ČLÁNOK
Po znížení sadzby DPH klesnú poplatky za internet o skoro 3%
6. novembra 2002

Ministerstvo financií SR navrhlo znížiť od januára budúceho roka základnú sadzbu dane z pridanej hodnoty zo súčasných 23 % na 20 % a taktiež zvýšiť zníženú sadzbu dane z 10 % na 14 %. Aký to bude mať vplyv na slovenského „surfera“?

Čo sa týka poplatkov za internet, ktoré platíme ST, tie klesnú. Podtvrdil to na stretnutí s prezidentom IPV, Petrom Polakovičom, viceprezident ST pre komunikáciu Ján Kondáš. Cena hodinového internetu doteraz stála 29,52 Sk, po zmene sadzby DPH od 1.1.2003 by to malo byť 28,80 Sk. Pôjde sice skôr o kozmetickú úpravu, ide ale o pozitívnu zmenu (možno interpretovať aj názor, že je to lepšie ako nič). Pripomíname, že všetko v oblasti IT sa v súčasnosti zdaňuje základnou sadzbou DPH (23%).

V Internete pre všetkých je spokojnosť nad vyhláseniami predstaviteľov Slovenských telekomunikácií a poskytovateľov internetu, ktoré hovoria o jednoznačnej podpore zníženia cien internetu v dôsledku zníženia sadzby DPH.

Cena internetu je aj poplatok poskytovateľovi internetu, tzv.internetovému providerovi. Preto sme oslovili internetových providerov s otazkou: „Ministerstvo financií SR chce znížiť od januára budúceho roka základnú sadzbu dane z pridanej hodnoty zo súčasných 23 % na 20 % a taktiež zvýšiť zníženú sadzbu dane z 10 % na 13 %. Pokiaľ by prišlo k aplikovaniu týchto úprav DPH, aký to bude mať dopad na ceny produktov Vašej spoločnosti?“ Na otázku odpovedali predstaviteľia Slovenských telekomunikácií, Slovanetu/ViaPVT, EuroWebu, Eurotelu, GTS, Orange a Nextry.

Slovenské telekomunikácie: „Zmena cien sa dotkne primárne bytových zákazníkov Slovenských telekomunikácií, a.s. Vládou navrhované zníženie základnej sadzby DPH z 23% na 20% bude pre rezidenčných zákazníkov Slovenských telekomunikácií, a.s., znamenať, že sa o spomínanú výšku ihneď znížia koncové ceny. V praxi to predstavuje úsporu vo výške 2,5 % (napríklad za službu, ktorá stala 123 Sk s DPH, po znížení sadzby DPH, zákazníci zaplatia, len 120 Sk). Spomínané zníženie cien pri znížení základnej sadzby DPH sa bude týkať aj produktov ST Online. Pokiaľ ide o nebytových zákazníkov Slovenských telekomunikácií, a.s., spomínaná navrhovaná úprava z hľadiska ceny nie je podstatná.“ Odpovedala G.Nemyková, hovorkyňa Slovenských telekomunikácií

Slovanet/ViaPVT: „Spoločnosť Slovanet uvádza ceny služieb pre zmluvných zákazníkov bez DPH. V prípade zníženia sadzby DPH sa znížia automaticky aj výsledne ceny služieb s DPH všetkým zákazníkom Slovanetu. Napriek neustále rastúcim cenám niektorých vstupov nezvýšil Slovanet počas svojej existencie cenu žiadnej z poskytovaných služieb. Manažment spoločnosti dnes prijal rozhodnutie, že bude voči svojim klientom postupovať rovnako ústretovo aj v prípade zvýšenia dolnej hranice DPH. Zníženie sadzby DPH za telekomunikačné služby vrátane internetu nebude síce výrazné, ale veríme, že prispeje k nárastu využívania komunikačných technológií na Slovensku.“ Odpovedal Roman Greguš, marketingový riaditeľ Slovanet, a.s./ViaPVT, a.s.

Euroweb: „Naše ceny udávame bez DPH a tie sa nemenia. Ak sa zníži sadzba DPH, bude to pre koncového klienta znamenať zníženie ceny o DPH. Do nákladov na jednotivé produkty nevstupuje DPH a preto aj na konci je výstupná cena uvádzaná bez DPH, k tejto cene sa pripočítava DPH podľa sadzby na jednotlivé produkty.“ Odpovedal Peter Olajec, technický riaditeľ.

Eurotel: „Ceny za dátové služby spoločnosti EuroTel Bratislava a.s. sú pre zákazníkov uvádzané bez DPH. Znamená to, že po znížení hornej hranice DPH budú fyzické osoby alebo spoločnosti, ktoré nie sú platcami DPH, automaticky platiť za dátové služby EuroTelu menej. Spomenuté zníženie sa v takom prípade bude týkať všetkých dátových služieb EuroTelu- od virtuálnych privátnych sietí na báze Frame Relay a IP a pevných pripojení do Internetu, určených pre korporátnych zákazníkov až po doplnkové služby Internet Dial, WebHosting alebo E-mail Komfort.“ Odpovedal Braňo Pokrivčák, marketingový špecialista.

GTS: „Samozrejme po zmene DPH z 23% na 20% za telekomunikačné služby bude naša spoločnosť účtovať nižšiu DPH. Či to bude mať pre Vás dopad na úsporu, záleží či ste,

alebo nie ste platcom DPH.“ Odpovedal Stanislav Molčan.

Orange: „Zmena hornej sadzby DPH ešte nebola schválená parlamentom, preto je predčasné, aby sme sa k tejto otázke vyjadrovali. V prípade, že dôjde k schváleniu novej, 20-percentnej sadzby, samozrejme, na všetky telekomunikačné služby sa bude vzťahovať nová sadzba 20 %, teda aj na služby spoločnosti Orange Slovensko.“ Odpovedal Peter Tóth, hovorca Orange Slovensko.

Nextra: „Kedže na všetky služby ktoré ponúkame je uvalená 23% DPH a tá sa znižuje, tak sa príslušne zníži aj cena našich produktov vrátane DPH. Pre firmy, keďže absolútna väčšina z nich sú platcami DPH, to nebude mať žiaden efekt, pretože daň si nárokujú od štátu na vstupe.“ Odpovedal Juraj Ďurov, marketingovy riaditeľ Nextry.

Internet pre všetkých (IPV) je občianske združenie, ktoré vzniklo s cieľom podporiť budovanie informačnej spoločnosti na Slovensku so zameraním na Internet. Podnetom na vznik združenia bola internetová petícia a protest proti zdražovaniu cien internetu na www.inet.sk, ku ktorej sa doteraz pripojilo vyše 11 800 občanov a 500 internetových serverov a stránok. V súčasnosti združuje jej organizátorov a podporovateľov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS