ČLÁNOK
Microsoft rozširuje možnosti licencovania pre Exchange Server 2003
3. júla 2003

Microsoft oznámil uvedenie najnovšieho komunikačného servera – Exchange Server 2003 do výroby. V súčasnosti je možné objednať si 120 dňovú testovaciu verziu alebo využiť demoverziu na stránkach

http://www.microsoft.com/cze/servers/exchange/evaluation/ti/.

Exchange Server 2003 bol vyvinutý s ohľadom na potreby užívateľa a IT administrátorov. Zákazníkom tým zaručuje špičkovú kvalitu. Cena nového mailového serveru pre messaging a spoluprácu bude rovnaká ako pri Exchange 2000. Exchange 2003 však ponúka vyššiu produktivitu a lepšiu správu a zabezpečenie, čím prináša vyššiu hodnotu, ktorá môže znamenať zníženie celkových nákladov na vlastníctvo (TCO). Microsoft naviac rozšíril možnosti licencovania. Vyšiel tak v ústrety všetkým zákazníkom, ktorí potrebujú, aby emailové a kalendárové služby mal k dispozícii väčší počet užívateľov.

„V spojení s Windows Server 2003 a Microsoft Office System ponúka Microsoft Exchange Server 2003 najlepšie možnosti tímovej spolupráce,“ uviedol Ondřej Novodvorský, riaditeľ divízie Server platforiem v spoločnosti Microsoft. Exchange 2003 bude k dispozícii tento rok v lete. „Na slovenskom trhu plánujeme uvedenie Exchange Server 2003 v októbri tohto roku,“ prezradil Ondřej Novodvorský.

„Zákazníci požadovali vyššiu hodnotu a zároveň chceli systém zjednodušiť tak, aby po nasadení ihneď bezchybne bežal. Dnes, po troch rokoch výskumu a vývoja, si môžu vyskúšať, že sme ich skutočne vypočuli. Nasadenie a správa budú s Exchange 2003 jednoduchšie a implemetnáciu zvládne IT administrátor so svojimi doterajšími skúsenosťami. Exchange tak bude možné spravovať omnoho rýchlejšie a lacnejšie, čo spoločnostiam umožní optimalizovať firemné procesy a zvýšiť produktivitu,“ povedal Róbert Šimončič, generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft SR.

Exchange Server 2003 výrazne zvyšuje produktivitu. Integrovaný rad serverových a klientských funkcií zjednodušuje obchodnú komunikáciu tak v kancelárii, ako aj v teréne. Pracovníci sa do svojich poštových schránok potrebujú dostať kdekoľvek a kedykoľvek, a pritom požadujú rovnaké funkcie a výkonnosť. na akú sú zvyknutí pri svojich stolových počítačoch. Exchange 2003 v spojení s Microsoft Office Outlook 2003 zjednodušuje správu emailu a kalendára, významne zrýchľuje synchronizáciu a zjednodušuje prístup cez Internet. Upravený webový prístup k Outlooku, ktorý prináša nové dôležité funkcie, umožňuje prístup k dátam na Exchange prostredníctvom väčšiny webových prehliadačov. Exchange 2003 má naviac zabudovaný bezdrôtový prístup, vďaka ktorému možno byť neustále v kontakte prostredníctvom PDA či mobilného telefónu.

Od začiatku boli práce na Exchange 2003 riadené cieľom dosiahnuť perfektnú kvalitu, a nie termínom, kedy musí byť uvedený. Zdrojový kód Exchange 2003 spĺňa prísne kritériá pre konečné uvoľnenie. Podrobil sa komplexnej revízii bezpečnosti a škálovateľnosti a starostlivo upraveným bezpečnostným útokom a testovaniu užívateľmi, a to tak za pomoci vlastných vývojárov, ako aj externých testerov. Uvoľnenie do výroby predstavuje vyvrcholenie trojročnej práce, ktorá znamenala zložité testovanie viac ako 1000 užívateľských scenárov, šesť týždňov nepretržitej prevádzky s dostupnosťou 99,95 %, hodnotenia od viac ako 50 zákazníkov programu Joint Development Program rovnako ako 100 % interných inštalácií v spoločnosti Microsoft. Beta verzia Exchange Server 2003 beží v spoločnosti Microsoft už od februára tohto roku.

Cena a licencovanie

Cena Exchange 2003 zostáva na úrovni ceny Exchange 2000. Vďaka vylepšenej škálovateľnosti, spoľahlivosti a zabezpečeniu, ale aj vylepšenému Outlooku 2003, webovému prístupu k Outlooku a zabudovanému bezdrôtovému prístupu (Mobile Information Server 2002) však zákazníci získajú vyššiu hodnotu.

Microsoft rozšíril možnosti licencovania, aby vyšiel v ústrety zákazníkom, ktorí potrebujú efektívne a pritom lacné emailové a kalendárové služby. Zamestnanci teraz pristupujú do podnikových sietí pomocou rozličných zariadení ako sú laptopy, handheldy a prístupové body vo forme informačných stánkov a Microsoft im poskytuje potrebnú flexibilitu.

Microsoft ponúka licenciu na užívateľov Client Access License (CAL) s možnosťou prístupu na Exchange server z neobmedzeného množstva zariadení. Spoločnostiam, ktoré využívajú informačné stánky alebo zdieľané PC prostredie pre zamestnancov bez pevného pracovného miesta, napríklad predajniam maloobchodu či továrenským halám, Microsoft aj naďalej ponúka cenovo výhodné licencie viazané na zariadenia. Ku svojej poštovej schránke tak má z jedného zariadenia prístup neobmedzený počet užívateľov. Rozdiely v licencovaní Exchange 2003:

– Exchange Server 2003 Server License – táto licencia dá vlastníkovi práva na inštaláciu a užívanie serveru. Všetky Exchange 2003 Servery vyžadujú serverovú licenciu.

– Exchange Server 2003 User CAL – poskytuje jednému užívateľovi prístup k Exchange 2003 z akéhokoľvek zariadenia (desktop, laptop, domáci PC, stánok, mobilné zariadenia).

– Exchange Server 2003 Device CAL – zahŕňa neobmedzený počet ľudí, ktorí majú prístup k Exchange 2003 z jedného zariadenia – napr. zdieľané pracovné miesta či informačné stánky.

– Exchange Server 2003 External Connector License – táto licencia umožňuje prístup k Exchange Serveru neobmedzenému počtu externých užívateľov ako sú obchodní partneri, dodávatelia, zákazníci, bývalí kolegovia a študenti.

Exchange 2003 bude k dispozícii v dvoch verziách: Standard a Enterprise. Zatiaľ čo Standard Edition je vhodná pre malé a stredne veľké organizácie a pobočky veľkých spoločností, Enterprise Edition reflektuje potreby veľkých spoločností s väčším počtom inštalácií a požiadavky na škálovateľnosť.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 9. 2020

USD 1,167 0,004
CZK 27,133 0,026
GBP 0,905 0,008
HUF 364,120 0,960
CAD 1,562 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS