ČLÁNOK


,

Budúcnosť štartuje z Monaka
27. septembra 2002

Nebol to rozhodne jednoduchý projekt. Poloha husto zastavaného Monackého kniežatstva na úpätí vysokých skál si vyžiadala celkom špecifický prístup pri riešení pokrytia signálu. Nečudo, keď spoločnosť Siemens IC Mobile (Siemens Information a Communication Mobile), jedna z troch najvýznamnejších dodávateľov pre UMTS infraštruktúry, si vybrala na prezentovanie aplikácií, ktoré nové vysokovýkonné mobilné siete ponúkajú užívateľom, práve Monako.

Motor rozvoja UMTS

Zásadný rozdiel v porovnaní so súčasnými sieťami druhej generácie GSM a dvaapoltej generácie GPRS je vo vyššej rýchlosti, a teda aj objeme prenosu dát. Kapacita 384 kBit/s je štvornásobne vyššia, než sú maximálne schopnosti GSM. Dosť na to, aby mobilní operátori rozšírili svoje uplatnenie vysoko nad rámec hlasových služieb a z mobilných telefónov urobili brány do sveta všetkých dostupných telekomunikačných a informačných systémov. Prognózy Siemensu hovoria, že do roku 2010 bude dátové prenosy používať viac ako 50 percent koncových užívateľov. Práve rastúci hlad po prenose dát sa má stať hnacím motorom rozvoja sietí tretej generácie. V praxi to znamená dokonalú kompatibilitu a prepojenie mobilných sietí s internetom či globálnym pozičným systémom GPS, ktoré zmenia pohľad na funkciu a využitie mobilov. Mobilné telefóny tak ožijú multimediálnymi správami, obrázkami, videoklipmi a v neposlednom rade hudbou.

Od GPS až po videoklipy

Už dnes Monaco Telecom so Siemensom pripravili spolu sedem hlavných okruhov aplikácií siete UMTS. Tak napríklad služba City on Air pracuje v súčinnosti so satelitným systémom GPS. Mobilný telefón vám vďaka digitálnemu zobrazeniu mapy umožní presne definovať polohu, v ktorej sa nachádzate, a dokonca vyhľadať priateľov registrovaných na špeciálnom zozname, ktorí sú vo vašej blízkosti. Zadaním požadovaných miest záujmu vám orientačná služba mobilného operátora umožní nájsť autobusové a železničné stanice, lekárne, bankomaty a mnoho iných kľúčových bodov mestskej infraštruktúry.

Rozšíri sa aj škála služieb v oblasti platieb, a to nielen v tradičnej forme elektronického bankovníctva, ale až na úroveň platieb za lístky v automatoch verejnej dopravy alebo mestských garážach. Hľadanie drobných mincí sa stane minulosťou.

Sieť UMTS bude, samozrejme, svojou výkonnosťou oveľa lepším partnerom pre vaše osobné počítače v prípade mobilného pripojenia na internet. Rýchlosť prenosu dát je totiž v porovnaní s ISDN šesťnásobná.

Možnosť prenosu obrazu a zvuku je ďalšou výzvou na rozšírenie služieb v oblasti biznisu a zábavy. Na tejto technológii pracoval Siemens so spoločnosťou PacetVideo Corporation, ktorá je pionierom v oblasti vývoja multimediálnych riešení pre mobilné siete. Siemens využíva platformu PacketVideo ako základ na prenos štandardov MPEG-4. V praxi to znamená možnosť sledovania videoklipov, videokonferencií či hier podobne ako pri pripojení na internet, no tentoraz priamo na displeji vášho osobného terminálu. Tradičné SMS sa môžu taktiež rozšíriť o obrazové video správy.

Najprv sieť, potom telefóny

Využitie potenciálu UMTS je, pravdaže, limitované ponukou novej generácie mobilných terminálov, ktoré budú mať svojou konštrukciou bližšie k vreckovým počítačom než súčasným predstavám o klasických mobiloch. Musia byť totiž schopné pracovať s internetovými prehliadačmi tak, aby ste sa pri prístupe na informačnú sieť nemuseli obmedzovať na wapové stránky a množstvo ďalšieho softvéru určeného k vizuálnym a zvukovým aplikáciám. K tomu všetkému patrí dostatočne rozmerný displej s vysokým grafickým rozlíšením. Tieto mobilné prístroje sú dnes v koncovom štádiu vývoja, avšak svoju komerčnú púť ešte neodštartovali. Medzi prvé telefóny ukazujúce cestu k skutočným UMTS koncovým zariadeniam patrí napríklad nový Siemens SX45, označovaný ako GPRS Smart telefón, ktorého základom je systém Windows Pocket PC.

Hoci niet pochýb o tom, že svet mobilnej komunikácie už vstúpil do novej epochy, na adresu sietí UMTS sa ozývajú aj skeptické hlasy. Kritickým bodom je návratnosť astronomických investícií do licencií a vybudovania infraštruktúry tretej generácie, oproti ktorým stojí zatiaľ len malá hŕstka potenciálnych užívateľov v porovnaní so súčasným počtom zákazníkov sietí GSM. Dnes totiž ešte nikto nevie, akú reálnu odozvu budú mať nové služby u klientov, z ktorých účtov sa má nová technológia zaplatiť. Týmto zatiaľ informácie o nových službách chýbajú a mnohí považujú súčasnú kvalitu a funkciu mobilnej komunikácie v sieťach GSM za postačujúcu a cenovo výhodnú.

Skeptické hlasy

Nie je tiež celkom jasné, kedy sa na trhu objavia dostupné koncové prístroje UMTS, čo taktiež vzbudzuje miernu nedôveru k funkčnosti celého systému. Komunikačných priemysel sa napokon už stretol viackrát s neúspechom. Spomeňme príklady satelitných telefónov Iridium a Globalstar, z ktorých sú dnes napriek nesporným užívateľským výhodám len vysokostratové projekty. Z tohto dôvodu sú aj samotní operátori po období všeobecného nadšenia vo svojich plánoch zdržanlivejší. Predpokladá sa, že siete tretej generácie budú s výnimkou Japonska implementované do existujúcich sietí GSM. Obrazne povedané, v oceáne GSM budú postupne pribúdať ostrovčeky UMTS presne tak, ako to ukázal Siemens práve v Monaku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

29. 4. 2024

USD 1,072 0,001
CZK 25,175 0,011
GBP 0,855 0,002
HUF 391,640 0,640
CAD 1,464 0,000

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS