ČLÁNOK
Slovenskí spotrebitelia sa učia ako nakupovať rozumnejšie a bezpečnejšie s platobnými kartami
12. januára 2003

Držitelia Visa kariet na Slovensku stále viac využívajú kľúčové výhody platobných kariet pri nakupovaní v obchodoch, keď počet uskutočnených transakcií u obchodníkov vzrástol až o 79%. Z finančných výsledkov spoločnosti Visa International v 3. štvrťroku 2002 vyplýva, že za posledných 12 mesiacov končiacich septembrom 2002, slovenskí držitelia platobných kariet VISA použili karty na celkovo sedem miliónov transakcií u obchodníkov. Tieto transakcie vo finančnom vyjadrení predstavujú objem 5,9 miliardy SKK (147,9 miliónov USD), ktorý znamená 74% nárast. Dôvod pre tento vývoj je jednoznačný – oproti domácej či zahraničnej mene v hotovosti, platobné karty ponúkajú viac pohodlia, rýchlosti a nižšie riziko.

Hlavným dôvodom rýchleho nárastu transakcií u obchodníkov slovenských držiteľov platobných kariet Visa je rastúca obľuba karty Visa Electron, ktorá sa používa hlavne pri platbách v obchodoch. Počet transakcií u obchodníkov realizovaných prostredníctvom kariet Visa Electron za obdobie jedného roku končiaceho septembrom 2002 vzrástol dramaticky až o 75% z 3,6 miliónov na 6,2 miliónov. Zároveň sa zvýšila hodnota týchto transakcií zo 65,3 miliónov USD na 108,7 miliónov, čo predstavuje ročný nárast o 67%. Tieto výsledky posunuli Slovensko pred Českú republiku, Poľsko, Maďarsko a Rumunsko v pomere počtu uskutočnených trasakcií u obchodníkov na počet kariet za jeden rok.

„Výsledky za posledný rok potvrdili smerovanie Slovenska k bezhotovostnej spoločnosti. Slováci sa učia, že nepotrebujú čakať pred bankomatom, ale je oveľa jednoduchšie zaplatiť za tovar kartou priamo v obchode,“ vysvetľuje Miloslav Kozler, manažér pre Českú a Slovenskú republiku asociácie Visa International. “ Pohodlie využívania platobných kariet je ešte väčšie v zahraničí, kde karta Visa umožňuje jej držiteľovi nakupovať v obchodoch tak, ako keby platil v korunách a nemusí meniť svoju hotovosť v zmenárni. Široká sieť, v ktorej sú karty Visa akceptované, dovoľuje držiteľom Visa kariet plne využiť všetky výhody a možnosti karty. Dnes je možné použiť kartu Visa na 28 510 765 obchodných miestach v 121 krajinách na celom svete,“ dodáva Kozler.

Rozsiahla sieť platobných terminálov a bankomatov na Slovensku taktiež podporuje nárast popularity platobných kariet Visa medzi verejnosťou. S viac ako 1196 bankomatmi a 9985 platobnými terminálmy na celom území Slovenska, môžu majitelia kariet bezpečne a pohodlne používať Visa kartu počas návštev hypermarketov, čerpacích staníc, hotelov a množstva ďalších zariadení. 82% týchto „obchodníkov akceptuje kartu Visa Electron a umožňujú tak použitie slovenskej najpopulárnejšej karty na každodenné nakupovanie. Na Slovensku bolo do konca septembra 2002 celkovo vydaných 900 007 Visa kariet, medzi ktoré patrí aj 20 000 kreditných kariet.

Visa je svetový líder v oblasti spotrebiteľských platobných systémov. Karty s vlajkou Visa zabezpečili celkový ročný objem obchodov v sume 2 bilióny USD a sú celosvetovo akceptovateľné na viac ako 24 miliónoch miestach, ktoré zahŕňajú 750 000 bankomatov. Spoločnosť Visa hrá vedúcu rolu v rozvoji inovatívnych platobných produktov a technológií, ktoré prinášajú prospech pre 21 000 členských finančných inštitúcií i držiteľov kariet. Visa ma vedúce postavenie v realizovaných platbách prostredníctvom internetu a je prvotným iniciátorom tzv. „u-commerce“, alebo „universal commerce“ – možnosť realizovať obchod kdekoľvek na svete, bez ohľadu na čas a spôsob komunikácie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 5. 2024

USD 1,088 0,004
CZK 24,655 0,078
GBP 0,851 0,000
HUF 382,780 1,920
CAD 1,482 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS