ČLÁNOK




Jahnátek by chcel vytvoriť slovenský energetický holding
21. februára 2008

Jahnátek by chcel vytvoriť slovenský energetický holding


Minister hospodárstva považuje za chybu, že sa na Slovensku tak masovo privatizoval energetický sektor a štát naň stratil dosah

 

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek považuje za chybu, že sa na Slovensku tak masovo privatizoval energetický sektor a štát naň stratil dosah a kontrolu. „Bol by som veľmi šťastný, keby sa podarilo vytvoriť slovenský energetický holding, ktorý by zastrešoval jednotlivé typy energií cez divízie plynu, elektriny, ropy, aby sme získali kontrolu naspäť. Musíme urobiť protiváhu tomu, čo sme v posledných rokoch sprivatizovali,“ uviedol minister Jahnátek pri prezentovaní východísk Stratégie energetickej bezpečnosti SR do roku 2030 pred študentmi Technickej univerzity Košice.

„Vyrábali sme najlacnejšiu energiu v EÚ, ale vlani sme mali druhú najdrahšiu elektrinu pre výrobný sektor spomedzi 27 krajín EÚ. Toto je výsledok privatizácie, toho, že štát nemá kontrolu nad výrobnými energoblokmi,“ povedal Jahnátek. Nikde nie je energosektor podľa neho tak liberalizovaný ako na Slovensku. Ako ďalej uviedol, aj pri dosiahnutí plánovaného zníženia spotreby elektrickej energie na Slovensku v objeme jedno percento ročne, bude treba do slovenskej elektroenergetiky investovať približne 600 mld. Sk do roku 2030, aby sa vybudoval potrebný výrobný potenciál elektrickej energie, pričom hovoril o výstavbe resp. rekonštrukcii minimálne 15 elektrární a rekonštrukcii vedení zo súčasných 200 na 400 kV.

Dodal, že štát hľadá vhodný finančný a štrukturálny model, aby si zachoval kontrolu. „Myslím si, že budú podporované také projekty, aby tam štát mal minimálne 51 percent. Vieme financovať potreby aj vtedy, keby to mal financovať štát. Energetika je sektor, kde nemôžete byť stratoví,“ povedal Jahnátek. Povedal, že prvým takýmto projektom by mohla byť nová jadrová elektráreň.

Jahnátek pred študentmi hovoril aj o zabezpečovaní ropy, plynu, ale aj o využití energetického potenciálu z obnoviteľných zdrojov. Vylúčil, že by Slovensko mohlo dosiahnuť až 31-percentný podiel z využívania obnoviteľných energií, ale 16-percentný podiel do roku 2020, na ktorom sa Slovensko dohodlo s EÚ, považuje za reálny, ak sa do tejto sféry investuje potrebný objem finančných prostriedkov.

 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 5. 2024

USD 1,070 0,002
CZK 25,090 0,050
GBP 0,855 0,001
HUF 388,980 1,700
CAD 1,468 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS