ČLÁNOK




Korene slabej dôvery investorov v americké firmy
3. decembra 2002

Nepretržitý tok správ o finančných trestných činoch amerických spoločností, ktorý sa posledné mesiace valí na svetové finančné trhy, vážne podkopal dôveru investorov k podnikom v USA.

Vlna škandálov sa začala sa z informácie o falošných tržbách energetickej firmy Enron a rýchlo zaplavila mnohé veľmi známe americké firmy, ktoré boli pýchou podnikania v USA.

Pred rokom spoločnosť Enron, jeden z najväčších obchodníkov s elektrickou energiou na svete, zverejnila hospodárske výsledky za tretí štvrťrok. Trh prežil silný otras a náhle objavil v účtovníctve energetického giganta „čiernu dieru“ neuveriteľnej veľkosti. Potom nasledoval šialený prepad akcií firmy. V decembri minulého roku to viedlo k bankrotu firmy, ktorá predtým bola v USA na siedmom mieste podľa trhovej kapitálizácie, teda trhovej ceny vynásobenej počtom akcií.

Komisia pre cenné papiere a burzy USA (SEC) začala skúmať účtovné doklady spoločnosti. Prinútila priznať, že umelo nafukovala tržby a zisky. Keď sa vysvetlilo, že úspechy firmy nie sú ničím iným ako výsledkom veľkého podvodu, znepokojení investori, zamestnanci firmy a podielnici dôchodkových fondov sa zborovo pýtali ako sa mohlo stať, že podvody si skôr nikto nevšimol. V súčasnosti sa vláda USA zaoberá tým akým spôsobom bude žalovať firmu za trestné činy.

Po tom ako sa Enron priznal, že skrýval veľké straty, regulačné orgány si začali všímať jej audítora, firmu Arthur Andersen, medzi ktorej povinnosti patrila kontrola účtovných kníh firmy Enron. Prirodzene vznikla otázka ako si zlé veci, ktoré sa diali v energetickej firmy, nevšimlo pozorné oko audítorov. Reakciou Arthur Andersen na začiatok vyšetrovania bolo to, že audítori zničili doklady spojené s firmou Enron. Kvôli tomu sa začal súdny proces aj s nimi. Súd potvrdil 15. júna tohto roku, že Arthur Andersne je na vine kvôli tomu, že kládol prekážky v nastolení spravodlivosti. Tým súd podpísal trest smrti pre aj tak už smrteľne ranenú audítorskú firmu.

Telekomunikačný gigant Global Crossing, ktorý za krátky čas bol jednou z najjasnejších hviezd na oblohe „high-tech“, oznámil 28. januára, že žiada o ochranu pred veriteľmi podľa jedenásteho paragrafu amerického zákona o bankrote.

Zvláštnosťou podnikania v telekomunikačnej oblasti, najmä v mobilnej komunikácii pozostáva v tom, že firmy mohli vytvárať vidinu oživenia podnikania tak, že si vzájomne predávali prístup do sietí. Vďaka tomu mohli do bilancií zapísať veľké príjmy, hoci reálne sa ich peniaze neprechádzali z účtu jednej firmy na druhý. V súčasnosti regulačné orgány podrobne skúmajú účtovníctvo zbankrotovanej firmy Global Crossing. Kladú si otázku či táto firma nenafukovala svoje finančné ukazovatele podobným spôsobom.

V apríli tohto roku SEC iniciovala proces podľa občianskeho kódexu proti najväčšiemu výrobcovi kopírovacej techniky Xerox. Obvinila ho zo umelého zvyšovania ziskov za posledné štyri roky. Celkom ide len o 3 mld. USD. Xerox vyriešil problém tak, že uzavrel so SEC dohodu o tom, že zaplatí pokutu 10 mil. USD, skontroluje a opraví hospodárske výsledky za posledné štyri roky. Xerox sa nepriznal zo zlých praktík, ale súčasne ich ani nepoprel. Pokuta SEC pre firmu Xerox je najvyššou peňažnou sankciou pre verejnú spoločnosť, ktorú usvedčili z nesprávneho vedenia účtovných dokladov.

Začiatkom júna tohto roku prokuratúra Manhattanu začala trestne stíhať bývalého výkonného riaditeľa viacodvetvovej spoločnosti Tyco International Dennisa Kozlowski. Obvinila ho z nezaplatenia daní štátu New York 1 mil. USD pri kúpe umeleckých diel za 13 mil. USD. Hoci sa vyšetrovanie SEC týka výlučne osoby Kozlowského, investori sa obávajú, že počas vyšetrovania by sa mohli ukázať nezrovnalosti v účtovníctve firmy.

Firma WorldCom, druhý najväčší telekomunikačný operátor v USA sa 25 júna priznal, že nafúkol svoje tržby o 3,8 mld. USD medzi januárom 2001 a marcom 2002. Tým spáchal najväčší finančný podvod v histórii. Ihneď za priznaním firma prepustila Scotta Sullivana, ktorý bol dlhé obdobie jej finanćným riadteľom. Firma tvrdí, že je zodpovedný za podvod. Treba poznamenať, že podvody sa objavili vtedy keď v apríli z funkcie odstúpil Bernard Ebbers, pričom sa zistilo, že od firmy si vzal zvýhodnené pôžičky v hodnote 408 mil. USD, aby nim zaručil dovtedajšie pôžičky na kúpu akcií World Com.

Škandálne odhalenia vyvolali vyšetrovanie Kongresu a ministerstva spravodlivosti. Komisia pre cenné papiere a burzy žalovala firmu World Com podľa občianskeho kódexu a obvinila ju v podvode, ktorý umožnil zakryť straty 1, 22 mld. USD. Okrem toho žalobu na firmu podalo niekoľko dôchodkových fondov. Obvinila ju v klamlivých informáciách pri umiestnení obligácií na trhu v minulom roku. Výsledkom je žiadosť na ochranu pred veriteľmi na základe zákona o bankrotu, ktorý WorldCom vyhlásila 29. júla tohto roku.

Odhalenie machinácií WorldCom nebolo poslednou kvapkou v pohári horkosti, ktoré pretekajú v sektore telekomunikácií. Firma Adelphia Communications, v opradí šiesty najväčší operátor káblovej televízie požiadala o bankrot 25. júna tohto roku. V súčasnosti SEC a ministerstvo spravodlivosti USA skúmajú účtovné doklady firmy. Zakladateľ a bývalý šéf firmy John Rigas (77) a jeho dvaja synovia boli uväznení kvôli tomu, že spoločnosť premenili na prostriedok uspokojenia vlastných finančných potrieb poškodzujúc záujmy veriteľov a akcionárov firmy. Firma revidovala ukazoavtele zisku za posledné dva roky a priznala sa, že mala menší počet predplatiteľov ako sú údaje v doterajších výročných správach.

Telekomunikačný operátor Qwest Communications International Inc sa začal kajať pred investormi 29. júla tohto roku. Jeho metódy vedenia účtovníctva momentálne skúmajú vyšetrovatelia regulačných orgánov. Firma sa priznala, že posledné tri roky umelo zvyšovala tržby z predaja kapacít optických káblov o 1,16 mld. USD. Súčasne firma vyhlásila, že bude revidovať svoje účtovníctvo za roky 2000 – 2001.

V atmosfére rastúcej nedôvery v účtovné doklady amerických firiem zvýšený záujem regulujúcich orgánov vyvolali firmy, ktoré sa zaoberajú investičným bankovníctvom. Mená mnohých z nich sú spojené s nedávnymi škandálmi súvisiacimi s konfliktom záujmov v činnosti ich analytikov. Analytici sú podozriví v tom, že investorom radili nakupovať akcie, o ktorých hodnote osobne pochybovali. Robili to len kvôli tomu, aby investičná banka zarobila pri predaji týchto akcií.

Jedna z nich, Merril Lynch, uzavrela s generálnym prokurátorom štátu New York Eliotom Spitzerom dohodu, na základe ktorej zaplatí pokutu 100 mil. USD a prokuratúra ju nebude žiadať, aby priznala vinu. Na základe dohody musí Merill Lynch odstrániť akúkoľvek spojitosť medzi odmeňovaním analytikov a príjmami investičnej banky pri umiestnení akcií na trhu. Podobné vyšetrovanie sa týka ďalších dvanástich bánk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 4. 2024

USD 1,071 0,001
CZK 25,164 0,012
GBP 0,856 0,000
HUF 392,280 0,700
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS