ČLÁNOK




Obchodná situácia medzi európskymi investormi na Slovensku sa zlepšila, riziká vidia najmä v oblasti dopytu
22. októbra 2020

Napriek stúpajúcemu počtu prípadov COVID-19 zotavenie slovenskej ekonomiky pomaly napreduje. Ako ďalej vyplýva z aktuálneho prieskumu medzi 67 spoločnosťami s európskym pôvodom, ktorý vo štvrtok odprezentovala Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora (AHK Slowakei), vzostup je však krehký a závisí od stabilného vývoja dopytu v nadchádzajúcich mesiacoch. Približne každá tretia členská firma európskych obchodných komôr podieľajúcich sa na prieskume hodnotí svoju súčasnú ekonomickú situáciu pozitívne. Na zlú obchodnú situáciu sa sťažuje 16 % oslovených podnikov. „Pri väčšine spoločností sa situácia počas letných mesiacov značne uvoľnila. Po jarnom lockdowne je to veľká útecha,“ zhodnotil výsledky prezident AHK Slowakei Peter Lazar.

Pri pohľade na nadchádzajúcich dvanásť mesiacov však „nádej“ u účastníkov prieskumu klesá. Asi tretina očakáva zhoršenie svojej obchodnej situácie a takmer polovica sa obáva všeobecne slabnúcej konjunktúry. Tomu zodpovedajú aj plány firiem v oblasti investícií a zamestnávania, ktoré sú skôr zdržanlivé. „Optimisti chcú expandovať, pesimisti redukujú, väčšina vyčkáva a drží sa aktuálnej úrovne,“ zhrnul Lazar.

Ako mimoriadnu záťaž pritom vníma sedem z desiatich oslovených podnikov pokles dopytu po svojich produktoch a službách v dôsledku pandémie. Pre ďalších 84 % to predstavuje aj najväčšie podnikateľské riziko v nasledujúcich dvanástich mesiacoch. Šesť z desiatich oslovených považuje za veľmi zaťažujúce aj platné cestovné obmedzenia.

K najbežnejším reakciám spoločností na pandémiu patrí podľa prieskumu znižovanie nákladov, 83 % už presadzuje úsporné opatrenia alebo to plánuje v blízkej budúcnosti. Personálne náklady však pre väčšinu zostávajú tabu a iba 37 % plánuje zníženie počtu pracovníkov. Polovica chce vo svojich firmách zase urýchliť digitalizáciu.

Komora odprezentovala aj výsledky analýzy daňovo-poradenskej spoločnosti BMB Partners. Tá zisťovala objem podielu na príjmoch z daní u 300 najväčších firiem na Slovensku. V roku 2019 zaplatili na daniach celkovo 2,1 mld. eur. Z toho 1,1 mld. eur pripadá na firmy so slovenskými majiteľmi. Najsilnejším zástupcom zahraničných investorov s najvyšším podielom na odvedených daniach na Slovensku ostáva Nemecko. Nemecké podniky odviedli vlani na Slovensku dane a odvody do Sociálnej poisťovne na úrovni takmer 1,2 mld. eur.

Najväčší platca daní z podnikateľského sektora je podľa analýzy Volkswagen Slovakia. Automobilka v predošlom roku odviedla do slovenskej štátnej pokladnice dane a odvody vo výške 272 mil. eur. Na druhej priečke je prepravca zemného plynu Eustream so 184 mil. eur. Oceliareň U.S. Steel v Košiciach sa umiestnila na treťom mieste s objemom priamych daní a odvodov vo výške 133 mil. eur.

Prieskum „AHK World Business Outlook“ sa uskutočnil v októbri tohto roku. Zúčastnilo sa ho 67 firiem z oblasti služieb, priemyslu i obchodu. Jeho organizátormi boli AHK Slowakei, Taliansko – Slovenská obchodná komora, Švédska obchodná komora v Slovenskej a Slovensko-rakúska obchodná komora.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 4. 2024

USD 1,071 0,001
CZK 25,164 0,012
GBP 0,856 0,000
HUF 392,280 0,700
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS