ČLÁNOK


,

Nielen FED sa staral o náladu
23. apríla 2001

Nebol to zlý týždeň. Po krátkej stagnácii v prvej polovici týždňa, keď DOW oddychoval po návrate nad hranicu 10,000 bodov a NASDAQ naopak nemal silu na prekonanie 2,000 bodovej hranice, prišiel v stredu i štvrtok silný rast. Ten sa opieral o tri základné faktory.

Tým najkrikľavejším bolo zníženie sadzieb FED o 50 bodov. Načasovanie bolo v tomto prípade skvelé. Na trhu sa v posledných dňoch už prestávalo hovoriť o možnosti znižovania sadzieb pred májovým zasadnutím FED a špekulovalo sa už iba o tom, či sa bude priamo v máji znižovať o 25 alebo 50 bodov.

Nečakané zníženie sadzieb znamenalo v stredu rast trhu o 4%, druhú polovicu celkovo viac ako 8% rastu však zabezpečili hneď ráno dobré správy z predošlého dňa. Tie hovorili o tom, že viacero významných spoločností v prvom kvartály splnilo alebo dokonca mierne prekročilo očakávania trhu. Očakávania síce niekoľkokrát znižované, každopádne tieto správy, ktoré pokračovali i v nasledujúcich dňoch, boli hlavnou oporou trhu. Relatívne dobré správy zo spoločností pokračovali po celý zvyšok sveta a tak asi hlavný týždeň nahlasovania výsledkov za prvý kvartál dopadol jednoznačne nad očakávanie dobre.

Tretím pilierom boli opäť správy z makrosféry. Indikátory spokojnosti, fungujúce ako signály prvej výstrahy, zastavili svoj prepad už dávnejšie, zverejnené dáta však naznačili i zastavenie poklesu priemyselnej produkcie. Spolu s tým boli zverejnené správy o výraznom poklese obchodného deficitu ako i o veľmi miernom raste inflácie. Hlavne posedný fakt zrejme otvoril dvere k razantnému zníženiu sadzieb.

NASDAQ, ešte nedávno hroziaci poklesom pod 1,600 bodov stúpol za posledné dva týždne od svojho tohtoročného minima o takmer rovnú tretinu. Niektoré tituly, ako napríklad Amazon, posilnili oproti svojmu dnu o takmer 100%. Napriek tomu je stále jasné iba jediné – výrazná volatilita zostane neoddeliteľnou súčasťou technológií. A neoddeliteľnou súčasťou výraznej volatility sú výrazné a nečakané poklesy. Napriek tomu sa zdá, že súčasná nálada na trhu je za posledný štvrťrok najlepšia. A súčasný trh je prvom rade o náladách.

Možnosť, že by sa na trhu udržalo tempo rastu z posledných dvoch dní je málo pravdepodobná a rovnako ako optimistickú je zatiaľ potrebné označiť možnosť návratu k úrovni trhu zo začiatku roka už v priebehu najbližších dní. Dôležitou správou posledných dní je však odkaz, podľa ktorého by i v prípade ďalšieho oslabenia bolo dlhodobejšie zotrvanie technológií pod hranicou 2,000 bodov iba málo pravdepodobné a predstavuje dnes výrazne pesimistický variant.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS