ČLÁNOK


,

Čas na nákup? Ešte nie!
2. apríla 2001

Nervozitu na trhu pritom zvyšovalo blížiace sa obdobie ohlasovania výsledkov za prvý kvartál.

Očakávania trhu sú pesimistické – predpokladá sa, že spoločnosti S&P 500 vykážu v prvom kvartáli medziročný pokles zisku o 7,5%. Je to najhoršie očakávanie od roku 1991. Aj posledný týždeň pritom ukázal, že jednotlivé spoločnosti ani trh ako celok nie sú imúnne voči zlým správam o vývoji ziskovosti. Je veľmi pravdepodobné, že zlé správy z jednotlivých spoločností budú ešte prichádzať.

Napriek mizernej nálade je, aspoň na časti trhu, prítomný „pocit“, a zatiaľ nič viac ako pocit, že technológie sú už blízko dlhodobého dna. A že ten, kto v správnej chvíli nakúpi, získa za pár mesiacov desiatky percent. Problém je, samozrejme, načasovanie. Je možné že k obratu dôjde už v horizonte týždňov, je možné že ku nemu dôjde až za pol roka a bude mu predchádzať prepad na nové dno, znamenajúce napríklad NASDAQ na úrovni pod 1,600 bodmi. A je možné že súčasná kríza bude trvať viac ako rok.

Odpovedať na otázku, ktorý z týchto variantov sa stane realitou nedokáže dnes samozrejme s istotou určiť nikto. Obrovskou výhodou je to, že jednotlivé varianty majú rôznu mieru pravdepodobnosti, ktorá môže napomôcť rozhodovaniu. Problémom je, že určenie mier pravdepodobností nie je dané exaktným postupom, ale iba „pocitom“.

Prvým krokom, cez ktorý treba prejsť pri rozhodovaní je pohľad na americkú ekonomiku. Otázka je prostá – Bude v Amerike recesia? Odpoveď na ne sa rôzni od vyťahovania stagflačného strašidla na jednom konci až po očakávanie štvor percentného rastu americkej ekonomiky v druhom polroku. Zlé makrodáta boli tým impulzom, ktorý odštartoval posledný pád technológií. A napriek tomu, že teraz sa viac hovorí o vývoji zisku spoločností, budú musieť zmenu nálady na trhu predchádzať makrodáta, hovoriace o zlepšení stavu a perspektív americkej ekonomiky.

Uplynulý týždeň priniesol dva pozitívne signály, ktoré je síce možno predčasné označiť za svetlo na konci tunela, každopádne sa však jedná po dlhšej dobe opäť o dobrá správy. Tou priamou dobrou správou je nárast spotrebiteľskej spokojnosti, keď index spotrebiteľskej dôvery stúpol z februárových 109,2 na marcových 117, trh pritom očakával pokračovanie poklesu na 104,5. Tou druhou, nepriamou dobrou správou bola neochota treasuries rásť nad súčasné úrovne. Pokles desaťročného výnosu sa zastavil na 5% a tak zatiaľ sa zdá, že dlhopisový trh považuje možnosť recesie za málo pravdepodobnú.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS