganistane sme pomohli oslobodiť utláčaný národ. Budeme mu aj naďalej pomáhať zaistiť bezpečnosť krajiny, prebudovať jeho spoločnosť a zabezpečiť vzdelanie pre všetky deti – chlapcov aj dievčatá. Na Blízkom východe sa budeme aj naďalej usilovať o mier medzi bezpečným Izraelom a demokratickou Palestínou. Na celej zemeguli Amerika dáva jesť hladujúcim – vyše 60 percent medzinárodnej potravinovej pomoci predstavuje dar ľudu Spojených štátov. Dnes, keď naša krajina presúva vojenské jednotky a buduje spojenectvá pre bezpečnejší svet, musíme si tiež pripomenúť, že poslaním našej požehnanej krajiny je urobiť tento svet lepším.

Dnes na africkom kontinente žije takmer 30 miliónov nositeľov vírusu AIDS – z toho 3 milióny detí mladších ako 15 rokov. V Afrike existujú krajiny, kde táto infekcia postihla viac ako tretinu dospelého obyvateľstva. Vyše 4 miliónov osôb potrebuje okamžitú medikamentóznu liečbu. Pritom však na africkom kontinente dostáva potrebné lieky iba 50 tisíc obetí AIDS – iba 50 tisíc.

Žiadam Kongres, aby v priebehu nasledujúcich piatich rokov vyčlenil 15 miliárd dolárov, z toho takmer 10 miliárd v nových peniazoch, aby sme obrátili prílivovú vlnu AIDS v najťažšie postihnutých krajinách Afriky a karibskej oblasti.

Tento národ môže viesť svet v jeho úsilí ušetriť nevinných ľudí od nešťastia spôsobeného prírodou. A tento národ vedie svet v jeho úsilí postaviť sa tvárou v tvár proti zlu medzinárodného terorizmu spôsobenému človekom, a poraziť ho.

Sú dni, keď naši spoluobčania nepočujú nijakú správu o vojne proti terorizmu. Neprejde však deň, aby som sa ja nedopočul o ďalšej hrozbe, alebo nedostal správy o prebiehajúcich operáciách, alebo nevydal rozkaz v tejto globálnej vojne proti rozptýlenej sieti zabijakov. Vojna pokračuje a my v nej vyhrávame.

Do dnešného dňa sme zatkli alebo sa inak vysporiadali s mnohými kľúčovými veliteľmi al-Kaídy. Patrí k nim muž, ktorý riadil logistiku a financovanie útokov z 11. septembra; veliteľ operácií al-Kaídy v Perzskom zálive, ktorý naplánoval bombové útoky proti našim veľvyslanectvám vo východnej Afrike a lodi USS Cole; veliteľ operácií al-Kaídy v juhovýchodnej Ázii; bývalý riaditeľ výcvikových táborov al-Kaídy v Afganistane; kľúčový agent al-Kaídy v Európe; alebo popredný vodca al-Kaídy v Jemene. Dovedna bolo v mnohých krajinách zadržaných vyše 3000 osôb podozrivých z terorizmu. Mnohých ďalších postihol odlišný osud. Vyjadrime to takto – už nie sú problémom pre Spojené štáty a pre našich priateľov a spojencov.

Teroristi sú na úteku. My sme im v pätách. Jeden po druhom teroristi spoznávajú, čo znamená americká spravodlivosť.

Naša vojna proti terorizmu je súbojom vôle, v ktorom vytrvalosť je silou. V troskách dvojičiek, pri západnej stene Pentagónu a na poli v Pennsylvánii dal náš národ sľub a my tento sľub dnes večer obnovujeme: akokoľvek dlhý a ťažký bude tento zápas, nepripustíme, aby v ľudskom živote triumfovalo násilie – chod dejín budú určovať slobodní ľudia.

Dnes predstavujú najväčšie nebezpečie vo vojne proti terorizmu, najväčšie nebezpečenstvo pre Ameriku a svet zločinné režimy, ktoré sa snažia získať a vlastnia jadrové, chemické a biologické zbrane. Tieto režimy by mohli takéto zbrane použiť na vydieranie, terorizmus a hromadné zabíjanie. Mohli by tiež takéto zbrane dať alebo predať teroristickým spojencom, ktorí by ich bez najmenšieho zaváhania použili.

Táto hrozba je nová; povinnosť Ameriky je však známa. V priebehu 20. storočia dochádzalo k tomu, že malé skupiny sa zmocnili nadvlády nad veľkými národmi, budovali armády a arzenály, a snažili sa ovládnuť slabých a zastrašiť svet. V žiadnom z týchto prípadov ich kruté a vražedné ambície nepoznali hraníc. V každom z týchto prípadov ambície hitlerizmu, militarizmu a komunizmu porazila vôľa slobodných národov, sila veľkých aliancií a veľkosť Spojených štátov amerických.

Teraz, v tomto storočí, sa znova objavila ideológia moci a nadvlády, ktorá sa snaží dostať k tým najstrašnejším zbraniam terorizmu. A opäť je to len náš národ a všetci naši priatelia, kto stojí medzi svetom mieru a svetom chaosu a neprestajných obáv. Opäť je naším poslaním ochrániť bezpečnosť našich ľudí a nádeje celého ľudstva. A my túto zodpovednosť prijímame.

Amerika vynakladá obrovské a sústredené úsilie na odvrátenie týchto hrozieb. Vyzvali sme Organizáciu Spojených národov, aby v súlade so svojou chartou trvala na požiadavke odzbrojenia Iraku. Dôrazne podporujeme Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu v jej poslaní odhaľovať a kontrolovať jadrové materiály na celom svete. Spoločne s ďalšími vládami pracujeme na zabezpečení jadrových materiálov v bývalom Sovietskom zväze a na posilnení globálnych zmlúv zakazujúcich výrobu a prepravu raketových technológií a zbraní hromadného ničenia.

V celom tomto úsilí však Amerike ide o viac, než len o uskutočnenie istého procesu – ide jej o výsledok, ktorým je skoncovať s desivými hrozbami pre civilizovaný svet. Všetky slobodné národy majú záujem na tom, aby sa predišlo náhlym útokom s katastrofálnymi dôsledkami. My ich žiadame, aby sa k nám pridali. Mnohé z nich tak robia. Smerovanie tejto krajiny však nezávisí od toho, ako sa rozhodnú ostatní. Bez ohľadu na to, čo bude nutné urobiť a kedy to bude treba urobiť, vždy budem chrániť slobodu a bezpečnosť amerického národa.

Rôzne hrozby si vyžadujú rôzne stratégie. V Iráne sme ešte stále svedkami vlády, ktorá utláča svoj ľud, usiluje sa získať zbrane hromadného ničenia a podporuje terorizmus. Sme však aj svedkami toho, že iránski občania riskujú zastrašovanie a smrť, otvorene sa dovolávajúc slobody, ľudských práv a demokracie. Iránci, ako všetky národy, majú právo vybrať si vlastnú vládu a určovať si vlastný osud – a Spojené štáty podporujú ich túžbu po živote v slobode.

Na Kórejskom polostrove žijú ľudia pod nadvládou utláčateľského režimu v strachu a o hlade. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa Spojené štáty spoliehali na to, že dojednaný zmluvný rámec nedovolí Severnej Kórei získať jadrové zbrane. Dnes vieme, že tento režim zavádzal svet a po celý ten čas pracoval na vývoji jadrových zbraní. A dnes severokórejský režim využíva svoj jadrový program na vyvolávanie strachu a získavanie ústupkov. Amerika a svet sa nenechajú vydierať.

Pred dvanástimi rokmi sa Saddám Husajn mohol stať poslednou obeťou vojny, ktorú začal a prehral. Aby sa zachránil, súhlasil s odzbrojením všetkých zbraní hromadného ničenia. Počas nasledujúcich 12 rokov túto dohodu systematicky porušoval. Snažil sa získať chemické, biologické a jadrové zbrane, a to dokonca aj v čase, keď boli v jeho krajine inšpektori. Dodnes mu nič nezabránilo v úsilí dostať sa k týmto zbraniam – ani hospodárske sankcie, ani izolácia od civilizovaného sveta, a dokonca ani útoky riadených striel na jeho vojenské zariadenia.

Takmer pred troma mesiacmi poskytla Bezpečnostná rada OSN Saddámovi Husajnovi poslednú šancu na odzbrojenie. Namiesto toho preukázal absolútne pohŕdanie OSN a svetovou verejnou mienkou. OSN vyslala 108 zbrojných inšpektorov – nie však preto, aby prekutávali celú krajinu vo veľkosti Kalifornie s cieľom nájsť skryté zariadenia. Úlohou inšpektorov je ubezpečiť sa, že iracký režim pristúpil k odzbrojeniu. Je na Iraku, aby presne ukázal, kde ukrýva zakázané zbrane, aby tieto zbrane vystavil očiam celého sveta a zničil ich tak, ako mu bolo nariadené. Nič z toho sa nestalo.

Organizácia Spojených národov v roku 1999 konštatovala, že Saddám Husajn má dostatok biologických zbraní na výrobu vyše 25 tisíc litrov antraxu – dosť dávok na zabitie niekoľkých miliónov ľudí. Nevysvetlil, čo sa stalo s týmto materiálom. Nepredložil nijaké dôkazy o jeho zničení.

Organizácia Spojených národov konštatovala, že Saddám Husajn má dostatok materiálu na výrobu vyše 38 tisíc litrov botulinum toxínu – dosť na to, aby milióny ľudí zomreli na zlyhanie dýchacích funkcií. Nevysvetlil, čo sa stalo s týmto materiálom. Nepredložil nijaké dôkazy o jeho zničení.

Naše spravodajské služby odhadujú, že Saddám Husajn mal materiály na výrobu až 500 ton sarínu, yperitu a nervovoparalytickej látky VX. V takýchto množstvách by tieto chemické látky mohli zabiť nespočetné tisíce ľudí. Nevysvetlil, čo sa stalo s týmito materiálmi. Nepredložil nijaké dôkazy o ich zničení.

Americké spravodajské služby naznačujú, že Saddám Husajn má vyše 30 tisíc kusov munície schopnej prepravovať chemické látky. Inšpektori nedávno objavili 16 z nich – a to aj napriek nedávnemu vyhláseniu Iraku popierajúcemu ich existenciu. Saddám Husajn nevysvetlil, čo sa stalo zo zvyšnými 29 984 kusmi tejto zakázanej munície. Nepredložil nijaké dôkazy o ich zničení.

Od troch irackých dezertérov vieme, že Irak mal v deväťdesiatych rokoch minulého storočia niekoľko mobilných laboratórií s biologickými zbraňami. Ich úlohou je vyrábať bakteriálne bojové látky, a môžu sa presúvať z miesta na miesto, aby sa vyhli inšpektorom. Saddám Husajn tieto zariadenia neodhalil. Nepredložil nijaké dôkazy o ich zničení.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu v deväťdesiatych rokoch minulého storočia potvrdila, že Saddám Husajn má vyspelý program vývoja jadrových zbraní, že mal k dispozícii plány na výrobu jadrovej zbrane a že pracoval na piatich rozličných metódach obohacovania uránu na použitie v bombe. Britská vláda sa dozvedela, že Saddám Husajn sa nedávno snažil získať značné množstvo uránu z Afriky. Naše spravodajské zdroje nás informovali, že sa pokúsil nakúpiť hliníkové trubice s vysokou pevnosťou, vhodné na výrobu jadrových zbraní. Saddám Husajn tieto aktivity dôveryhodným spôsobom nevysvetlil. Je jasné, že má veľa čo skrývať.

Iracký diktátor neodzbrojuje. Práve naopak, zavádza. Zo spravodajských zdrojov vieme napríklad to, že tisíce irackých bezpečnostných pracovníkov pracujú na tom, aby ukryli dokumenty a materiály pred inšpektormi OSN, odstraňovali stopy z miest inšpekcie a že monitorujú samotných inšpektorov. Irackí predstavitelia sprevádzajú inšpektorov preto, aby zastrašovali svedkov.

Irak blokuje kontrolné lety lietadiel U-2, ktoré požaduje OSN. Irackí spravodajskí dôstojníci sa vydávajú za vedcov, ktorých majú inšpektori vypočúvať. Skutočných vedcov pritom irackí predstavitelia inštruujú o tom, čo majú hovoriť. Spravodajské zdroje naznačujú, že Saddám Husajn prikázal zabiť vedcov, ktorí spolupracujú s inšpektormi OSN v otázke odzbrojenia Iraku, spolu s ich rodinami.

Rok čo rok Saddám Husajn robil všetko, čo sa dalo, vynakladal obrovské finančné čiastky a podstupoval veľké riziko s cieľom vyvinúť a uskladňovať zbrane hromadného ničenia. Prečo to však robil? Jediným možným vysvetlením, jediným možným použitím pre tieto zbrane je úmysel ovládať, zastrašovať, alebo útočiť.

S jadrovými zbraňami alebo kompletným arzenálom chemických a biologických zbraní by Saddám Husajn mohol znova obnoviť svoje dobyvateľské ambície na Blízkom východe a vyvolať v tomto regióne smrteľný chaos. Tento Kongres a ľud Ameriky si dnes musí uvedomiť aj ďalšiu hrozbu. Dôkazy zo spravodajských zdrojov, tajné komunikácie a vyhlásenia zadržaných osôb svedčia o tom, že Saddám Husajn podporuje a chráni teroristov, vrátane členov al-Kaídy. Tajne a bez zanechania stop by mohol teroristom poskytnúť niektorú zo svojich ukrytých zbraní alebo im pomôcť vyvinúť si vlastné zbrane.

Pred 11. septembrom mnohí ľudia na svete verili, že Saddáma Husajna možno udržať pod kontrolou. Ale chemické látky, smrteľné vírusy a utajené teroristické siete nie je možné ľahko kontrolovať. Predstavte si, že tých 19 únoscov má iné zbrane a iné plány – že ich tentoraz vyzbrojil Saddám Husajn. Stačila by jedna fľaštička, jeden kanister, jedna debna, ktorá by prekĺzla do tejto krajiny, aby spôsobila deň hrôzy, akú sme ešte nezažili. Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby takýto deň nikdy nenastal.

Niektorí hovoria, že nesmieme konať, kým nedôjde k bezprostrednému ohrozeniu. Odkedy teroristi a tyrani oznamujú svoje úmysly a zdvorilo nás upovedomia pred tým, než udrú? Keby sme dovolili, aby sa náhle prejavila hrozba v jej plnom rozsahu, všetky kroky, všetky slová, všetko vzájomné obviňovanie by prišli príliš neskoro. Viera v zdravý rozum a zdržanlivosť Saddáma Husajna nie je stratégiou, a nie je ani možnou alternatívou.

Diktátor, ktorý zhromažďuje najnebezpečnejšie zbrane sveta, už tieto zbrane použil proti celým dedinám – zanechajúc za sebou tisíce mŕtvych, oslepených alebo zmrzačených vlastných občanov. Irackí utečenci hovoria, akým spôsobom sa získavajú vynútené priznania – mučením detí pred očami ich rodičov. Medzinárodné skupiny na ochranu ľudských práv priniesli zoznam ďalších metód, ktoré sa používajú v irackých mučiarňach – elektrické šoky, pálenie horúcim železom, kvapkanie kyseliny na pokožku, mrzačenie elektrickou vŕtačkou, vyrezávanie jazykov, znásilňovanie. Ak toto nie je zlo, tak potom pojem zla nemá nijaký obsah.

Dnes večer mám odkaz pre statočný a utláčaný ľud Iraku: váš nepriateľ neobkľúčil vašu krajinu – váš nepriateľ vládne vo vašej krajine. A deň, keď bude zvrhnutý on a jeho režim, bude dňom vášho oslobodenia.

Svet čakal 12 rokov na to, kým Irak odzbrojí. Amerika nebude akceptovať vážnu a silnejúcu hrozbu pre našu krajinu, našich priateľov a našich spojencov. Spojené štáty požiadajú Bezpečnostnú radu OSN, aby na 5. februára zvolala svoje zasadnutie, na ktorom posúdi fakty svedčiace o tom, že Irak aj naďalej vzdoruje svetu. Minister zahraničných vecí Powell predloží informácie a spravodajské údaje o nelegálnom zbrojnom programe Iraku, o jeho snahách zatajiť tieto zbrane pred inšpektormi a o jeho prepojení na teroristické skupiny.

Budeme sa radiť s ostatnými. Jedna vec však musí byť jasná – ak Saddám Husajn úplne neodzbrojí, v záujme bezpečnosti nášho ľudu a v záujme mieru vo svete povedieme koalíciu, aby sme ho odzbrojili.

Dnes večer odkazujem mužom a ženám, ktorí budú udržiavať mier, príslušníkom amerických ozbrojených síl: Mnohí z vás sa zhromažďujú na Blízkom východe alebo v jeho blízkosti a je možné, že vás čakajú rozhodujúce hodiny. V týchto hodinách bude úspešnosť našej veci závisieť od vás. Pripravil vás výcvik. Viesť vás bude vaša česť. Veríte v Ameriku a Amerika verí vo vás.

Vyslanie Američanov do boja je tým najťažším rozhodnutím, aké môže prezident urobiť. Zmenila sa technika a technológia vojny; nezmenilo sa nebezpečenstvo a utrpenie vojny. Pre statočných Američanov, ktorí znášajú riziko, neexistuje víťazstvo bez zármutku. Tento národ vstupuje do boja len zdráhavo, pretože poznáme cenu a desíme sa dní žiaľu, ktoré vždy prídu.

Chceme mier. Usilujeme sa o mier. Mier však niekedy treba chrániť. Budúcnosť, v ktorej by sme boli vystavení na milosť a nemilosť strašným hrozbám, nie je nijakým mierom. Ak nám vnútia vojnu, budeme bojovať za spravodlivú vec a spravodlivými prostriedkami – šetriac v najvyššej možnej miere nevinné životy. A ak nám vnútia vojnu, budeme bojovať s plným nasadením ozbrojených síl Spojených štátov – a zvíťazíme.

A rovnako, ako to spolu s koaličnými partnermi robíme v Afganistane, irackému ľudu prinesieme potraviny, lieky, zásoby – a slobodu.

Mnohé výzvy sa inde vo svete aj u nás doma objavili počas jedinej sezóny. V priebehu dvoch rokov Amerika prešla od pocitu nezraniteľnosti k uvedomeniu si nebezpečenstva, od nevraživých rozporov týkajúcich sa nepodstatných vecí k pokojnej jednote vo veľkých veciach. A vpred kráčame s dôverou, pretože táto dejinná úloha pripadla tej správnej krajine.

Američania sú rozhodným národom, ktorý obstál vo všetkých skúškach našej doby. V nepriaznivých časoch sa ukázal charakter našej krajiny tak svetu, ako aj nám samým. Amerika je silná krajina, ktorá používa svoju silu čestným spôsobom. Uplatňujeme silu bez dobyvateľských zámerov a sme ochotní obetovať sa za slobodu iných.

Američania sú slobodným národom, ktorý vie, že sloboda je právom každého človeka a budúcnosťou každého národa. Sloboda, ktorú si ceníme, nie je darom Ameriky svetu, je darom Boha ľudstvu.

My Američania si dôverujeme, ale nespoliehame sa len na seba. Nepoznáme – netvrdíme, že poznáme všetky cesty prozreteľnosti, a predsa v ne môžeme veriť, pretože svoju dôveru vkladáme do milujúceho Boha, ktorý stojí za každým životom a za celými dejinami.

Prosíme ho, aby nás viedol aj teraz. Nech Boh ďalej žehná Spojeným štátom americkým!

Správa odznela v Snemovni amerického Kongresu 28. januára 2003.

Redakčne krátené.

Domino Fórum č.6/2003


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 5. 2024

USD 1,070 0,002
CZK 25,090 0,050
GBP 0,855 0,001
HUF 388,980 1,700
CAD 1,468 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS