ČLÁNOK




Harvardský profesor A. Shleifer tvrdí, že Rusko je celkom normálnou krajinou
21. októbra 2003

Profesor ekonómie na Harvardskej univerzite Andrei Shleifer počas svojej návštevy vo Viedni uviedol, že je chybou, ak sa niekto pokúša prirovnávať Rusko k ekonomicky najvyspelejším krajinám sveta. Z ich pohľadu tak isto nemožno hodnotiť pomery v rozlohou najväčšej krajine planéty ako katastrofálne a podobne. „Takýto náhľad je úplne nesprávny,“ povedal profesor a dodal, že „je to celkom normálna krajina“, presnejšie: je to typická kapitalistická demokracia so strednou úrovňou národného dôchodku. Rusko bolo vždy krajinou so „strednou úrovňou príjmu“ na obyvateľa. Preto ho treba prirovnávať k podobne rozvinutým krajinám. Patrí do skupiny, v ktorej je aj Argentína, Brazília či Malajzia.

Shleifer vo svojej prednáške organizovanej rakúskou bankou Gutmann povedal, že údaje o prudkom hospodárskom poklese Ruska v 90. rokoch minulého storočia treba posudzovať opatrne. Podľa oficiálnych údajov v rokoch 1990 až 1998 klesol hrubý ruský domáci produktu o 36 % – a stúpa len v posledných piatich rokoch. Čísla, najmä z prvého obdobia, neodrážajú hospodársku realitu a to z troch dôvodov. Po prvé, údaje z roku 1990 obsahujú aj výdavky na zbrojenie a fiktívne čísla nerealizovaných projektov. Po druhé, okolo 30 % hrubého domáceho produktu sa realizuje v pásme šedej a čiernej ekonomiky. Pokles spotreby elektrickej energie, ktorý je pomerne dôveryhodným indikátorom vývoja v hospodárstve každej krajiny bol v čase najväčšieho úpadku výroby 19 %. Po tretie, výdavky na spotrebu neklesli o tretinu, ako by to malo byť v prípade takého veľkého zníženia produkcie. V najhoršom roku klesli v porovnaní s rokom 1990 len o 11 % a v roku 2001 boli v porovnaní s východiskovým rokom vyššie o 4 %.

Napriek tomu sa Shleifer stotožňuje so zlými vyhliadkami Ruska v priemernej dĺžke života jeho obyvateľov. Ekonóm to však nespája so životnými podmienkami obyvateľstva, ale so zlacňovaním alkoholu. Vodka bola na konci 90. rokov o 75 % lacnejšia ako na ich začiatku.

Shleifer konštatuje, že v Rusku v budúcich rokoch možno očakávať podobný vývoj ako v krajinách kategórie, do ktorej patrí. „Treba rátať s nestabilitou,“ povedal ekonóm.

Informoval rakúsky denník Der Standard.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 5. 2024

USD 1,074 0,005
CZK 25,025 0,065
GBP 0,856 0,000
HUF 388,950 0,030
CAD 1,468 0,000

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS