ČLÁNOK


,

Debnár kontra Yazaki
17. januára 2003

Z obchodnej značky Yazaki Debnar Slovakia (YDS), prvého spoločného japonsko-slovenského podniku u nás, ako tvrdí jeden zo spoločníkov firmy, nezostal pravdivý ani názov, ktorý možno vidieť z diaľky na montovaných halách na predmestí Prievidze. Meno Debnar podľa Ladislava Debnára používa japonská strana neprávom. Viac ako dva roky sa snaží slovenský spoločník firmy zmeniť problematickú situáciu okolo fungovania tohto podniku na výrobu autokáblových zväzkov.

Zdá sa, že až vlaňajší december priniesol obrat v celej veci, ktorá sa už dávno stala kauzou. Polícia začala v decembri 2002 – po asi štrnástich trestných oznámeniach L. Debnára a takmer dvoch rokoch nečinnosti – trestné stíhanie za štyri trestné činy: skresľovanie údajov v hospodárskej a obchodnej evidencii, zneužívanie informácií v obchodnom styku, krádež a trestný čin útlaku. „Niektorými z tých zhruba štrnásť-pätnásť trestných oznámení, ktoré som podal, sa nik nezaoberal, niektoré boli rozhodnuté tak, že nebol spáchaný trestný čin, hoci som toho názoru, že spáchaný bol, konania však zastavili. Podali sme sťažnosť na generálnu prokuratúru na nečinnosť, ale až doručenie uznesení o začatí trestného stíhania svedčí o tom, že policajné orgány začali konať,“ uviedol L. Debnár.

Spoločník prvého japonsko-slovenského podniku L. Debnár koncom minulého roka predpokladal, že rozpory s japonskou stranou sa mu nepodarí riešiť inak než tak, že sa obráti na medzinárodné inštitúcie a postup japonskej strany v prípade spoločného podniku na Slovensku bude prezentovať vo svetovej tlači.

Podporujú Japoncov?

Spoločník YDS L. Debnár tvrdí, že už využil všetky dostupné právne prostriedky tohto štátu. Preto je podľa neho aktuálny postup policajných orgánov dobrým signálom. „Dosiaľ som nadobudol z rôznych písomností adresovaných predstaviteľmi teraz už bývalej vlády pocit, že im nejde o vytváranie rovnocenných podmienok pre slovenských podnikateľov v porovnaní so zahraničnými. Disponujem dokumentmi, ktoré prezentujú prepojenie materskej spoločnosti Yazaki Corporation Tokyo prostredníctvom japonského manažmentu Yazaki Debnár Slovakia na rôzne lobistické a finančné skupiny u nás, ale aj firmy, ktoré sú v pozadí snahy o likvidáciu mojej firmy,“ uviedol. Najvýraznejšie nerovnosť podmienok vraj dokazuje list bývalého podpredsedu pre ekonomiku Ivana Mikloša priamo L. Debnárovi. Podobný je odmietavý postoj voči riešeniu japonského veľvyslanca či postoj centrály Yazaki v Japonsku.

Rozpory okolo japonsko-slovenského partnerstva v spoločnosti sa začali v roku 1998, ale vyvrcholili vyhlásením konkurzu na firmu Vesec, s. r. o., ktorá je nástupníckou firmou Slovakia Elektronic Corporation (SEC). Práve SEC, ktorej majiteľom bol L. Debnár, vstupovala do Yazaki Debnar v roku 1994. Prvý konkurz na Vesec, s. r. o., bol vyhlásený vo februári 2001, Najvyšší súd SR ho však zrušil preto, lebo neboli splnené podmienky konkurzu. Krajský súd v Bratislave tento názor nerešpektoval a opätovne, pod tým istým číslom konania, vyhlásil druhý konkurz v septembri 2001.

„Vyhlásením konkurzu na majetok spoločníka prechádza právo odkúpiť jeho podiel v spoločnom podniku na ostatných spoločníkov, v tomto prípade na YC. Cena podielu je v porovnaní s jeho trhovou cenou minimálna, a o to vlastne YC ide,“ tvrdí L. Debnár. Práve tento záujem potvrdzujú podľa neho aj iné kroky YDS, ktoré smerujú k tomu, aby sa YDS stalo výhradne vecou japonských zámerov v SR.

Investície začiatkom ťahaníc

Faktom, na ktorom sa zhodnú pravdepodobne obe strany, je, že v roku 1994 vznikol v Prievidzi spoločný podnik Yazaki Debnar Slovakia. L. Debnár vstúpil do spoločného podniku ako majiteľ so SEC (spoločnosť vznikla nepriamo z bývalej Tesly). Za japonskú stranu to bol koncern Yazaki Corporation.

Vzťahy obchodných partnerov sa zhoršili po rozhodnutí o výstavbe novej výrobnej haly, ktorú odovzdali v polovici roku 1997. Aj na tom sa spoločníci zhodnú. Verzia L. Debnára je taká, že japonská strana porušila dohodu. Tá znela, že časť obchodného podielu firmy SEC získala za 23,465 mil. Sk materská japonská spoločnosť YC, aby mohla slovenská strana tieto prostriedky využiť na rekonštrukciu budovy (po rekonštrukcii mala budova hodnotu takmer 37 miliónov korún). Objekt mal byť nepeňažným vkladom a SEC mal svoj podiel získať späť. To sa už nestalo. A tu sa názory oboch spoločníkov na vzniknutú kauzu začínajú diametrálne líšiť. Podľa L. Debnára konateľ YDS nesplnil podmienky, ktoré vyžadoval obchodný register pre zápis vkladu.

Do roku 1998 bol L. Debnár konateľom YDS a viceprezidentom. Keďže sa pomery v spoločnosti zmenili v neprospech slovenskej strany, rozpory sa stupňovali, a nebol už v manažmente YDS. L. Debnár v tom čase mal ponúknuť na predaj obchodný podiel japonskému spoločníkovi, ten však oň neprejavil záujem. Neskôr síce bola pripravená dohoda, ale už sa nepodpísala. V roku 1998 bol obchodný podiel SEC prevedený na firmu Vesec, s. r. o.

Vojna paragrafov

Zásadná zmena nastala až vo februári 2001, keď bol vyhlásený konkurz na Vesec, s. r. o. Za týmto postupom vidí L. Debnár – ktorý je spolumajiteľom firiem Vesec, s. r. o., ale aj Vesec Group, s. r. o., a Vesec Trade, s. r. o., známych istý čas aj výrobou televízorov značky Vesec – jednoznačný zámer. Podľa neho to potvrdzuje fakt, že hoci bol prvý konkurz zrušený, firma ani potom nemohla normálne fungovať. Obštrukcie v postupe správcu konkurznej podstaty to znemožnili a v septembri ochromil firmu Vesec, s. r. o., druhý konkurz, dosiaľ platný.

Problémom s minimálne dvoma rozdielnymi stanoviskami sa stala aj budova v areáli YDS (ktorú mal SEC vložiť do spoločného podniku). V budove je jedáleň, sociálne zázemie, trafostanica, výtlačná stanica vody, dokonca ubytovňa pre japonský manažment. Všetko zariadenia, ktoré sú potrebné pre chod firmy. Japonská strana vraj neplatila nájomné za budovu (ku koncu roku 2000 boli dlhy podľa L. Debnára 15,5 mil. Sk), slovenská prestala dodávať energie do budovy. Urobila tak až na základe predbežného opatrenia súdu v Prievidzi. Ten však neprikázal rovnako aj platiť náhrady za spotrebované energie. V čase, keď firma Vesec bola v prvom a druhom konkurze, však správca konkurznej podstaty nájomné od YDS dostával.

Štyri roky sa kopia obvinenia, odvolania na odvolania, zmeny, problémy doplnené – ako to je už na Slovensku zvykom – zákazom vstupu do areálu firiem pre L. Debnára, obštrukciami japonskej i slovenskej strany. A súbojom právnických kancelárií.

Chcú iný názov

Podľa japonskej strany „nie je pravda, že by existovalo súdne rozhodnutie, ktoré by zaväzovalo L. Debnára dodávať energie do akejkoľvek budovy, ktorú užíva spoločnosť Yazaki Debnar Slovakia, s. r. o., ani to, že by YDS neplatila za užívanie zrekonštruovanej budovy, v ktorej je sociálne zázemie, kuchyňa a pod. Suma 15,5 mil. Sk je suma, ktorú L. Debnár vykonštruoval bez akéhokoľvek dvojstranného právneho vzťahu,“ tvrdí právny zástupca Ľubomír Macejka v stanovisku YDS. Doplnil tiež, že „ak japonská strana dospeje k záveru, že s obvineniami a postupom L. Debnára sa treba zaoberať, využije na to potrebné právne prostriedky, ktoré náš právny poriadok poskytuje“.

Dôvod, prečo spoločnosť Yazaki Debnar Slovakia, s. r. o., používa v názve meno L. Debnára, je celkom prozaický: „Spoločnosť je povinná naďalej používať obchodný názov tak, ako je zapísaný v obchodnom registri z toho dôvodu, že registrový súd do dnešného dňa právoplatne nevykonal zmenu obchodného názvu na základe návrhu, ktorý bol podaný dňa 17. januára 2001. Na základe tohto ná-vrhu je nové obchodné meno Yazaki Slovakia, s. r. o.“ To znamená presne dva roky.

Podľa vyjadrenia japonskej strany situácia okolo konkurzu Vesec, s. r. o, nemá na fungovanie Yazaki Debnar Slovakia, s. r. o, žiaden vplyv. A japonský koncern Yazaki má záujem o ďalší rozvoj spoločnosti YDS, ale už pod novým obchodným názvom. Zverejní ho však až vtedy, keď to bude považovať za najvhodnejšie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 5. 2024

USD 1,078 0,003
CZK 24,995 0,030
GBP 0,857 0,001
HUF 389,380 0,430
CAD 1,473 0,005

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS