ČLÁNOK
Intel sa pripravuje na pamäťovú dilemu
13. septembra 2002

Spoločnosť Intel Corporation zverejnila stavebné prvky nových technológií vychádzajúce z prijatých štandardov s cieľom vyriešiť problém rýchleho prístupu, správy a ochrany stále väčších objemov informácií putujúcich v každom čase a na každom mieste podnikovými sieťami a internetom.

Tieto nové produkty predstavené na prominentnej vývojárskej akcii Intelu sú posledným krokom ku komplexnému radu pamäťových procesorov, middlewaru, adaptérov a subsystémov spoločnosti Intel.

„Výrobcovia pamäťových zariadení musia znižovať svoje rozpočty na výskum a vývoj a pritom udržať konkurencieschopnosť svojich technológií,“ prehlásil Sean Maloney, výkonný viceprezident Intelu a generálny riaditeľ skupiny Intel Communications Group. „Od predstavenia prvého pamäťového I/O procesora v roku 1996 ponúka Intel najširší rad dopredu vyskúšaných stavebných prvkov na trhu pre prístup, správu a ochranu pamäťových systémov, ktoré výrobcom zariadení pomáhajú skracovať dobu vývoja a znižovať náklady.“

Nové stavebné prvky

Intel ďalej zverejnil nové radiče pre systémy diskových polí RAID (tj. Redundant array of independent disks, teda redundantné pole nezávislých diskov), ktoré pomáhajú zabezpečovať ochranu dát súčasným zápisom na viac diskov. Zásluhou týchto radičov je Intel prvou spoločnosťou, ktorá ponúka úplný rad produktov RAID s podporou hlavných štandardov pre pripájanie pamäťových systémov vrátane Serial ATA, Ultra320 SCSI a 2-Gigabit Fibre Channel. Všetky sú koncipované na báze spoločných ovládačov, vývojových nástrojov a firmwaru, čo podstatne zjednodušuje, urýchľuje a zlacňuje vývoj finálnych produktov.

Radič Intel® RAID Controller SRCZCR je vysoko výkonná modulárna karta RAID umožňujúca pripojenie k rozhraniu Ultra160 a Ultra320 SCSI a Serial ATA s mimoriadne výhodným pomerom výkonu a ceny. Radič SRCZCR svojimi nízkymi nákladmi sprístupňuje funkcie RAID prostredníctvom štandardnej technológie RAIDIOS, ktorá umožňuje implementáciu funkcií RAID s použitím jednoduchého zásuvného modulu PCI, ktorý využíva existujúce diskové rozhrania SCSI alebo Serial ATA. Intel® RAID Controller SRCU42L je dvojkanálový radič Ultra320-SCSI RAID pre mimoriadne vyťažené servery („high-density servers“). Disponuje dvoma kanálmi Ultra320 za cenu jedného.

Intel® RAID Controller SRCS14L je prvým štvorportovým radičom pre rozhranie Serial ATA RAID, ktorý umožňuje súbežný prístup ku všetkým kanálom. Intel® RAID Controller SRCFC22/M/C je rad radičov pre systémy 2-Gbps Fibre-Channel RAID schopných podporovať až 252 zariadení zapojených v konfigurácii dvojitej slučky („dual-loop configuration“) a s rôznymi úrovniami RAID.

Intel dnes tiež zverejnil informácie o nové technológii „TCP/IP offload engine“ (TOE), ktorú počnúc rokom 2003 hodlá integrovať do budúcich generácií iSCSI, riešení TCP/IP offload a 10 Gigabit Ethernet. Technológia TOE spracúva viac vrstiev sieťových protokolov nutných pre prenos dát. Odobranie („offloading“) týchto prenosových funkcií hostiteľskému procesoru umožňuje výkon blížiaci sa teoretickej prenosovej rýchlosti siete („wire-speed performance“), znižuje energetickú náročnosť a uvoľňuje výkon hostiteľského procesora pre ostatné aplikácie na platformách pracujúcich s prenosovým pásmom do 10 Gb/sec a vyšších. Očakáva sa, že technológia Intel TOE postavená na kremíku bude disponovať neprekonateľným výkonom a nižšou spotrebou než riešenia na báze firmwaru.

Intel sa angažuje v procese prijatia týchto nových štandardov a technológií pre pamäťové systémy vrátane iSCSI, PCI Express*, Serial ATA, Serial Attached SCSI a modulárneho RAID. Na konferencii IDF oznámila pracovná skupina Serial ATA Working Group, ktorej je Intel zakladateľom, uvoľnenie kandidáta prvej fázy špecifikácie Serial ATA II. Táto špecifikácia, s ktorej verejnou dostupnosťou sa počíta v štvrtom štvrťroku 2002, rozšíri existujúcu špecifikáciu Serial ATA aj na trhové segmenty serverov a sieťových pamäťových systémov.

Na konferencii IDF Intel tiež predviedol riešenie pamäťových systémov s nízkonapäťovým procesorom Intel® Xeon™ 1,6 GHz, ktorý je kombináciou výpočtového výkonu, hustoty a efektívnejšieho využitia energie pre rôzne aplikácie pamäťových systémov vrátane hostiteľského spracovania pamäťových systémov pripojených do siete aj pamäťových systémov pre siete SAN („storage-area networks“). Pružnosť tohto produktu umožňuje vývojárom zariadení softwarovo upgradovať funkcie systémovej úrovne. Tento škálovateľný procesor podporuje technológiu Intel Hyper-Threading, ktorá vytvára dva logické procesory schopné súčasne spracúvať rôzne úlohy s využitím zdieľaných hardwarových zdrojov jediného fyzického procesora.

Intel tiež ako prvý na svete predviedol optický transceiver malých rozmerov pracujúci v prenosovom pásme 10-Gb/sec pre siete optických vlákien s viacerými uzlami („multimode fiber networks“). Optický transceiver Intel® TXN17201/9 Multi-Mode XPAK navrhnutý špeciálne pre aplikácie dátových centier zabezpečuje prenosy pre pamäťové systémy po sietiach 10-Gigabit Ethernet a 10-Gigabit Fibre Channel za polovičnú cenu, s 30% úsporou elektrickej energie a s veľkosťou jednej tretiny predchádzajúcich riešení.

Ceny a dostupnosť

Radiče Intel RAID Controller SRCZCR a SRCZCU42L budú všeobecne dostupné v priebehu tohto mesiaca a ich cena bude 250 US$ resp. 475 US$/ks. Radiče Intel RAID Controller SRCS14L a rad SRCFC22/M/C budú všeobecne dostupné v štvrtom štvrťroku 2002 a budú stáť 299 US$ a 1550 až 2050 US$/ks.

Nízkonapäťový procesor Intel® Xeon s pracovnou frekvenciou 1,6 GHz sa už dodáva. Cena pri bežnom objeme je stanovená na 350 US$/ks.

V súčasnosti sa rozbieha výroba transcieveru TXN17201/9, ktorý bude všeobecne dostupný v januári budúceho roka. Cena pri bežnom objeme je stanovená na 500 US$/ks.

O IDF

konferencia Intel Developer Forum (IDF) je jednou z najvýznamnejších udalostí v obore pre vývojárov hardwaru i softwaru. Táto celosvetová konferencia, ktorá sa koná raz za pol roka, privádza najvýznamnejších hráčov oboru, aby sa zaoberali najmodernejšími technológiami a produktmi pre osobné počítače, servery, komunikačné zariadenia a „handheld“ klientov. Ďalšie informácie o konferencii IDF alebo o technológiách Intel získate na adrese http://developer.intel.com.

Spoločnosť Intel je najväčším svetovým výrobcom mikroprocesorov a je tiež popredným výrobcom počítačových, sieťových a komunikačných produktov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 5. 2024

USD 1,085 0,002
CZK 24,738 0,010
GBP 0,852 0,000
HUF 387,080 0,970
CAD 1,483 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS