ČLÁNOK


,

Nebezpečná elektronika
7. novembra 2002

Desaťročia výrobcovia počítačov, spotrebnej elektroniky a domácich spotrebičov tvrdili, že elektromagnetické polia, ktoré vyžaruje každý kábel a každý prístroj, zapojený do elektrickej siete, sú v podstate neškodné. S týmto názorom sa stotožňuje aj väčšina vedcov a seriózne inštitúcie, ako je Svetová zdravotnícka organizácia.

Odborníci ubezpečujú verejnosť, že, používateľom nič nehrozí, ak odhliadneme od minimálneho, nepodstatného zvýšenia rizika detskej leukémie. A to bez ohľadu na počet elektronických zariadení v domácnosti či kancelárii. Výsledky sedemročnej štúdie, ktorá sa uskutočnila v USA pod názvom Kalifornský program na výskum elektromagnetických polí, sú však alarmujúce. Na programe pracovali odborníci z rôznych inštitúcií, zastrešoval ho Kalifornský úrad pre zdravotnú starostlivosť.

Čím viac, tým horšie

Planéta Zem je zdrojom veľkého elektromagnetického poľa. Toto pole je však statické a pôsobí rovnomerne na celom povrchu planéty. Polia, ktoré produkujú elektronické prístroje, sú premenlivé. Môžu mať neškodnú hodnotu jeden miligauss (jednotka intenzity elektromagnetického poľa), ale aj pomerne vysokú hodnotu 100 a viac miligaussov. Spomínaná kalifornská štúdia vyvrátila dve doterajšie predstavy o tom, že sú elektromagnetické polia neškodné a ich vplyv nezáleží od počtu spotrebičov v našom okolí.

Pokusy na zvieratách dokázali, že elektromagnetické polia znižujú tvorbu hormónu melatonínu. Tento hormón je mimoriadne dôležitý aj pre ľudské zdravie. Reguluje cyklus bdenia a spánku, posilňuje imunitný systém, znižuje hladinu cholesterolu a krvný tlak. Hrá významnú úlohu pri odolnosti proti mnohým civilizačným chorobám, ako je rakovina, cukrovka či srdcový infarkt. Druhé závažné zistenie znie, že vyšší počet spotrebičov predstavuje väčšie zdravotné riziko. Takisto je dôležitá vzdialenosť od spotrebičov a čas strávený v ich blízkosti. Polia sú najsilnejšie do vzdialenosti 30 – 50 cm, potom ich účinok slabne., Pôsobenie silného poľa počas celého pracovného času môže vyvolať zdravotné problémy.

Veľmi zlé je, ak trávime hodiny blízko pri monitore počítača alebo na pracovisku sedíme vedľa kopírovacieho stroja, faxu či tlačiarne. Kopírovacie stroje sú jedným z najsilnejších zdrojov elektromagnetického žiarenia a mali by byť umiestnené v osobitnej miestnosti. Podľa tejto štúdie sú nebezpečnejšie ako mikrovlnné rúry, ktoré síce vytvárajú mimoriadne silné pole, avšak v činnosti sú len niekoľko minút denne.

Samozrejme, negatívnych vplyvov na zdravie prináša moderná doba viac než dosť. Ak teda niekto ochorie na rakovinu, nedá sa jednoznačne povedať, či to spôsobili cigarety, stres, nesprávna strava alebo elektromagnetické žiarenie. V každom prípade čoraz väčší počet elektronických prístrojov v domácnostiach a na pracoviskách zvyšuje pravdepodobnosť civilizačných ochorení. A dá sa dokázať, že na tieto choroby trpia čoraz mladší ľudia.

Bezpečná vzdialenosť

Ako teda znižovať riziko, ktoré prináša moderná elektronika? Jedným z riešení je zaobstarať si gaussmeter, prístroj na meranie elektromagnetických polí. Vďaka nemu odhalíme v kancelárii alebo izbe miesta s najvyšším vyžarovaním. Môžeme potom na týchto miestach tráviť čo najmenej času alebo znížiť ich nebezpečnosť tým, že premiestnime niektoré spotrebiče. Tiež je vhodné, aby profesionálny elektrikár skontroloval elektrické vedenie. Ak nie je riadne zaizolované, je zdrojom silného žiarenia.

Druhý spôsob ochrany je dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti od všetkých spotrebičov. Malo by to byť minimálne pol metra. To je bezpečná vzdialenosť medzi človekom a počítačom, keď s ním pracujeme alebo medzi človekom a televízorom, keď ho sledujeme.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 5. 2024

USD 1,074 0,005
CZK 25,025 0,065
GBP 0,856 0,000
HUF 388,950 0,030
CAD 1,468 0,000

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS