ČLÁNOK
Izrael má záujem o spoluprácu v oblasti energetiky a cestovného ruchu
13. augusta 2008

V piatok 8. augusta 2008 prijal minister hospodárstva SR  Ľubomír Jahnátek veľvyslanca Štátu Izrael v SR Zeeva Bokera na jeho žiadosť. Cieľom stretnutia bolo zhodnotenie vývoja vzájomného obchodu, spolupráce v oblasti výskumu a rozvoja, v cestovnom ruchu a pozvanie izraelskej strany na Premiérsku konferenciu v Tel Avive spojenú s výstavou GATEWAY.

Strany konštatovali, že bilaterálne vzťahy sú bezproblémové a na vysokej úrovni. Zhodli sa, že vývoj vzájomnej obchodnej výmeny je veľmi priaznivý, aj keď nedosahuje možnosti oboch ekonomík a kapacity ich trhov. Obrat obchodu v roku 2007 zaznamenal 66,7 mil. USD, čo predstavuje medziročný index rastu 117 %. Tento pozitívny trend sa potvrdil aj v priebehu roku 2008.

Pre ďalší rozvoj spolupráce je podľa izraelskej strany dôležité uzavrieť aj dohodu v oblasti výskumu a rozvoja v priemyselnej oblasti, ktorá je však podľa slov ministra hospodárstva SR v kompetencii Ministerstva školstva SR.

Izraelský veľvyslanec požiadal ministra hospodárstva SR o podporu pri uzatvorení dohody o spolupráci v oblasti poľnohospodárstva (závlahové systémy, izraelská spoločnosť Netafim) a podporu v oblasti dopravy (letecká linka medzi Košicami a Tel Avivom v spojitosti so záujmom izraelských občanov o bardejovské kúpele a o turizmus v SR). Minister hospodárstva SR informoval, že uvedené oblasti nie sú v kompetencii jeho ministerstva, ale vyvinie snahu podporiť uvedené projekty. Na druhej strane uviedol, že rozvoj spolupráce v oblasti turizmu je v záujme oboch strán.

Izraelská strana prejavila záujem o spoluprácu pri využívaní geotermálnych vrtov v SR, kde môžu izraelské firmy pomôcť pri ich využití ako zdrojov tepelnej, ale aj elektrickej energie. Minister hospodárstva uviedol, že vrty sú v súčasnosti hlavne majetkom SPP a.s., kde ministerstvo hospodárstva môže poskytnúť referencie.

Izraelský veľvyslanec Zeev Boker pozval ministra hospodárstva SR Ľubomíra Jahnátka na Premiérsku konferenciu pre export a medzinárodnú spoluprácu, ktorá sa uskutoční v dňoch 11. – 13. novembra 2008 v Tel Avive (Prime Minister´s Conference for Export and International Cooperation). Na minuloročnej konferencii sa zúčastnili za slovenskú stranu podpredseda vlády SR p. Čaplovič a ministri pôdohospodárstva a životného prostredia, ktorých sprevádzala skupina slovenských podnikateľov z oblasti ich rezortov. Izraelská strana by uvítala účasť ministra hospodárstva SR na akcii so sprievodom významných slovenských podnikateľov. Minister hospodárstva SR uviedol, že uvedená akcia v Izraeli by bola vhodným rámcom pre ďalšie posilnenie bilaterálnych hospodárskych vzťahov. Účasť na podujatí bude závisieť od jeho programu v období konania konferencie, o čom bude izraelského partnera včas informovať.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS