ČLÁNOK




Hrozí ludstvu nová pandémia?
12. apríla 2003

Internetová stránka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je azda v súcasnosti po CNN jednou z najsledovanejších. Neprejde den, aby na nej zástupcovia WHO neupravili císla, ktoré oznamujú, kolko ludí bolo infikovaných a kolko zomrelo na nový, donedávna neznámy tažký akútny syndróm dýchacích ciest.

Správy o šírení choroby, ktorá má skratku SARS, dostali dokonca v spravodajských reláciách prednost pred vojnovými udalostami v Iraku. Hoci pred niekolkými dnami ešte nikto nerobil paniku, dnes sa už ani jeden clovek neodváži brat odporúcania WHO na lahkú váhu.

Po prvé preto, že sa šíri mimoriadne rýchlo, a po druhé preto, že zatial (v case uzávierky tohto císla PROFITU) boli prekvapivo izolované dva rôzne vírusy, ktoré by mohli spôsobovat SARS.

Letecký prenos

Skratka SARS znamená Severe Acute Respiratory Syndrome, ciže tažký, viacnásobný akútny syndróm dýchacích ciest. Chorobu po prvý raz rozpoznal a pomenoval Carlo Urbani koncom februára tohto roku. Tento taliansky lekár pôsobiaci v Thajsku o necelý mesiac podlahol zápalu plúc, ktorý je jej sprievodným javom. V tom case však už WHO hlásila do dvoch tisíc infikovaných a vyše šestdesiat mrtvych pacientov na celom svete, avšak najviac v centre nákazy, v Juhovýchodnej Ázii.

Choroba sa šíri do celého sveta najmä z Hongkongu, a to leteckou dopravou. Práve rýchle a pohodlné premiestnovanie a globálny obchod sú prícinami šírenia aj iných chorôb, ktorými sa môže clovek infikovat pri styku s chorými. Takým typickým príkladom je chrípka, ktorá sa prenáša kvapôckovou nákazou, takže stací, aby si chorý clovek kýchol a ludia, ktorí pri nom sedia v lietadle a majú zníženú imunitu, môžu pocas dalších troch dní takisto kýchat. Výborným prenášacom nákazy je i klimatizácia v lietadle. Hoci sa zo zaciatku tvrdilo, že SARS nie je chrípka, a preto sa ludia nemusia obávat celosvetovej pandémie, dnes je situácia trochu iná. WHO vydalo pre letecké spolocnosti bezpecnostné opatrenia a podrobný návod, ako sa správat k cestujúcim, ktorí by mohli byt prenášacmi choroby, a takisto pravidlá pre posádky lietadiel, ktoré sa „pohybujú“ v juhovýchodných destináciách.

Každému z cestujúcich, prípadne clenom posádky, sa odporúca – ak zbadá na sebe príznaky choroby – aby necestoval dalej, kým nevyzdravie. Aj na významnejších slovenských letiskách sa medzicasom zriadili izolacné miestnosti, v ktorých by sa mohli infikované osoby zdržiavat do príchodu lekára. Zatial sa na Slovensku nevyskytol žiaden prípad SARS, i ked už jedného pasažiera hospitalizovali na infekcnej klinike v bratislavskej nemocnici. Následné RTG plúc vylúcilo tažký akútny syndróm dýchacích ciest. Zo susednej Ceskej republiky takisto hlásili niekolko prípadov hospitalizovaných turistov a cestovatelov, zatial sa však ani u jedného nepotvrdila choroba. Opatrnost je však namieste.

Gro Harlem Brundtlandová, generálna riaditelka WHO, povedala: „Tento syndróm je dnes celosvetovou hrozbou. Zdravotníci celého sveta musia spolupracovat a nájst príciny, liecebné metódy a prostriedky pre chorých a najmä zabránit šíreniu tejto nákazy.“

Ako sa prejavuje?

V prvom rade sa choroba prejaví vysokými horúckami nad 38 stupnov Celzia, dalšími sprievodnými znakmi choroby sú suchý, dráždivý kašel, tažkosti s dýchaním a najmä skrátené, rýchle dýchanie. Horúcku a dýchacie problémy môžu takisto sprevádzat dalšie problémy ako napríklad bolesti hlavy, bolesti klbov, trpnutie svalov, strata chuti do jedla, malátnost.

Do zaciatku apríla sa odborníci nazdávali, že choroba sa prenáša iba kontaktom osôb, ciže infikovaný clovek musel byt v tesnej blízkosti chorého, musel s ním byt v jednej miestnosti, prípadne sa s nou stretnút na krátky cas, a takisto sa za dôležitú anamnézu považoval i pobyt v krajinách s najväcším výskytom choroby.

Medzicasom sa tieto názory prehodnocujú. V Stre-disku kontroly a prevencie chorôb v Atlante v USA sa totiž tím odborníkov zhodol na tom, že dosial nemožno presne urcit, ako sa SARS prenáša. Vedci totiž v telách zomretých pacientov našli dva vírusy, ktoré by mohli spôsobovat tažký akútny syndróm dýchacích ciest. Jeden z vírusov identifikovali ako paramyxovirus a ten bol doteraz prícinou zápalu príušníc a osýpok a druhý z rozpoznaných vírusov – corona virus – je známym pôvodcom osýpok. Riaditelka strediska kontroly a prevencie chorôb v Atlante Julia Gerberdingová podla údajov WHO nevylucuje, že sa akútny syndróm dýchacích ciest môže šírit ako chrípka. Jej slová potvrdilo následné rozšírenie choroby v Juhovýchodnej Ázii, v Hongkongu.

Necestujte do Ázie

Zaciatkom apríla odborník WHO David Heyman odporucil obchodníkom a cestujúcim do Honkongu a Juhovýchodnej Ázie, aby svoje plánované cesty odložili.

Medzinárodný tím odborníkov, ktorý WHO zriadila na výskum SARS, pracuje síce v jedenástich laboratóriách deviatich krajín sveta, ale velmi koordinovane vo vzájomnej súcinnosti. „Nie je to normálne, aby jedna choroba bola spôsobená dvoma druhmi vírusov,“ zdôraznuje Dick Thompson z tlacového oddelenia WHO.

Situácia v Hongkongu, Cíne a Thajsku sa zacína vyostrovat, coraz viac ludí navštevuje nemocnice, nákaza sa šíri rýchlejšie, ako si tamojšie úrady predstavovali. Odborníci WHO dostali iba zaciatkom apríla povolenie navštívit provinciu Kuang-tung, z ktorej sa podla dostupných údajov choroba SARS rozšírila do celého sveta. V tejto oblasti sa tažký akútny syndróm dýchacích ciest pritom objavil už v novembri minulého roka. Medzitým sa vírus a pocet infikovaných rozšíril, známe sú prípady chorých v Kanade, Nemecku, Velkej Británii a Švajciarsku.

Podla posledných správ z Hongkongu tamojšie úrady nariadili izoláciu v bloku E na sídlisku Amoy Garden. Pozostáva z desiatich 35-poschodových obytných domov, v ktorom žije takmer 15-tisíc ludí. K takémuto závažnému kroku sa zodpovední úradníci rozhodli najmä po tom, ako vyše sto obyvatelov bloku E vyhladalo lekársku pomoc. Väcšina pacientov sú susedia, ich byty sú „nad sebou“. Tento fakt pozmenuje názor, že choroba sa prenáša kontaktom „tvárou v tvár“. V súcasnosti sa už v Južnej Ázii nariaduje povinný tréning zdravotníckeho personálu na rozpoznanie príznakov SARS a a hlásenie dalších nových prípadov.

Podla posledných dostupných údajov WHO vo svete rastie pocet infikovaných i smrtelných prípadov. Zaciatkom apríla podlahlo akútnemu syndrómu dýchacích ciest sedemdesiatpät ludí, infikovaných bolo vyše dvetisíctristo osôb. Liecebné metódy zatial nie sú známe, takisto aj príciny a spôsob šírenia choroby. Podla informácií z cestovných kancelárií, ktoré ponúkajú dovolenky v Thajsku a lety do Hongkongu, na Slovensku sa ešte neprejavuje panika, iba niekolko ludí zrušilo plánované cesty do týchto oblastí.

Situácia sa však mení každým dnom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 4. 2024

USD 1,071 0,001
CZK 25,164 0,012
GBP 0,856 0,000
HUF 392,280 0,700
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS