ČLÁNOK
ETA-Slovakia doviezla za desať rokov dva milióny elektrospotrebičov
9. septembra 2003

Slovenský trh predstavoval pred rozdelením Československa takmer tretinu dodávok pre vnútorný obchod spoločnosti ETA. Vytvorením česko-slovenskej hranice sa tento obchod zmenil na exportné operácie, ktoré však kvôli novej situácii v oboch krajinách so sebou prinášali množstvo komplikácií. Z dôvodu čo najviac minimalizovať počiatočné problémy a riešiť túto záležitosť, založila ETA a.s. dcérsku spoločnosť ETA-Slovakia. Do obchodného registra bola zapísaná pred desiatimi rokmi – 24. 5. 1993.

Okrem vyrovnania sa s problémami, ktoré vyplývali z politickej zmeny, bolo v oboch krajinách potrebné v uplynulých desiatich rokoch čeliť dôsledkom rýchleho nástupu západnej konkurencie začiatkom 90. rokov, vstupu lacných ázijských výrobkov na konci 90. rokov, ako aj rozširovania obchodných reťazcov. Aké je postavenie ETY na Slovensku v súčasnosti?

V súčasnosti spoločnosť ETA-Slovakia funguje ako výhradný dovozca výrobkov značky ETA do Slovenskej republiky, ktorá je po SRN druhým najväčším dovozcom týchto výrobkov. Spoločnosť tento tovar zároveň predáva obchodným organizáciám na slovenskom trhu a plní marketingové, propagačné, servisné a ďalšie funkcie. Za desať rokov svojho pôsobenia doviezla spoločnosť ETA-Slovakia takmer dva milióny elektrospotrebičov značky ETA, čo v priemere predstavuje jeden výrobok do každej slovenskej rodiny.

Podľa výsledkov obchodného panelu GfK v skupine „malých domácich spotrebičov a vysávačov“ bola ETA v SR v roku 2002 na druhom mieste za značkou Philips s tržným podielom 13,6 %. Najvyšší podiel, 18,1 %, má ETA v podskupine domáca starostlivosť (ide hlavne o vysávače prachu s podielom 22 %). ETA na Slovensku patrí k vedúcim značkám v oblasti ručných vysávačov (55 % podiel) a viacúčelových vysávačov (28 % podiel). U podlahových vysávačov je s tržným podielom 20 % na druhej pozícii za značkou Electrolux. Okrem vysávačov bola ETA minulý rok na slovenskom trhu vedúcou značkou aj u kávovarov (46 % podiel) a kuchynských strojov (18 % podiel).

Minulý rok vyviezla ETA a. s. na Slovensko takmer štvrť milióna kusov elektrospotrebičov, čo je o 17 % viac než v roku 2001. V roku 2002 došlo ku značným štrukturálnym zmenám vo vývoze v prospech drobných elektrospotrebičov. Na Slovensko sa aj naďalej naviac dodávajú vysávače prachu a kuchynské stroje. K ďalšiemu žiadanému sortimentu patria varné kanvice a sušiše vlasov, keďže oba výrobky zaznamenali najväčší nárast exportu na Slovensko. Aj napriek tomu však výrobkom roku boli tyčové mixéry. Ich dodávky sa strojnásobili a predalo sa ich viac než v ČR. Relatívne väčší záujem ako v ČR bol o mikrovlnné rúry, teplovzdušné ventilátory, šľahače a roboty. No na druhej strane, o niektoré výrobky je na Slovensku v porovnaní s ČR o niečo menší záujem. Minulý rok to boli ručné vysávače, panvice na smaženie a sušiče vlasov.

ETA-Slovakia, spol. s r.o. sídli v Bratislave, kde sú aj sklady a expedície výrobkov. ETA-Slovakia priamo prevádzkuje dve značkové predajne v Bratislave. V SR je taktiež 21 značkových záručných opravovní a dve zberne, pričom firma zásobuje náhradnými dielmi aj desiatky pozáručných servisov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 9. 2020

USD 1,167 0,004
CZK 27,133 0,026
GBP 0,905 0,008
HUF 364,120 0,960
CAD 1,562 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS