ČLÁNOK




Čo sa stalo v odvetví. Energetika.
7. januára 2002

Energetika na Slovensku

· Vznik tzv. nových Slovenských elektrární, a. s., Bratislava avizovaný na 1. januára sa posúva, pretože Okresný súd Bratislava 1 nerozhodol o výmaze pôvodnej a. s. SE z obchodného registra a zápise nástupníckych a. s.

· Zápisom do obchodného registra vznikli k 1. januáru rozvodné a. s. Stredoslovenská energetika (SSE), Žilina, a. s. Východoslovenská energetika (VSE) Košice a tri nové teplárenské akciové spoločnosti – Zvolenská teplárenská, Martinská teplárenská a Žilinská teplárenská.

· Východoslovenské energetické závody, š.p., Košice dosiahli za rok 2001 hrubý zisk 1,341 mld. Sk a výnosy na úrovní 12,375 mld. Sk.

Energetika v Čechách

· Ak česká vláda nedostane od francúzskej spoločnosti EdF alebo talianskej firmy Enel ponuku aspoň 200 mld. CZK, tak privatizáciu českej energetiky podľa premiéra Miloša Zemana zrušia.

· Reaktor v Temelíne prvýkrát na 90-percentnom výkone.

· Štartujúcu liberalizáciu trhu s elektrickou energiou od januára 2002 využíva ČEZ predajom elektriny, ktorú predá v roku 2002, na aukciách.

· Dosiahnutím produkcie 13,595 mld. kWh elektrickej energie prekonala elektráreň JEDU minuloročný rekord.

Energetika vo svete

· Konzorcium združujúce belgický Tractebel, izraelskú firmu Africa-Israel Investments a skupinu Paz ostalo jediným účastníkom v tendri na vybudovanie plynovodu v Izraeli v hodnote 400 až 500 mil. USD.

· Ruský plynárenský gigant Gazprom vyťažil v poslednom kvartáli minulého roku 140,87 mld. metrov kubických zemného plynu (nárast o 1,3%) a za celý rok 2001 získal z exportu 14,5 mld. USD.

Vybrané detailnejšie informácie:

Energetika na Slovensku

· VSE dosiahli v minulom roku hrubý zisk 1,34 mld. Sk

KOŠICE 3. januára (SITA) – Východoslovenské energetické závody, š.p., Košice (VSE) očakávajú za rok 2001 hrubý zisk 1,341 mld. Sk. Tržby a výnosy v minulom roku dosiahli 12,375 mld. Sk. Z toho 10,673 mld. Sk boli tržby za predaj elektriny v objeme vyše 4 mld. MWh. Na celkovej výške nákladov 11,033 mld. Sk sa nákup elektrickej energie podieľal 8,627 mld. Sk. Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa VSE Peter Sukovský.

V minulom roku VSE realizovali investície v celkovej výške 640 mil. Sk. Väčšina z nich sa použila na obnovu energetických zariadení VSE. Najväčšou bola rekonštrukcia elektrickej stanice v Krompachoch. Investičnú politiku v minulom roku označil P. Sukovský za reštriktívnu, pretože spoločnosť pristúpila v tomto období k zásade, že investuje len toľko prostriedkov, koľko vytvorila v predchádzajúcom. VSE zamestnávajú vyše 2000 zamestnancov. Výška pohľadávok zostala aj ku koncu roka 2001 na úrovni vyše 1,2 mld. Sk. Najväčšími dlžníkmi VSE sú ŽSR, sektory zdravotníctva, školstva a štátna správa.

Pod priaznivé hospodárske výsledky spoločnosti sa podľa P. Sukovského podpísalo predovšetkým zvýšenie cien elektriky k začiatku februára minulého roka a predaj akcií spoločnosti Globtel. Vďaka tomu sa vytvoril priestor na pokrytie investičných zámerov VSE. Plán investícií ako aj ostatných finančných ukazovateľov pre rok 2002 bude známy až v polovici februára po jeho schválení orgánmi spoločnosti. Tie sa konštituovali po vzniku akciovej spoločnosti Východoslovenská energetika a po výmaze pôvodného štátneho podniku z obchodného registra. Transformáciou VSE sa začal proces, smerujúci k privatizácii 49-percentného podielu štátu vo VSE. Víťaz súťaže by mal byť známy v polovici tohto roka.

Energetika v Čechách

· Súťaž na privatizáciu energetiky v ČR končí v pondelok

PRAHA 2. januára (SITA, ČIA) – Výberové konanie na privatizáciu českej elektroenergetiky, ktorá zahŕňa ČEZ, prenosovú sústavu a šesť distribučných spoločností, má definitívne skončiť v pondelok 7. januára. Ak česká vláda nedostane ponuku aspoň 200 mld. CZK, súťaž podľa premiéra Miloša Zemana zrušia. V hre zostávajú francúzska spoločnosť EdF a taliansky Enel.

„Rozhodnutie vlády posunúť predaj nemá momentálne negatívne dôsledky na prevádzku českého sektora elektroenergetiky. Negatívne vplyvy by sa s veľkou pravdepodobnosťou prejavili v súvislosti s liberalizáciou trhu s elektrinou, na ktorom by sa ČEZ neobišiel bez strategického investora,“ komentoval decembrové predĺženie súťaže hovorca firmy ČEZ Ladislav Kříž.

Podľa analytika Miroslava Zajíčka z Conseq Finance požiadavka českej vlády 200 mld. CZK za predaj elektroenergetiky je len hra. „Vládny kabinet vie, že toľko peňazí z privatizácie nezíska. Enel ponúkol v prvom kole za ponúkaný balík vo výberovom konaní na českú elektroenergetiku asi 135 mld. CZK,“ dodal.

· Reaktor v Temelíne prvýkrát na 90-percentnom výkone

TEMELÍN 27. decembra (SITA, ČIA) – Zamestnanci českej jadrovej elektrárne Temelín (JETE) zvýšili v sobotu 22. decembra po prvý raz výkon reaktora prvého bloku na 90 percent. Odštartovali tak poslednú etapu skúšok pred spustením elektrárne Temelín na maximálnu prevádzku. Informoval o tom tlačový hovorca JETE Milan Nebesář.

V súčasnosti dodáva turbogenerátor prvého bloku do rozvodnej siete približne 890 MW, čo je najvyšší výkon od začiatku prevádzky elektrárne. Technici už vykonali niektoré plánované testy v aktívnej zóne reaktora, napríklad skúšku rozloženia výkonu. Po etape testovania na 90-percentnom výkone budú nasledovať skúšky pri 100 percentách, a následne ešte otestovanie stabilného úplného vyťaženia reaktora. Tento proces má podľa nedávneho sľubu ministra priemyslu a obchodu Miroslava Grégra skončiť vo februári budúceho roku. Samotná etapa skúšok na 75 % pritom trvala približne dva mesiace.

· JE Dukovany vyrobila vlani rekordný objem elektriny

DUKOVANY 3. januára (SITA, ČIA) – Jadrová elektráreň Dukovany (JEDU) vyrobila v minulom roku rekordne najvyšší objem elektrickej energie za 17 rokov svojej existencie. Dosiahnutím produkcie 13,595 mld. kWh elektrickej energie prekonala elektráreň nielen plánovanú výrobu 13,500 mld. kWh, ale aj minuloročný rekord 13,588 mld. kWh.

Zvýšenie výroby energie sa dosiahlo aj napriek tomu, že rok 2000 bol priestupný, a teda o jeden deň dlhší ako minulý rok. „Nárast výroby predstavuje iba 5 mil. kWh elektrickej energie, a iba málokto v Dukovanoch to pri súbežnej vianočnej prevádzke Temelína na 90-percentný výkon predpokladal,“ povedal hovorca elektrárne JEDU Petr Spilka.

Energetika vo svete

· V izraelskom plynárenskom tendri zostalo jedno konzorcium

JERUZALEM 2. januára (SITA) – Konzorcium združujúce belgický Tractebel SA a izraelské spoločnosti Africa-Israel Investments a Paz Group zostalo jediným účastníkom v tendri na vybudovanie plynovodu v Izraeli v hodnote 400 až 500 mil. USD. Informovali o tom izraelské ministerstvo pre infraštruktúru a ministerstvo financií.

V tendri ponúkala izraelská vláda právo na vybudovanie a prevádzkovanie plynovodu, ktorý by mal spojiť zatiaľ stále nevybudovaný terminál v meste Ashkelon s elektrárňami v mestách Ashdod a Gezer. Účastníci súťažili v tendri, ktorý Izrael vyhlásil pred ôsmimi mesiacmi, o získanie tzv. koncesie BOT (build, operate, transfer) s platnosťou na obdobie 30 rokov. S jediným zostávajúcim účastníkom by mala výberová komisia rokovať v januári. Napísali to izraelské noviny The Jerusalem Post.

„Ak vyriešime s vládou otázky financovania, a nič neočakávané sa neudeje, dohoda o koncesii by sa mala podpísať do dvoch, troch mesiacov,“ povedal pre The Jerusalem Post riaditeľ plynárenskej divízie Paz Group Alon Raveh. „Úprimne povedané, prekvapila nás skutočnosť, že sme nakoniec jedinou skupinou, ktorá predložila ponuku, keďže ešte v apríli bolo v tendri päť medzinárodných konzorcií,“ dodal. V konzorciu kontroluje 60-percentný podiel belgický koncern Tractebel, ktorý je energetickou divíziou francúzskej skupiny Suez. Spoločnosti Africa-Israel Investments a Paz Group kontrolujú v konzorciu obe po 20 %. Paz Group zahŕňa spoločnosť Paz Oil Company a jej dcéru Pazgas.

Ostatné skupiny, ktorých účasť odobrila izraelská vláda v predkvalifikačnom kole tendra, zahŕňali francúzsko-americko-izraelské konzorcium Gaz de France/El Paso/Amisragas, britské konzorcium British Gas/Dor Chemicals a talianske konzorcium Italgas/Ofer Brothers.

Ako uvádza The Jerusalem Post, výberová komisia odmietla v utorok 25. decembra žiadosť Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) o jednomesačný odklad konečného termínu predkladania ponúk. Požiadavkou chcel SPP získať čas na prípravu širšej konzorciálnej ponuky spolu s izraelskými firmami Granite Hacamel, Engel General Developers a ruským koncernom Gazprom, ktorého dodatočnú účasť v tendri schválil izraelský najvyšší súd. Konzorcium SPP nekomentovalo, či podá sťažnosť voči rozhodnutiu izraelskej výberovej komisie, ktoré mu znemožnilo predložiť relevantnú ponuku.

· Ťažba Gazpromu sa v poslednom kvartáli zvýšila o 1,3 %

MOSKVA 2. januára (SITA) – Ruský plynárenský gigant Gazprom vyťažil v poslednom kvartáli minulého roku 140,87 mld. metrov kubických zemného plynu. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku prírastok ťažby predstavuje 1,83 mld. metrov kubických, resp. 1,3 %. Vyplýva to z údajov zverejnených spoločnosťou.

„Rozšírenie ťažby plynu súvisí predovšetkým s tým, že sme v októbri minulého roka začali využívať Zapolárne ložisko plynu a ropy. Vzhľadom na silu ložiska ťažba plynu v ňom dosiahne 100 mld. metrov kubických ročne, čo umožní v najbližšej dobe stabilizovať úroveň ťažby plynu v Rusku,“ povedal člen vedenia Gazpromu, vedúci Oddelenia pre ťažbu a spracovanie plynu a ropy Vasilij Podjuk.

Ruský koncern Gazprom je jedným z uchádzačov o získanie minoritného podielu v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP). Účasť Gazpromu v privatizácii SPP má podľa predsedu predstavenstva ruskej spoločnosti Alexeja Millera strategický význam pre obe strany a z dlhodobého hľadiska by úspech Gazpromu v tendri mal zabezpečiť spoľahlivé dodávky ruského plynu tak na Slovensko, ako aj do iných európskych krajín.

V Českej republike sa ruský koncern neúspešne zúčastňoval tendra na predaj monopolného českého importéra plynu Transgas, pričom v závere tendra podporoval konzorcium Ruhrgas/Gaz de France/Snam. Podobný postup Gazpromu a západoeurópskeho konzorcia očakávajú pozorovatelia aj pri privatizácii SPP.

· Gazprom získal v roku 2001 z exportu 14,5 mld. USD

BRATISLAVA 2. januára (SITA) – Výnosy z exportu ruského plynárenského gigantu Gazprom dosiahli vlani 14,5 mld. USD, čo je rekordná výška za celé obdobie existencie podniku. Gazprom vyviezol v roku 2001 zemný plyn v objeme 125 mld. metrov kubických. Ku koncu minulého roka predstavoval čistý zisk koncernu 100 mld. rubľov. Vyplýva to z údajov poskytnutých spoločnosťou.

„Výsledky uplynulého roka demonštrujú stabilnú finančnú situáciu spoločnosti a dobré možnosti rozvoja obchodu s plynom v prospech Ruska,“ vyhlásil predseda predstavenstva Gazpromu Alexej Miller.

Na rozvoj plynárenského odvetvia plánuje ruský koncern v tomto roku vynaložiť 161 mld. rubľov. Koncern chce využiť investície na stabilizáciu a ďalší rast ťažby zemného plynu, ako aj na zvýšenie exportného potenciálu.

Objem dlhodobých exportných kontraktov Gazpromu presiahol 2,4 trilióna kubických metrov. Vďaka exportným kontraktom, ktorých hodnota sa odhaduje na 250 mld. USD, ovládne Rusko na najbližších 10 až 15 rokov štvrtinu európskeho plynárenského trhu.

Pripravil: Peter Perutka, P67 value, člen skupiny Penta Holding. Spracované zo zdrojov agentúry SITA, týždenníka TREND, služby TRIAS a interných databáz.

Táto publikácia bola pripravená tímom spoločnosti P67 Value, členom skupiny PENTA HOLDING. Publikácia nie je určená ako ponuka na predaj alebo nákup akéhokoľvek finančného nástroja. Napriek tomu, že spoločnosť P67 Value venovala odpovedajúcu a uvážlivú starostlivosť výberu faktov a ich zdrojov použitých v tejto publikácii, nepreberá na seba záväzok úplnosti a kompletnosti týchto faktov. Informácie obsiahnuté v tejto publikácii môžu byť menené bez predchádzajúceho upozornenia. Predstavitelia alebo zamestnanci P67 Value, môžu, v rámci zákonných noriem, participovať alebo mať iné záujmy v transakciách alebo nástrojoch vrátane derivátov, ktoré priamo alebo nepriamo sa dotýkajú témy tejto publikácie.

Ani predstavitelia, ani zamestnanci spoločnosti P67 Value nepreberajú na seba záväzky vyplývajúce z priamych alebo nepriamych strát spôsobených využitím informácií obsiahnutých v tejto publikácii. Investičné možnosti pojednávané v tejto publikácii môžu obsahovať signifikantné riziko, nemusia byť k dispozícií vo všetkých legislatívnych systémoch, môžu byť nelikvidné a nevhodné pre niektorých investorov. Hodnota investície, alebo výnos z nej, môže podliehať zmene úrokovej sadzby, menového kurzu alebo iných činiteľov v ekonomike. Minulá výkonnosť investície nie je indikátorom budúceho vývoja jej hodnoty.

Obsah tejto publikácie podlieha ochrane autorským zákonom. Žiadna jeho časť, text, graf alebo tabuľka nesmie byť reprodukovaná, distribuovaná alebo publikovaná bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti P67 Value. Všetky práva vyhradené.

Ďalšie informácie spoločnosť P67 Value poskytne na vyžiadanie.

Bratislava
P67 Value, member of PENTA HOLDING
Krížková 9
811 04 BRATISLAVA
SLOVAKIA
Tel:+421-2-577 88 400
Fax: +421-2-577 88 401
e-mail: p67value@p67value.skl: p67value@p67value.sk


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

7. 5. 2024

USD 1,077 0,001
CZK 25,014 0,019
GBP 0,858 0,001
HUF 389,050 0,330
CAD 1,473 0,000

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS