ČLÁNOK
Prehľad najdôležitejších udalostí
23. December 2016

1. augusta
Deficit štátneho rozpočtu v júli klesol. Podľa údajov ministerstva financií dosiahol ku koncu siedmeho mesiaca 624,2 mil. eur, kým koncom júna predstavoval 736 mil. eur. Medziročne tak bol schodok štátneho rozpočtu nižší o takmer 562 mil. eur.
Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) k pondelku zriadila 322 974 schránok právnických osôb na doručovanie úradných rozhodnutí. Podľa generálneho riaditeľa Norberta Molnára proces zriaďovania týchto schránok sa uskutočnil bez problémov.
V súvislosti s príchodom automobilky Jaguar Land Rover vyrastie v Nitre logistický park, ktorý prinesie pri plnom obsadení hál 3 810 pracovných miest. Investícia dosiahne zhruba 30 miliónov eur. Logistický park bude pozostávať z troch hál. Slúžiť budú na príjem, skladovanie a redistribúciu dielov pre výrobu v závode Jaguar Land Rover a tiež pre ľahkú výrobu v priemyselnej zóne.

2. augusta
Na Slovensko prišlo od začiatku roka takmer 1,8 milióna turistov. Informuje o tom Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR). Podľa posledných štatistických údajov za január až máj 2016 na Slovensku dovolenkovalo 1,1 milióna domácich obyvateľov, čo predstavuje nárast o 20,3 percenta.
Slovenský trh s bývaním nabral v druhom kvartáli tohto roka dynamiku, čo sa prejavilo na zrýchlení medziročného rastu priemernej ceny bývania o 4,8 %. Výrazne k tomu prispela zmena trendu poklesu priemernej ceny domov na jej rast medziročne o 2,2 %. Priemerná cena bytov pokračovala podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) v raste, čo začalo mať vplyv na zhoršovanie ich dostupnosti.
Na severovýchode Slovenska sa bude pokračovať v hľadaní zásob ropy a zemného plynu. Spoločnosť Alpine Oil & Gas už dostala oficiálne od Ministerstva životného prostredia SR predĺžené licencie na prieskum v územiach Svidník, Medzilaborce a Snina o päť rokov. Firma plánuje tri prieskumné vrty, ktoré majú overiť prítomnosť ropy a zemného plynu v skúmanej oblasti.

3. augusta
Rast tržieb v maloobchode na Slovensku v júni spomalil. Tržby maloobchodníkov medziročne vzrástli o 2,6 %, kým v máji stúpli o 4 %. V medzimesačnom porovnaní boli maloobchodné tržby v júni oproti máju nižšie o 0,3 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Banky znížili odhad rastu slovenskej ekonomiky na budúci rok. Podľa najnovšieho prieskumu Národnej banky Slovenska (NBS) medzi analytikmi komerčných bánk by totiž v roku 2017 malo hospodárstvo Slovenska stúpnuť o 3,1 %, kým pred mesiacom ešte predpovedali rast na úrovni 3,5 %. Pre tento rok ponechávajú prognózu hospodárskeho rastu bez zmeny na úrovni 3,3 %.
Počet slovenských firiem v daňových rajoch za druhý štvrťrok 2016 klesol. Podľa najnovšej analýzy konzultačnej a poradenskej spoločnosti Bisnode Slovensko opustilo daňovo zvýhodnené destinácie 118 spoločností. V súčasnosti sa v daňových rajoch nachádza 4 601 firiem.

4. augusta
Sociálna poisťovňa evidovala ku koncu prvého polroka tohto roka takmer 1 milión 42 tisíc poberateľov starobných dôchodkov. Od konca júna 2006, teda počas desiatich rokov, sa ich počet zvýšil o 128,8 tisíc. Počet invalidných dôchodkov za desať rokov vzrástol o 47,3 tisíc na 233,5 tisíc. Vyplýva to zo štatistík Sociálnej poisťovne.
Spotreba tepla na Slovensku z roka na rok klesá. Ako vyplýva z údajov zverejnených Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), kým v minulom roku sa dodalo slovenským odberateľom necelých 14 tisíc gigawatthodín tepla, pred štyrmi rokmi to bolo o zhruba dve tisíc gigawatthodín viac.
Medzinárodná ratingová agentúra S&P Global Ratings potvrdila štátnej Exportno-importnej banke Slovenskej republiky (Eximbanke) dlhodobý a krátkodobý emisný rating (IDR) na stupni A+/A-1 so stabilným výhľadom. Agentúra uviedla, že Eximbanku považuje za vládnu entitu a podľa jej názoru slovenská vláda má kapacitu a ochotu poskytnúť včasnú a dostatočnú mimoriadnu podporu Eximbanke v prípade scenára finančného stresu.

5. augusta
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) v prvom polroku tohto roka asistovala pri 19 úspešných investičných projektoch. V medziročnom porovnaní to znamená nárast o 36 %. Tieto projekty by pritom mali priniesť viac ako 2 000 priamych nových pracovných miest a tisícky ďalších nepriamych pracovných miest.
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker ako vykonávateľ akcionárskych práv vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) vyhlásil výberové konanie na obsadenie funkcií troch členov jej predstavenstva. Ako ministerstvo uvádza na svojej internetovej stránke, od uchádzačov žiada okrem iného bezúhonnosť, vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa ekonomického alebo právnického smeru, prípadne v odbore zhodnom alebo príbuznom oblasti činnosti VšZP.

7. augusta
Príjmy Sociálnej poisťovne (SP) z poistného od ekonomicky aktívneho obyvateľstva za január až júl tohto roka podľa predbežných údajov dosiahli 3,95 mld. eur. Oproti plánu na január až júl tohto roka ide o nárast o 145,62 mil. eur. “Znamená to plnenie plánu na 103,83 %,“ informoval hovorca SP Peter Višváder.
Výstavba protihlukovej steny na úseku rýchlostnej cesty R1 Vlčkovce – Križovany nad Dudváhom (okres Trnava) v dĺžke 2,6 kilometra stála 2,19 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (2,63 mil. eur vrátane dane). Informovala o tom Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) v súvislosti s úpravou

8. augusta
Európska komisia (EK) nezastaví Slovensku financovanie Programu rozvoja vidieka 2014 – 2020 (PRV). Podľa informácií zverejnených Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV SR) sa na tom dohodli počas rokovaní v Bruseli spolu so zástupcami Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), Európskej komisie a Auditu Európskej komisie.
Maximálna výška štátnej prémie pri stavebnom sporení by mala ostať aj v roku 2017 zachovaná na úrovni 66,39 eura. Na jej získanie budú musieť Slováci nasporiť rovnakú sumu ako tento rok, čiže 1 327,80 eura. V roku 2015 to bolo 1 207,09 eura a v roku 2014 to bola suma 781,06 eura.
Trnavská automobilka PSA Groupe Slovakia v pondelok po dvojtýždňovej odstávke obnovila výrobu. Počas odstávky výroby viaceré tímy zabezpečovali tzv. odstávkové a údržbové práce na výrobných linkách. Automobilka plánuje v druhom polroku odštartovať výrobu nového modelu Citroën C3, ktorý bol médiám na Slovensku aj vo Francúzsku predstavený 29. júna.

9. augusta
Zahraničný obchod Slovenska skončil v júni s prebytkom na úrovni 515,4 mil. eur. Vyplýva to z predbežných údajov Štatistického úradu SR. V porovnaní s májom tak prebytok obchodnej bilancie vzrástol o 87,2 mil. eur. Medziročne bol júnový prebytok vyšší o 92,4 mil.
Výstavbu Národného futbalového štadióna v Bratislave na Tehelnom poli zabezpečí spoločnosť Strabag Pozemné a inžinierske staviteľstvo (Strabag), s. r. o., dcéra spoločnosti Strabag, s. r. o. Stavebné práce sa zaviazala uskutočniť za 49,81 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (59,77 mil. eur vrátane dane) do 76 týždňov, teda jeden a pol roka.
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vybavilo za sedem mesiacov tohto roka takmer milión cestujúcich. Bránami najväčšieho domáceho letiska prešlo na príletoch a odletoch spolu 975 447 pasažierov, čo predstavuje nárast o 16 % v porovnaní s rovnakým obdobím uplynulého roku. Ako bratislavské letisko v utorok informovalo, počet cestujúcich v júli dosiahol 257 814, čiže medziročne o vyše päťtisíc osôb, resp. o 2 % viac.

10. augusta
Rast priemyslu na Slovensku v júni spomalil. V šiestom mesiaci totiž priemyselná produkcia po očistení o vplyv počtu pracovných dní medziročne stúpla o 2,2 %, kým v máji sa zvýšila o 5,8 %. Júnový rast pritom podporil rast v priemyselnej výrobe o 2,5 %, kým produkcia v ťažbe a dobývaní klesla o 4,1 % a v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu sa znížila o 0,1 %.
Slovensko má záujem o využívanie eurofondov aj po skončení súčasného programového obdobia 2014 – 2020. Počas svojho predsedníctva v Rade Európskej únie začne diskusiu o budúcej podobe politiky súdržnosti EÚ po roku 2020. Informoval o tom v stredu úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho.

11. augusta
Rast tržieb v priemysle v júni spomalil. Medziročne boli v šiestom mesiaci vyššie o 5,4 %, kým v máji bola ich dynamika vyše dvojnásobná na úrovni 11,2 %. V samotnej priemyselnej výrobe v júni tržby medziročne stúpli o 4,7 %, v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu vzrástli o 11,8 % a v dodávke vody, čistení a odvode odpadových vôd, odpadoch a službách odstraňovania odpadov klesli o 0,7 %.
Štátna Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) môže okamžite rozbehnúť výstavbu za viac než miliardu eur v prípade, že by bola vyňatá z okruhu verejných financií. Ako vo štvrtok informovala, už v roku 2017 by si mohla zobrať syndikovaný úver za viac ako miliardu eur, s predpokladaným úrokom nižším ako jedno percento.
Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) vyhlásil výberové konanie na vydanie individuálnych povolení na používanie frekvencií z frekvenčného pásma 3 600 až 3 800 megahertzov (MHz). Konkrétne ide o okresy Detva, Kysucké Nové Mesto, Myjava, Sobrance, Stropkov a Svidník. Ako informoval hovorca RÚ Roman Vavro, výzvu zverejnil úrad vo svojom vestníku a na webovej stránke.

12. augusta
Preprava zemného plynu cez Slovensko v posledných dňoch výrazne stúpla. Z Ukrajiny na západ smeruje denne vyše 180 mil. metrov kubických plynu, čo sú čísla, ktoré si prepravná spoločnosť pamätá ešte z konca roku 2013. Môže za to technologická odstávka plynovodu Nord Stream, cez ktorý už niekoľko dní do Európy neprúdi žiaden plyn.
Slovenské hospodárstvo v druhom štvrťroku pridalo na dynamike. Podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR totiž hrubý domáci produkt v stálych cenách medziročne vzrástol o 3,7 %, kým v prvom kvartáli dosiahol rast 3,4 %. Po očistení o sezónne vplyvy hospodársky rast v sledovanom období dosiahol rovnako 3,7 %.
Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Roman Brecely (Sieť) zrušil verejné obstarávanie na informačno-technický projekt Atlas pasívnej infraštruktúry. Tender v predpokladanej hodnote 48 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty vyhlásilo v minulom roku bývalé vedenie ministerstva dopravy na čele s Jánom Počiatkom (Smer-SD). Brecely po nástupe na post ministra dopravy zostavil špeciálny tím expertov, ktorý dostal za úlohu preveriť rozbehnuté tendre v oblasti IT.

14. augusta
Agentúra Fitch Ratings v piatok potvrdila Slovensku dlhodobý rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Agentúra vo svojej ratingovej správe za hlavné pozitíva považuje najmä atraktívnosť Slovenska pre zahraničných investorov, stabilný bankový systém a členstvo v eurozóne.
Slovensko vyčerpalo z peňazí Európskej únie (EÚ) v programovom období 2007 až 2013 v štrnástich operačných programoch k 31. júlu tohto roka 11,260 mld. eur. Miera čerpania dosiahla 96,92 % z celkového záväzku takmer 11,618 mld. eur. Oproti koncu júna využitie eurofondov vzrástlo o 2,91 mil. eur a miera o 0,03 percentuálneho bodu.

15. augusta
Na Slovensku pokračuje rast nových objednávok v priemysle. Ako informoval Štatistický úrad SR, v júni tohto roka dosiahli nové objednávky objem 4,163 mld. eur. V porovnaní s júnom minulého roka sa tak zvýšili o 7,3 %. V medzimesačnom porovnaní po zohľadnení sezónnych vplyvov boli nové objednávky v priemysle v júni oproti máju vyššie o 0,5 %.
Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Roman Brecely (Sieť) odmieta ďalšiu spoluprácu so spoločnosťou Process Management, s. r. o. v rámci rezortu. Ako informoval v pondelok na mimoriadnom brífingu, požiadal už generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. Róberta Auxta o ukončenie spolupráce s uvedenou firmou v súvislosti s plánovanou zákazkou na poradenstvo pri zavádzaní európskej elektronickej mýtnej služby.
Zamestnávatelia, odborári a členovia vlády sa na pondelkovom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) nedohodli na sume minimálnej mzdy na rok 2017. Po rokovaní HSR o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Kým minister práce a sociálnych vecí Ján Richter prišiel na rokovanie tripartity s návrhom zvýšiť najnižšie zárobky o 30 eur na 435 eur, odborári presadzujú nárast minimálnej mzdy na 442 eur a zamestnávatelia nesúhlasia ani s jedným z týchto návrhov.
Šéf košickej záchranky Ján Šteso končí vo funkcii. Ako informoval denník SME, ministerstvo zdravotníctva tak reagovalo na otázky o predraženom nákupe defibrilačných elektród pre košickú záchranku. Záchranná služba Košice, kde bol riaditeľom Šteso, sa tento rok podľa SME zviditeľnila aj predraženou kúpou defibrilátorov a ventilátorov.

16. augusta
Vláda zvažuje sprísnenie podmienok evidencie nezamestnaných na úradoch práce. Ako na utorkovej tlačovej besede uviedol premiér Robert Fico, časť evidovaných nezamestnaných totiž opakovane odmieta pracovné ponuky.
Slovenské elektrárne neplánujú zložiť zbrane v boji o Vodnú elektráreň Gabčíkovo (VEG). A to aj napriek tomu, že Najvyšší súd SR zamietol dovolanie slovenského dominantného výrobcu elektriny vo veci súdneho sporu o určenie neplatnosti zmluvy o prevádzke gabčíkovskej vodnej elektrárne.
Najčastejšími zahraničnými vlastníkmi slovenských firiem sú Česi, Maďari a Rakúšania. Vyplýva to z analýzy vlastníckej štruktúry slovenských firiem, ktorú zverejnila poradenská firma Bisnode. Podnikatelia z Českej republiky ovládajú 9 591 slovenských firiem. Druhí skončili Maďari, ktorí kontrolujú 9 391 slovenských spoločností a s výraznejším odstupom nasledujú Rakúšania s 3 803 firmami.

17. augusta
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) by malo mať v budúcom roku k dispozícií na svoje výdavky 1,36 mld. eur, predpokladá to návrh rozpočtu verejnej správy, ktorý zverejnilo ministerstvo financií. V porovnaní s rozpočtom na tento rok ide o pokles, keďže výdavky pre kapitolu predstavovali 1,49 mld. eur. Najväčšia časť výdavkov pôjde na zdravotnú starostlivosť, navrhuje sa na ňu vyčleniť 1,29 mld. eur.
Vláda na konci toho roka už tretíkrát po sebe vyplatí časti penzistov tzv. jednorazový príplatok k vianočnému príspevku v sume 12,74 eura. Nárok na takýto príplatok k vianočnému príspevku by mali rovnako ako vlani a predvlani získať penzisti, ktorých dôchodok je do dvojnásobku sumy životného minima, teda do sumy 396,18 eura.
Najdôležitejšie návrhy z dielne ministerstva financií, ktoré boli na programe stredajšieho rokovania vládneho kabinetu, ministri napokon neprerokovali. Prerušili rokovanie o návrhu novely zákona o dani z príjmov, osobitnom odvode v regulovaných odvetviach, o správnych poplatkoch a tiež o návrhu novely zákona o hazardných hrách. V prípade prvých troch spomínaných návrhov sa rokovanie prerušilo na podnet samotného ministra financií Petra Kažimíra.
Systém osobitného odvodu bánk sa bude upravovať. Vláda v stredu schválila návrh novely zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií, podľa ktorej sa má ponechať sadzba osobitného odvodu bánk na kalendárne roky 2017 až 2020 na súčasnej úrovni koeficientu 0,2 % zo základu pre výpočet odvodu.

18. augusta
Počet nespoľahlivých platcov dane z pridanej hodnoty (DPH) na Slovensku sa za posledného pol roka zvýšil o viac ako 13 percent, dlh voči štátu má 5 391 firiem. Vyplýva to z najnovšej analýzy poradenskej a konzultačnej spoločnosti Bisnode Slovensko. Najhoršie sú na tom spoločnosti s ručením obmedzeným, kde je podľa analýzy 3 618 nespoľahlivých platcov, ďalej živnostníci a akciové spoločnosti.
V Nitre sa vo štvrtok začala Medzinárodná poľnohospodárska a potravinárska výstava Agrokomplex v Nitre. V poradí 43. ročník výstavy potrvá do 21. augusta. Prezident Andrej Kiska na otvorení vyzdvihol význam poľnohospodárstva ako kľúčového odvetvia pre Slovensko.
Historicky najvýraznejší prepad spotrebiteľských cien na Slovensku potvrdili aj údaje o harmonizovanej inflácii. V júli boli totiž ceny podľa harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien Európskej únie (HICP) medziročne nižšie o 0,9 %, čo bol najvyšší medziročný pokles cien zaznamenaný u nás.

19. augusta
Slovenská pošta, a. s. zefektívňuje svoje procesy, optimalizuje organizačnú štruktúru a do konca roka plánuje zaviesť ďalšie nové služby a produkty. Chce sa tak ešte viac priblížiť potrebám občanov. Ako štátna spoločnosť v piatok informovala, upravená organizačná štruktúra začne platiť od 1. októbra tohto roka.
Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci júla tohto roka 9,44 %. Miera nezamestnanosti tak zostala na najnižšej úrovni od januára 2009, kedy predstavovala 9,03 %. V porovnaní s koncom júna sa miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac znížila o 0,01 percentuálneho bodu, medziročne bola nižšia o 2,02 percentuálneho bodu.

21. augusta
Dávky v hmotnej núdzi dostalo na Slovensku minulý mesiac 103,4 tis. osôb. Oproti júnu išlo o pokles o 2,6 tisíca ľudí, medziročne sa počet poberateľov týchto dávok znížil o 21,4 tisíca. Na dávky v hmotnej núdzi bolo po zohľadnení ostatných členov rodiny na konci júla celkovo odkázaných 222,5 tis. osôb, čo je 4,10 % z celkového počtu obyvateľov na Slovensku.
Poľnohospodári končia s tohtoročnou žatvou obilnín. Podľa informácií zverejnených Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou (SPPK) sú hustosiate obilniny pozbierané na 91 percent a repka na 97 percent. Odhady priemernej úrody hustosiatych obilnín a repky, ktoré pripravili Štatistický úrad SR a Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum v júni tohto roka, boli napokon nižšie ako výsledky z regiónov.
Spotreba zemného plynu na Slovensku bude v nasledujúcich rokoch stagnovať. Podľa odhadov Ministerstva hospodárstva SR (MH) v tomto roku sa na Slovensku spotrebuje 4,8 miliardy metrov kubických plynu, čo je rovnaké množstvo ako vlani. Až do roku 2020 by sa mala spotreba pohybovať na úrovni 4,7 až 4,8 miliardy metrov kubických.

22. augusta
Podnikatelia stále hodnotia vývoj podnikateľského prostredia negatívne. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP) za druhý štvrťrok je 54,2 bodu. Oproti predchádzajúcemu kvartálu IPP zaznamenal pokles o 1,74 percenta.
Ku koncu júla tohto roka pracovalo na Slovensku 31,2 tisíca cudzincov. V porovnaní s júlom minulého roka ide o nárast o 8,4 tisíca osôb. Najpočetnejšie zastúpenie na slovenskom pracovnom trhu majú občania Rumunska. Tých ku koncu minulého mesiaca na Slovensku pracovalo 7 tisíc, čo je medziročne viac takmer o 1,5 tisíca osôb.
Príjmy z predaja elektronických diaľničných známok pre osobné vozidlá do 3,5 tony v júli prekonali 65 mil. eur. V minulom roku bola táto úroveň dosiahnutá až v októbri. Celkovo sa do konca júla predalo viac ako 2,5 milióna e-známok. Ako v pondelok informovala Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS), najvyšší predaj od začiatku tohto roka je v kategórii ročných e-známok s približne 950 tisíc kusmi.

23. augusta
Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) a Klub 500 majú výhrady k balíku návrhov noviel daňových a odvodových zákonov, ako aj zákonu o správnych poplatkoch. Informovali o tom v utorok zástupcovia SOPK a Klubu 500, podľa ktorých nové návrhy Ministerstva financií SR výrazne zhoršia podnikateľské prostredie na Slovensku.
Exminister zdravotníctva Viliam Čislák mohol podľa nezaradeného poslanca NR SR Miroslava Beblavého porušiť ústavný zákon o konflikte záujmov, alebo ho obišiel. Beblavý pri tom vychádza z medializovaných informácií, podľa ktorých sa Čislák zamestnal ako poradca a konzultant predsedu predstavenstva siete polikliník Pro Care, a.s., Mareka Dubana. Túto sieť vlastní spoločnosť Penta.
Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila v pondelok slovenskému prepravcovi zemného plynu, spoločnosti Eustream, dlhodobý emisný rating (IDR) na stupni A- so stabilným výhľadom. Agentúra uviedla, že potvrdenie ratingu odzrkadľuje dobrý podnikateľský profil firmy.

24. augusta
Predseda Odborového zväzu (OZ) Kovo Emil Machyna nesúhlasí s tým, aby Slovensko uvoľnilo podmienky pre prijímanie zamestnancov z tzv. tretích krajín. Ide o štáty, ktoré nie sú členmi Európskej únie, resp. Európskeho hospodárskeho priestoru.
Vyše 60 % z priemernej hrubej odmeny zamestnanca skončí v rukách verejnej správy či súkromných spoločností vo forme daní, odvodov a rôznych administratívnych poplatkov. Vypočítali to European Investment Centre (EIC) a Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika. Podľa oboch inštitúcií sú tak pripravované zmeny v daniach, z ktorých viaceré budú znamenať, že ľudia siahnu hlbšie do svojich peňaženiek, ekonomicky nezdôvodniteľné a neospravedlniteľné.
Za prvý polrok 2016 u nás vzniklo spolu 10 365 spoločností s ručením obmedzeným a akciových spoločností. Informáciu zverejnila poradenská a konzultačná spoločnosť Bisnode Slovensko. Ide tak podľa nej o výrazný nárast, keď za celý minulý rok vzniklo 12 683 spoločností, čo bolo najmenej za posledných šesť rokov.

25. augusta
Počet návštevníkov, ktorí sa v minulom roku rozhodli dovolenkovať na slovenskom vidieku, vzrástol oproti roku 2014 o 32,4 percenta. Informovala o tom Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR). V roku 2015 navštívilo slovenský vidiek spolu 86 340 ľudí. Domácich turistov prišlo 70 856, čo predstavuje nárast o 31,5 percenta a zahraničných turistov bolo 15 484, čo je o 36,5 percenta viac.
Najpodstatnejšou témou stretnutia premiéra Roberta Fica s ruským prezidentom Vladimirom Putinom bude NordStream 2. Na stretnutí sa v delegácii za ruskú stranu zúčastní aj šéf Gazpromu Aleksej Miller a za slovenskú stranu člen dozornej rady Eustreamu a nový spolumajiteľ SPP Daniel Křetinský. Informoval o tom premiér Robert Fico na ceste do Moskvy.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) vyhlásilo výberové konanie na funkciu generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy SR. Súčasťou požiadaviek na uchádzačov je aj príprava stratégie rozvoja štátneho podniku Lesy SR.

26. augusta
Medziročný prepad cien v slovenskom priemysle pokračoval aj v júli. V úhrne boli totiž podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) ceny priemyselných výrobcov v siedmom mesiaci medziročne nižšie o 4,6 %. Oproti júnu sa medziročný pokles zmiernil o 0,2 percentuálneho bodu. V priemere za prvých sedem mesiacov tohto roka tak ceny priemyselných výrobcov v úhrne klesli o 4,7 %.
Sociálna poisťovňa v júli a začiatkom augusta tohto roka odoslala zamestnávateľom 32 750 e-mailov a esemesiek, v ktorých ich upozornila na aktuálne nedoplatky. Oslovila takto 18 830 zamestnávateľov a pripomenula im nedoplatky vo výške 18,66 mil. eur. Ako informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, ide o doteraz najvyšší počet oslovených zamestnávateľov i najvyšší celkový nedoplatok, ktorý zamestnávateľom pripomenula.
Slovensko sa už pripravuje na zimnú vykurovaciu sezónu. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) zisťovalo, ako je Slovensko pripravené na prípadné problémy s dodávkami zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu. “Naša energetická bezpečnosť v dodávkach plynu je významne vyššia ako v januári 2009, keď prišlo k prerušeniu dodávok z Ruskej federácie. Je to aj výsledkom dokončenia úspešných projektov týkajúcich sa cezhraničných prepojení a úpravou existujúcich prepojení na reverzný tok,” uviedol hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.

29. augusta
Úrady práce na Slovensku evidovali ku koncu júla tohto roka 66 tisíc osôb, ktoré boli bez práce viac ako štyri roky. Medziročne ide o pokles o 8,8 tis. osôb. Viac ako štyri roky je v súčasnosti bez práce 22,2 % z celkového počtu nezamestnaných. Počet nezamestnaných, ktorí sú evidovaní na úrade práce viac ako jeden rok, ku koncu júla oproti júlu vlaňajška klesol o 39,4 tisíca na 147,8 tisíca osôb. Vyplýva to zo štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Analytici komerčných bánk po pozitívnych číslach o hospodárskom raste z druhého kvartálu mierne navýšili odhad rastu ekonomiky Slovenska na tento aj budúci rok. Podľa posledného augustového kola prieskumu Národnej banky Slovenska medzi bankovými analytikmi totiž očakávajú v tomto roku rast hrubého domáceho produktu o 3,4 %, čím júnovú prognózu navýšili o 0,1 percentuálneho bodu.
Projekt výstavby slovensko-poľského plynovodu napreduje. Spoločnosť Eustream a poľský prevádzkovateľ prepravnej siete zemného plynu Gaz-System už vyhlásili záväznú procedúru Open Season pre plánované poľsko-slovenské prepojenie plynárenských sietí. “Cieľom Open Season je alokácia kapacít, ktoré budú dostupné po dokončení poľsko-slovenského prepojenia,“ informoval slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream.

30. augusta
Vláda na svojom utorňajšom výjazdovom rokovaní vo Vranove nad Topľou schválila akčný plán rozvoja okresu na roky 2016 až 2020. Schválený plán predpokladá celkovú odhadovanú finančnú investíciu v tomto období vo výške minimálne 123 miliónov eur. Zo súkromných zdrojov pôjde 42 miliónov eur, z verejných 81 miliónov eur, z čoho táto investícia bude podporená sumou 4,9 milióna eur formou regionálneho príspevku.
Nálada v slovenskej ekonomike sa v auguste zlepšila. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, trojmesačný kĺzavý priemer indikátora ekonomického sentimentu vzrástol medzimesačne o 0,9 bodu. Jeho hodnota 100,9 bodu sa zvýšila pre pozitívny vývoj názorov v stavebníctve v aktuálnom mesiaci a priaznivejšie vyjadrenia v priemysle, v službách a v obchode v predchádzajúcom období.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) potvrdil viaceré pochybenia Kliniky Kostka pri vyšetrení Vincenta Bujňáka, asistenta nezaradeného poslanca NR SR Miroslava Beblavého. Informoval o tom v utorok Beblavý. “Dnes už máme čierne na bielom potvrdené úradom, že sa u Kostku podvádzalo a podľa vyjadrenia úradu by mal byť ďalej postihnutý,” konštatoval opozičný poslanec.
Odchádzajúci minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Roman Brecely (Sieť) v utorok podal demisiu. Pre agentúru SITA to potvrdila rezortná hovorkyňa Karolína Ducká.

31. augusta
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) potvrdil pokutu vo výške 75 tisíc eur pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP). Ako informovala hovorkyňa ÚDZS Andrea Pivarčiová, VšZP musí pokutu uhradiť do 30 kalendárnych dní od doručenia rozhodnutia.
Vláda odsúhlasila možnosť použitia potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti na charitatívne účely. Na trh by ich malo byť možné umiestniť iba bezodplatne, len ak sú bezpečné a slúžia verejnoprávnym účelom sociálnej pomoci či humanitárnej starostlivosti. Vyplýva to z návrhu novely zákona o potravinách, ktorý ministri v stredu schválili na výjazdovom rokovaní vlády v Svidníku.
Nástupcom ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Romana Brecelyho (Sieť) sa stal doterajší rezortný štátny tajomník Árpád Érsek (Most-Híd). Prezident SR Andrej Kiska v stredu podvečer odvolal Brecelyho a na jeho miesto vymenoval Érseka. Výmena na čele ministerstva dopravy súvisí s nedávnym prestupom pätice poslancov zo strany Sieť do poslaneckého klubu strany Most-Híd.
V poradí piaty Akčný plán (AP) rozvoja najzaostalejších regiónov v priebehu dvoch týždňov schválila na stredajšom výjazdom rokovaní vláda SR. Týka sa okresu Svidník, kde je cieľom znížiť nezamestnanosť vytvorením 1 418 pracovných miest do roku 2020. Dovtedy by mala do okresu prísť finančná investícia minimálne 63 miliónov eur. Z verejných zdrojov by malo byť 46 miliónov eur a 17 miliónov eur zo súkromných zdrojov. Navrhnutá výška regionálneho príspevku je 3,06 milióna eur.
Odbory spoločnosti Volkswagen zvažujú 13. septembra usporiadať protestné zhromaždenie. Reagujú tým na rozhodnutie automobilky prijímať nových zamestnancov do závodu v Bratislave, ktorí po nástupe získavajú benefity, na ktoré dlhodobí zamestnanci nemajú nárok. Informoval o tom v stredu predseda Základnej organizácie Odborového združenia KOVO Volkswagen Slovakia (ZO OZ KOVO VW SK) Zoroslav Smolinský.

KURZY

17. 1. 2018

USD 1,220 0,003
CZK 25,447 0,069
GBP 0,886 0,003
HUF 308,770 0,020
CAD 1,519 0,001

SPOLUPRÁCA