ČLÁNOK


,

Made in Schröderland
19. apríla 2004

Socialistickej vláde kancelára Gerharda Schrödera sa dá vyčítať mnohé, určite však nie to, že zanedbáva rozvoj nemeckého jazyka. Po novotvare „Agenda 2010“ pribudol do každodennej slovnej zásoby ďalší hit, ktorý nemusí byť len sezónny – Ausbildungsplatzabgabe. Tu sa možno pokúsiť len o voľný preklad: poplatok za neobsadené miesto, určené pre vzdelávanie učňov.

Aby sme ďalej netápali: v Nemecku existuje špeciálny, takzvaný duálny systém vzdelávania učňov, ktorý reguluje štát so sociálnymi partnermi (odbory a zamestnávateľské zväzy). Učni podľa tohto systému navštevujú jeden až dvakrát týždenne odbornú školu a zvyšok času praxujú v konkrétnom podniku, alebo vo verejnej službe. Na výplatu sa sťažovať nemôžu – po dohode sociálnych partnerov v jednotlivých sektoroch zarobia v priemere asi 600 eur. V posledných rokoch je však čoraz viac učňov bez práce: počet bankrotov láme rekordy, mnohé firmy presúvajú výrobu do zahraničia a vysoké dane, záplava regulácií či stúpajúce náklady na prácu rozvracajú ekonomiku aj pochybný duálny systém. Za minulý rok sa uzavrelo najmenej učňovských pracovných zmlúv od znovuzjednotenia Nemecka a na konci marca hlásili úrady takmer 170-tisíc učňov bez miesta. Kancelár Schröder už pred rokom, pri predložení svojej Agendy 2010, hrozil firmám, aby si splnili spoločenský záväzok voči učňom a vyhli sa tak trestným opatreniam štátu. Tie sa teraz črtajú v podobe Ausbildungsplatzabgabe: podľa príslušnej zákonnej predlohy, ktorú už schválila vláda, všetky firmy s viac než 10 zamestnancami, v ktorých z celkového počtu zamestnaných pracuje menej než sedem percent učňov, sú povinné za každé chýbajúce učňovské miesto odviesť poplatok do štátneho fondu. Toto podujatie Schröderových socialistov by sa týkalo 700-tisíc firiem, na ktoré bude dohliadať nákladná administratíva. Peniaze z poplatkov, ktoré sa v nej nespotrebujú, úradníci prerozdelia v prospech firiem s novovytvorenými učňovskými miestami – na jedno také by mala pripadnúť ročná dotácia v maximálnej výške 7500 eur.

Navrhovaný systém poplatkov a ich následného prerozdeľovania by mal platiť do roku 2010 a o tom, či sa v danom období vôbec spustí, vždy na konci septembra rozhodne vláda.

Ausbildungsplatzabgabe je nezmysel a číry socializmus. Vyrubovať dnes v Nemecku pre podnikovú sféru ďalšiu daň – to sa už nedá označiť ani ako strata súdnosti. Tým viac, ak domyslíme predvídateľné dôsledky: firmy, ktoré si radšej než pokutu zvolia vytvorenie umelo dotovaného miesta, vyšlú učňom ten najhorší signál. Učni sa budú totiž umiestňovať v sektoroch a na pracovných pozíciách, po ktorých nebude neskôr dopyt a oni ostanú nezamestnaní so vzdelaním, o ktoré nemá nikto záujem. Ostatným firmám, ktoré si buď nenájdu „svojho“ učňa, alebo radšej než nepotrebného učňa uprednostnia pokutu, sa zvýšia náklady, čím sa ohrozia už existujúce miesta ich zamestnancov a zabráni sa prijímaniu nových.

Schröderova SPD vymyslela naozaj geniálny plán. Zdesení ekonómovia dúfajú, že zákon, o ktorom bude čoskoro rokovať Bundestag, napokon stroskotá. Treba dúfať, že sa socialistom neprisní ďalšia vízia: po učňoch „zaradiť“ do pracovného procesu aj vyše 4,5 milióna nezamestnaných Nemcov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 3. 2024

USD 1,081 0,000
CZK 25,305 0,014
GBP 0,855 0,003
HUF 395,260 0,140
CAD 1,467 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS