ČLÁNOK
IBM uľahčuje vývoj, riadenie a integráciu infraštruktúry pre e-biznis
18. júna 2002

Na softvérovom sympóziu IBM, ktoré je prvou konferenciou spoločnosti pre používateľov a vývojárov middleware produktov IBM bol uvedený nový softvérový rad, ktorý uľahčí vývoj, správu a integráciu infraštruktúry pre e-biznis. Spoločnosť tiež zverejnila výsledky nového nezávislého prieskumu.

„Výsledky, ktoré sme zverejnili poukazujú na významnú priepasť: e-biznis v Európe napreduje, no jeho využívanie zaostáva,“ konštatoval Maurizio Carli z IBM VP Software Group Europe. „Softvérové sympózium IBM je preto významnou konferenciou tak pre našich zákazníkov, ako aj celé sofvérové odvetvie. Oba segmenty sa dozvedia o budúcnosti európskej technologickej infraštruktúry práve v kritickom momente rozvoja e-biznisu v Európe.“

Výskum, ktorý realizovala renomovaná prieskumná spoločnosť NOP poskytuje najnovšie informácie o zavádzaní a riadení e-biznisu v Európe. Z výsledkov je zrejmé, že jestvuje priepasť medzi investíciami do e-biznisu a využívaním súčasných technológií. Až 95% veľkých európskych spoločností napríklad v súčasnosti interne využíva webové aplikácie, no len polovica všetkých spoločností ponúka svoje aplikácie externým zákazníkom.

Výsledky výskumu tiež naznačujú, že európske oddelenia informatiky vyžadujú viac pomoci pri maximálnom využívaní výhod e-biznisu. Hoci si 88% stredne veľkých spoločností uvedomuje význam správneho zvládania výpadkov IT, až polovica z nich v súčasnosti nedokáže analyzovať dopad výpadkov na prevádzku podniku. Takmer štvrtina európskych spoločností zároveň nemá schopnosť obnoviť všetky dáta kritické pre chod podniku v prípade zlyhania systému.

Podrobnejšie informácie o prieskume sú k dispozícii na adrese: http://www.ibm.com/de/pressroom/softwaresymposium.

Nové softvérové riešenia IBM obsahujú rad nástrojov na báze „open“ štandardov, vďaka ktorým môžu podniky vyvíjať dokonalejšie prostredia e-biznisu a zužitkovať existujúce investície do technológií. Spoločnosť uviedla ôsmu verziu svojho produktu Content Manager, sadu nových vývojárskych nástrojov pre WebSphere Studio postavených na open source platforme Eclipse a kompatibilných s celým portfóliom middleware produktov spoločnosti, nový softvér na podnikovú integráciu z radu WebSphere, nový softvér na správu zabezpečenia pre Linux od Tivoli a nový softvér na správu dokumentov a pre mobilný internet od divízie Lotus.

Ďalšie informácie sú k dispozícii na adrese: http://www.ibm.com/de/pressroom/softwaresymposium.

Spoločnosť IBM si kladie za cieľ pomáhať svojim zákazníkom a partnerom budovať lepšie integrovanú infraštruktúru pre e-biznis. Oznámila preto aj zvyšovanie nasadenia v oblasti programu Developer Relations v Európe. V súčasnosti viac ako 250 nezávislých predajcov softvéru dodáva komplexný ekosystém softvérových aplikácií na báze platforiem IBM, vďaka čomu majú zákazníci k dispozícii najširšie možné portfólio technológií s voľne šíreným zdrojovým kódom na budovanie svojich riešení pre elektronické podnikanie.

Maurizio Carli vyhlásil: „Takmer všetky rozhodnutia európskych zákazníkov v oblasti middleware sa týkajú nezávislých poskytovateľov riešení, systémových integrátorov a tvorcov softvéru. Práve títo zákazníci definujú cestu úspechu e-biznisu v Európe a rozhodujú, ktorý predajca middleware vyhrá. Tieto spoločnosti majú záujem spolupracovať s partnerom ako je IBM, ktorý rozumie infraštruktúre.“

Deväťdesiat z aliancií IBM nadobudlo podobu plnohodnotných „strategických spojenectiev“, ktoré prispievajú v súčasnosti k tržbám firmy miliardami USD a päťpercentným rastom trhového podielu vo všetkých hardvérových a softvérových značkách IBM. Dôkazom rastu trhového podielu oproti konkurencii sú správy spoločnosti GIGA, ktorá nedávno vyhlásila, že IBM WebSphere má na trhu serverových aplikácií rovnaký podiel ako BEA, pričom podiel IBM každý rok rastie o 50%, zatiaľ čo BEA trvalo trhový podiel stráca. Spoločnosť Gartner Dataquest navyše nedávno vydala správu, podľa ktorej sa IBM stala svetovým lídrom v softvéri na správu databáz, pričom predstihla konkurenciu v objeme príjmov za nové licencie a v roku 2001 získala podiel na trhu vo výške 34,6%.

Maurizio Carli pokračuje: „Niet pochýb, že vývojári softvéru sú hlavnou hybnou silou významného posunu: od uzatvorených, špecifických systémov k otvoreným štandardom, ktoré poskytujú vyššiu flexibilitu a vyššiu návratnosť investícií.“

Z 90 strategických aliancií IBM sa 14 nachádza v regióne Európy, Blízkeho východu a Afriky (EMEA). Patria medzi ne spoločnosti IFS, Intentia, Dassault, SAP a SearchSpace. Okrem programu strategických aliancií spoločnosť IBM vyhlásila, že podpísala 101 dohôd v rámci programu „alliance lite“ s nezávislými predajcami softvéru (ISV – Independent Software Vendors) v regióne EMEA, čo dokazuje zvyšujúci sa záujem o spoločný marketing s IBM. Vo Viedni IBM tiež ilustrovala úspech svojich technologických programov zameraných špecificky na ISV. Spoločnosť môže už dnes predstaviť 2000 aplikácií pre Linux, ktoré vytvorili jej ISV partneri v regióne EMEA. Toto číslo každý rok rastie o 30%. IBM okrem toho potvrdila uzatvorenie zmlúv so 100 ďalšími spoločnosťami v regióne, ktorých bezdrôtové produkty bude presadzovať a propagovať na globálnom trhu.

Na konferencii spoločnosť IBM tiež predstavila rad nových európskych zákazníkov v rôznych odvetviach:

· IBM a britská spoločnosť BSkyB konštatovali úspešné uvedenie služby zasielania videosekvencií kanálu Sky Sports na webové stránky ôsmich futbalových klubov Premier League, vďaka ktorým fanúšikovia na celom svete môžu sledovať hru svojho tímu kdekoľvek a kedykoľvek prostredníctvom bežného internetového prehliadača. Služba je vybudovaná na „open“ štandardoch – pomocou J2EE a vývojových nástrojov IBM WebSphere Studio ECLIPSE. BSkyB vďaka nim dokáže poskytovať novú službu na široké spektrum platforiem koncových používateľov.

– IBM a rafinérska spoločnosť Agip Petroli spoločne vydali vyhlásenie o začatí spolupráce na vytvorení „Portálu čerpacích staníc“ Agip Petroli. Nový portál vybudovaný na softvéri WebSphere sprostredkuje pre 3 300 čerpacích staníc s ich maloobchodnými jednotkami prístup k informáciám firmy Agip Petroli o odbyte a propagácii produktov a služieb.

– Popredná odevná značka Diesel oznámila, že rozširuje svoje investície do softvéru IBM Tivoli kúpou produktu IBM Tivoli Storage Manager, ktorý sa bude starať o zálohovanie a obnovu jej podnikových dát.

– IBM a svetová výskumná farmaceutická spoločnosť Schering AG spoločne oznámili celosvetové spustenie podnikového intranetu Schering. Projekt nazvaný „Globálny podnikový web“ využíva IBM Lotus Domino a riešenie na správu obsahu IBM Lotus Web Content Management Solution, vďaka ktorým majú zamestnanci prístup k znalostiam z celej organizácie.

– Nokia oznámila, že s pomocou IBM úspešne dokončila projekt zameraný na zvýšenie produktivity jej zamestnancov v servisnej jednotke Vattenfall, ktorá je renomovanou európskou energetickou spoločnosťou. Aplikácia na báze IBM DB2 Everyplace pre zariadenie Nokia 9210 Communicator umožní servisným technikom Vattenfall riešiť denné úlohy priamo v teréne.

Poznámky k výskumu NOP:

Štúdia bola realizovaná počas februára a marca 2002 na vzorke 260 komerčných organizácií s viac ako 1000 zamestnancami vo Francúzsku, Nemecku, Taliansku a Veľkej Británii. Respondentmi boli vyšší vedúci pracovníci v oblasti IT zodpovední za infraštruktúru svojho podniku. V hlavnej fáze údaje získavala telefonickým prieskumom NOP Technology, divízia spoločnosti NOP Research Group špecializovaná na technologické prieskumy.

O spoločnosti IBM:

IBM je najväčšia spoločnosť v oblasti informačných technológií na svete, ktorá už 80 rokov stojí na čele podnikových inovácií. IBM Software ponúka najširšie portfólio aplikácií, middleware a operačných systémov pre všetky typy výpočtových platforiem. Portfólio umožňuje zákazníkom naplno využiť novú éru e-biznisu. Informácie o softvéri od IBM možno najrýchlejšie získať na domovskej adrese IBM Software http://www.software.ibm.com


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2021

USD 1,190 0,004
CZK 25,519 0,009
GBP 0,858 0,003
HUF 355,410 1,110
CAD 1,472 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS