ČLÁNOK


,

Genelabs Technologies (GNLB)
29. júna 2001

Svet malých biotechnologických firiem nie je chudobný na drámy rozmeru často až antického. Jednou z posledných zažila v tomto týždni Genelabs Technologies. V strede týždňa bola zverejnená správa o tom, že FDA, Úrad pre potravu a lieky, pozastavil uvádzanie nového lieku tejto firmy – išlo o liek Aslera určený na liečbu ľudí s lupus erytematosus, kožnou chorobou nazývanou občas vlk.

Liek Alsera bol vyvíjaný v spolupráci Watson Pharmaceuticals (WPI), farmaceutickou spoločnosťou ktorá ho má exkluzívne licencovaný. Napriek tomu že sa v správach vydaných Genelabs i Watson Pharmaceuticals okamžite po zverejnení rozhodnutia FDA hovorilo o pokračovaní vývoja a spoločnej viere v konečné uvedenie lieku na trh, zastihol akcie Genelabs prudký pád cien, ústiaci až do prepadu na úroveň trojročného minima.

Genelabs Technologies okrem vývoju lieku Alsera báda i v oblasti využitia genetických technológií nosičom nákazy v biologickej vojne, hlavná činnosť sa dá však popísať ako hľadanie liekov proti ochoreniam imunitného systému. Okrem toho dcérska Genelab Diagnostics vyrába diagnostické sady a vybavenie. Tržná kapitalizácia Genelabs klesla v poslednom týždni pod 100 mil USD. Spoločnosť zamestnáva 95 zamestnancov. Za minulý rok dosiahli tržby spoločnosti 6,6 mil USD a celoročná strata iba mierne presiahla 12 mil USD. Spoločnosti sa darilo posledné tri kvartále udržiavať výšku disponabilnej hotovosti na úrovni okolo 7 mil USD.

Pád ceny nasledujúci po poslednej negatívnej správe bol prudký. V poslednom roku sa cena akcií Genelab pohybovala okolo úrovne 4 USD pri krátkodobom raste až na 8 USD v úvode tohoto roku. V priebehu dvoch dní od zverejnenia však akcie Genelab stratili 50% svojej hodnoty a klesli na úroveň tesne pod hranicou 2 USD. Cena akcií Watson Pharmaceutics po zverejnení správy klesla o 1,25 USD na 61,23 USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS