ČLÁNOK




George Soros o konci seperboomu
31. januára 2008

George Soros o konci seperboomu


Podľa názoru finančníka sa bublina  začína nafukovať, keď ľudia kupujú domy v očakávaní, že budú môcť zaplatiť hypotéku a dosiahnuť zisk


Súčasná kríza svojim črtami pripomína  krízy po skončení vojny, ktoré sa pravidelne odohrávali s intervalmi 4 – 10 rokov. Napísal to známy finančník George Soros. „Existuje aj hlboký rozdiel. Táto kríza znamená koniec úverovej expanzie, ktorá bola založená na úlohe amerického dolára ako svetovej rezervnej mene.  Periodické krízy boli časťou všeobecného procesu boom-bankrot. Súčasná kríza je kulmináciou superboomu, ktorý trval 60 rokov.“


Procesy boom-bankrot sa vždy točia okolo procesu úverovania a vždy v sebe zahŕňajú predsudky a omyly. Zvyčajne je to neschopnosť kruhovej spojitosti medzi pripravenosťou požičiavať a hodnotou garancií. Zľahčenie úverovania generuje dopyt, ktorý zvyšuje hodnotu nehnuteľností, čo následne zvyšuje objem úverovania, rozmýšľa Soros.


Podľa názoru finančníka sa bublina  začína nafukovať, keď ľudia kupujú domy v očakávaní, že budú môcť zaplatiť hypotéku a dosiahnuť zisk. Nedávny boom bytovej výstavby v USA je práve týmto prípadom. Šesťdesiatročný superboom je zložitejší príbeh.“


Vždy, keď  úverová expanzia utíchala, vlády „vyhadzovali“ likviditu a nachádzali iné spôsoby stimulácie ekonomiky, pokračuje Soros. Vytvorilo to systémy „asymetrických stimulov“ pomenované pojmom morálny hazard, ktoré podporovali ďalšie zväčšovanie úverovania.


Systém bol natoľko úspešný, že bývalý prezident USA Ronald Reagan  ho pomenoval trhovou mágiou a ja ho nazývam trhovým fundamentalizmom, mieni G. Soros.


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 4. 2024

USD 1,072 0,000
CZK 25,140 0,035
GBP 0,855 0,000
HUF 390,680 0,960
CAD 1,467 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS