ČLÁNOK


,

Eurozóna je odhodlaná pokračovať s Gréckom
15. Máj 2012

Ministri financií členských štátov eurozóny vyjadrili odhodlanie udržať Grécko v menovej únii. Po skončení ministerskej schôdzky o tom v pondelok informoval šéf skupiny ministrov financií eurozóny (Eurogroup) a luxemburský premiér Jean-Claude Juncker. Ministri vyjadrili “nespochybniteľné želanie udržať Grécko v eurozóne … urobíme všetko, čo sa bude dať, aby sme to dosiahli,” zdôraznil Juncker. Možnosť vystúpenia Grécka z eurozóny podľa neho “nebola predmetom diskusie, absolútne nikto neargumentoval v tomto zmysle”. “Eurogroup sa teší na rýchle sformovanie novej gréckej vlády, ktorá si osvojí (záchranný program), a v parlamente bude mať dostatočnú väčšinu, aby mohla v plnom rozsahu implementovať potrebné politické rozhodnutia,” dodal šéf skupiny ministrov.

Grécky prezident Károlos Papoúlias v pondelok vyzval na začatie rokovaní o vytvorení technokratickej vlády, na ktorých by sa mali podieľať všetky politické strany okrem krajnej pravice. Po jeho najnovšom stretnutí so straníckymi lídrami o tom informoval predseda Panhelénskeho socialistického hnutia (PASOK) Evángelos Venizélos. Nové kolo rokovaní sa podľa neho bude týkať zostavenia vlády z “významných a nepolitických osobností”.

Grécke politické strany mali v pondelok opäť hľadať kompromis, ktorý by krajine umožnil pokračovať v plnení reformného plánu podľa požiadaviek Európskej únie a Medzinárodného menového fondu a čerpaní zahraničnej pomoci. Okrem Venizélosa pozvanie prijali aj líder stredopravicovej Novej demokracie (ND), ktorá predminulý víkend zvíťazila v parlamentných voľbách, a šéf umiernenej Demokratickej ľavice (DIMAR). Rovnaká skupina rokovala pod záštitou Papoúliasa aj v nedeľu, zatiaľ však nedospela k žiadnej dohode.

Venizélos je v poradí už tretím straníckym lídrom, ktorý prezidentovi vrátil poverenie na zostavenie vlády. Papoúlias sa teraz snaží všetky strany naposledy presvedčiť, aby našli kompromis a vyhli sa tak opakovaniu volieb.

KURZY

22. 2. 2018

USD 1,228 0,004
CZK 25,316 0,045
GBP 0,883 0,001
HUF 312,690 0,540
CAD 1,559 0,001

SPOLUPRÁCA