ČLÁNOK




Nové typy fondov pritiahli 87 mld. USD
25. júna 2002

Fondy obchodované na burzách vyspelých kapitálových trhov (exchange traded funds – ETF), medzi ktoré patrí najmä americký trh, sa podobajú na podielové indexové fondy, ktoré kopírujú skladbou investícií niektorých z indexov. Na rozdiel od nich podielových fondov sa ich podiely predávajú a kupujú cez burzy tak ako akcie.

Ak vezmeme do úvahy májový prehľad, ktorý pripravila americká firma Lipper, „boom“ záujmu o tento typ fondov dosiahol vrchol. Podľa toho ako sa fondový priemysel snaží vylepšiť ponúkané služby a produktu prostredníctvom inovácií, tak aj Komisia pre cenné papiere a burzy v USA čoraz detailnejšie skúma novinky.

ETF sa objavili v roku 1993 a vtedy mali v svojich portfóliách len akcie, ktoré boli súčasťou niektorého z indexov.

Na rozdiel od otvorených podielových fondov, sa s ich podielmi obchoduje ako s akciami, pretože sú to uzavreté podielové fondy. Väčšina ETF vyberá oveľa nižšie poplatky ako tradičné otvorené indexové podielové fondy.

Podľa údajov Lipper koeficient nákladov týchto fondov predstavuje 0,19 %. Náklady indexových podielových fondov sú 0,65 %. Avšak pri každej kúpe, alebo predaji tohto typu fondu sa vyberá poplatok. S týmto fondmi sa dá systematicky obchodovať a hrať na pokles a rast ich kurzu. To však môže viesť k tomu, že komisionárske poplatky za obchodovanie s nimi môžu prevýšiť poplatky za správu. ETF a indexové fondy majú vo vyspelých krajinách daňové úľavy, pretože sa považujú za investície s pomalým obratom.

ETF reálne zaujali investorov v tom čase keď kapitálový trh dosiahol svoj zenit. Ako ukazuje Lipper za dva roky stúplo množstvo ETF z 30 do 120 a ich súhrnná hodnota ich čistých aktív ku koncu minulého roka predstavovala 87 mld. USD. Analytik firmy Lipper Jim Shirley tvrdí, že v súčasnosti ETF kopírujú takmer všetky veľké sektory a takmer všetky veľké indexy. Súčasne si myslí, že trh sektorových fondov typu ETF je už nasýtený. Ak by sa objavili nové fondy, mohlo by to mať negatívny efekt, mieni analytik Lipper.

Pretože ETF kopírujú indexy kapitálových trhov, ale obchoduje sa s nimi ako s akciami, ich ceny môžu byť vyššie, alebo nižšie ako je hodnota čistých aktív pripadajúcich na jednu akciu.

Čím väčší počet ETF kopíruje určitý index, tým menej je rozložené riziko investorov.

Pretože ETF čoraz častejšie sledujú konkrétne segmenty trhu, alebo sa fakticky „vzájomne“ kopírujú, stávajú sa menej likvidné. Vďaka tomu môžu byť ich ceny vyššie ako celková hodnota finančných nástrojov, ktoré kúpili. To však nie je veľmi príjemná správa pre investorov.

Finančné inštitúcie sa snažia pritiahnuť pozornosť investorov a preto konštruujú nové produkty. Medzi ne patria aj nové typy ETF. Experti americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) si musia lámať hlavu nad tým ako regulovať ich činnosť. Pred pár týždňami na prelome mája a júna tohto roku SEC hlasovala za schválenie siedmich nových ETF, ktoré uvádzala na trh. Ich komponentmi budú nástroje s pevným výnosom. Barcla´y požiadala SEC o povolenie na v januári 2001. Sedem fondov, ktorých otvorenie je naplánované na júl tohto roku, budú prvými americkými ETF, ktoré sledujú indexy dlhopisov. Nové ETF sa budú obchodovať pod obchodnou značkou iShares ako aj ostatné fondy obchodované na burzách.

Dva fondy budú sledovať indexy podnikových dlhopisov, štyri indexy štátnych dlhopisov s rôznou dobou splatnosti. Jeden fond bude sledovať index, ktorý pozostáva súčasne zo štátnych a podnikových dlhopisov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS