ČLÁNOK




Dovolenka nie je za trest
28. júla 2003

Koľko hodín denne pracujete? Túto otázku sme pravidelne dávali podnikateľom, manažérom, ktorých sme predstavovali v rubrike Profil. Neraz sa tam potom objavovali čísla od dvanásť až po šestnásť. A odpoveď na túto otázku bola v niektorých prípadoch aj vecou prestíže?

„Ako zvyčajne odpovedajú,“ pýta sa ma jeden z kandidátov tejto populárnej rubriky a zároveň dodáva, „aby som nevyzeral, že nepracujem, iba sa tu tak tvárim.“

Niektorí respondenti mali skutočne problém s odpoveďou na otázku: Ako trávite voľný čas, kam cho-dievate na dovolenku, ako relaxujete?

„Čo je to dovolenka?“ zakontroval mi nedávno riaditeľ jedného z globálnych vydavateľstiev.

Vysoké pracovné nasadenie, flexibilita, schopnosť zvládať stres, obetovať pre firmu aj voľný čas, to sa predsa žiada, to je „in“. Stačí si prelistovať niekoľko ponúk personálnych agentúr, ktoré sa orientujú na hľadanie ľudí do vrcholových pozícií. Bez toho, aby sa ktokoľvek z kandidátov priznal k vorkoholizmu, nemá šancu ani na vstupný pohovor. Ak je niekto pracovitý, neznamená to, že je vorkoholik, čiže človek, ktorý sa naplno oddal práci, zamestnaniu, podnikaniu a zabúda na to, že život si treba aj užívať.

Žiť treba tu a teraz, a nie až potom, keď na to budeme mať čas. K plnohodnotnému životu patrí aj relax, schopnosť vedieť oddychovať, na niekoľko dní vypnúť, „stratiť sa“ a dopriať voľno telu i duchu. Ako poznáte celkom určite vorkoholika? Nechodieva na dovolenku. Nemá pre neho význam, pretože tak či tak neustále telefonuje, vybavuje, pracuje, na dovolenku si berie telefón, prenosný počítač, veď dnes nie je problém napojiť sa kdekoľvek na internet.

Niet nad adrenalín

Aký je rozdiel medzi vorkoholikom a pracovitým človekom?

Zrejme aj v postoji k práci. Pracovitý človek pracuje pod nátlakom okolností, objektívnej nevyhnutnosti, napríklad musí splácať úver a potrebuje peniaze, čiže musí pracovať dlho a veľa, aby ich zarobil. Tento človek si však raz za čas povie: stačilo. Dokáže vypnúť, nájde si čas na priateľov, záľuby, je ochotný zaplatiť si drahý zájazd v cestovnej kancelárii, pretože si ho zaslúži. Dokáže vypnúť mobilný telefón a z chaty v horách netelefonuje do práce, aby sa opýtal, ako to tam bez neho „krachuje“.

Pre vorkoholika je dovolenka trestom, utrpením. Považuje ju za stratený čas. „Nečinnosť“ je pre vorkoholikov jednoducho neprijateľná. V žiadnom prípade ich nenahovoríte na trojtýždňovú dovolenku pri mori, pričom slnenie sa na pláži je hlavný program. Pre takýchto ľudí sú vhodné aktívne dovolenky, spoznávacie zájazdy, čiže možnosť získavať nové vedomosti, nav-števovať múzeá a galérie, teda zase sa aktívne odpútať od práce, ale aj športové pobyty, adrenalínové športy. Jednoducho, mali by sa teda venovať takým aktivitám, ktoré ich „nesklamú“, v ktorých budú mať pocit, že niečo robia, že sa stále niečo deje, znova si budú dokazovať, že sú najlepší, že to zvládnu, jednoducho, že sú jednotkami. Pretože pre nich iné hodnotenie ani neexistuje.

„Vorkoholizmus je druh závislosti, ktorá je spoločensky tolerovaná, podporovaná,“ vysvetľuje Silvia Marcelliová, psychologička zdravotníckeho zariadenia Salvus v Bratislave.

Skôr či neskôr každý jeden z vorkoholikov alebo ľudí, ktorí majú potenciálne vlastnosti stať sa vorkoholikokom, vyhľadá psychológa alebo psychiatra. Totiž vždy a všade sú isté hranice, keďže perpetuum mobile ešte ani v tomto tisícročí nik nevymyslel. Ak raz organizmus človeka dosiahne svoj limit, neprekročí ho bez pomoci.

Našťastie dnes „mať svojho terapeuta“ nie je hanba, ani sa tým nik netají, práve naopak, v súčasnosti sa čoraz viac ľudí stará o svoje duševné zdravie. „Samozrejme, že nik k nám nepríde s tým: ,Som vorkoholik, niečo s tým musím urobiť.‘ Títo ľudia sú hrdí na to, že sú takí pracovití a zväčša aj úspešní. V práci sú zväčša skutočnými odborníkmi, sú uznávaní. To, čo nezvládajú, je rodina. Ak sa človeku zaujatom prácou darí v zamestnaní alebo podnikaní, práve pre jeho schopnosti naplno sa venovať práci, tak zväčša v rodinných záležitostiach je povrchný, nevšímavý a nie sú pre neho podstatné.

Ľudia zaujatí prácou prichádzajú za psychoterapeutmi so sekundárnymi problémami, ktoré sú súčasťou a sprievodným znakom vorkoholizmu, napríklad vzťahové problémy v rodine, vyčerpanosť, depresie,“ pokračuje S. Marcelliová.

Hľadajme príčinu

Paradoxne, mnoho ráz sa tieto problémy objavia práve v čase, keď prácou zaujatý človek „vypne“ a snaží sa riešiť problémy, ktoré medzičasom vznikli.

Vorkoholika zväčša zastaví choroba, jednoducho vyhorí, tento stav sa nazýva burn out. Mnohí ľudia si ani v tomto stave nepripúšťajú, že precenili svoje sily a sú posadnutí prácou. „Dôvodom na terapiu nikdy nie je vorkoholizmus, ale problémy, ktoré zväčša nadmieru zamestnanému a vyťaženému človeku značne komplikujú život, preto ich potrebuje riešiť,“ hovorí Zuzana Bartíková z dennej psychiatrickej ambulancie Hestia v Bratislave.

Zväčša už sami prepracovaní ľudia dokážu odhadnúť, kedy musia na chvíľu, aspoň na jeden deň či dva vypnúť. Keď sa cítia byť úplne vyčerpaní, vezmú si práve takýto krátky čas na regeneráciu síl, zväčša spontánne a bez nejakej náležitej prípravy. Toto je pre nich akýsi oporný bod, prevencia „pred vyhorením“.

„V terapii sa zväčša sústreďujeme nie na vorkoholizmus, ale na osobnostnú štruktúru, na osobnostnú stránku, prečo k tomu vlastne došlo, prečo je pre klienta tá práca tak strašne významná, prečo potrebuje pocítiť ten pocit nenahraditeľnosti?“ vysvetľuje S. Marcelliová.

Vorkoholici sú ľudia, ktorí pracujú viac ako ostatní a viac ako sa od nich očakáva. Sú to ľudia narcisticky zranení, s nedostatočnou sebaláskou, ľudia, ktorí majú pocit, že perfektným výkonom v práci musia niečo kompenzovať. Predovšetkým na seba kladú priveľmi vysoké nároky, nie sú schopní uznať vlastné výkony a byť spokojní sami so sebou. Hľadajú neustále nové ciele, nové možnosti, ako sa uplatniť, ako „zahviezdiť“.

Preto sa aj v terapii so psychológom zameriavajú na hľadanie odpovedí, prečo je práca taká dôležitá, prečo má človek pocit nenahraditeľnosti? A prečo?

Vorkoholici si, samozrejme, neuvedomujú, že sú vorkoholikmi, ani si to nepripúšťajú, oni sú na to hrdí, že toľko pracujú.

Prečo a ako sa človek stáva vorkoholikom? Jednoznačnú odpoveď nik nevie, pátrať po príčinách je dlhodobá záležitosť. Niektoré „prípady“ sa vyriešia pomerne ľahko, jednotlivec reaguje na vzniknutú situáciu, tú sa snaží s pomocou terapeuta vyriešiť a naozaj stačia dve-tri sedenia. V niektorých prípadoch, keď sú príčiny

hlboko skryté v podvedomí, trvá liečba aj dva roky. Terapeut nerieši symptómy, rieši problém, hľadá jeho podstatu a tú sa snaží odstrániť, pomenovať, vyriešiť.

Vorkoholici na dovolenku nechodia najmä preto, že nevedia relaxovať. Nemôžu sa dostať do situácie, že „nič nerobia“, pretože relax pre nich nie je robota. Začnú mať zo seba negatívne pocity, uvedomujú si a hovoria si, že strácajú čas… Z tohto pocitu napokon vzniká u ľudí posadnutých prácou úzkostný pocit, a tak, paradoxne, namiesto toho, aby si oddýchli, dostávajú sa ešte do väčšieho stresu, podporujú negatívne vnímanie seba.

Práca je nesmierne dôležitá pre každého človeka, je to zmysel sebarealizácie, potreba a nevyhnutnosť pre každú osobnosť, ktorá sa dokáže sama o seba postarať, uživiť sa. Napokon iba vďaka činnosti, práci, či už na vlastné tričko, alebo ako zamestnanec, sa dokážeme uživiť, zarobiť peniaze, aby sme mohli existovať.

Avšak na to, aby sme boli schopní pracovať a aby sme boli schopní neustále podávať výkony zodpovedajúce našej funkcii a očakávaniam nadriadených alebo vlastným, musíme dopĺňať a naháňať energiu. Aj batérie sa musia dobiť a organizmus človeka takisto potrebuje neustále dopĺňať energiu, a to nielen pomocou vitamínov, minerálov a nevyhnutných stopových prvkov, ale aj oddychom, presmerovaním na inú koľaj. Jednoducho, monotónnosť mu nesvedčí a nemá ju rád.

Osloboďme sa

Vorkoholik to nikdy o sebe nepripustí, nepritaká, ak mu poviete, váš problém je zaujatosť prácou, ste od nej závislý a treba s tým niečo robiť. Musíte sa jednoducho z tejto závislosti vymaniť, potom sa zbavíte aj iných problémov, ktoré sú sprievodným znakom tejto závislosti…

„Vždy počas terapie odporúčame zmenu životného štýlu, oslobodiť sa. U terapeuta sa mnoho ľudí uvoľní, posťažuje si, vyrozpráva sa, aj to je cesta, ale nie je to jediné riešenie. Terapeut je iba pomocníkom na ceste,“ zdôrazňuje S. Marcelliová.

Po tej ceste však už musí každý kráčať sám a musí si uvedomiť, ako mu je na nej dobre, prípadne omnoho lepšie, ako keď si síce uvedomoval, že niekde robí chybu, racionálne si to zdôvodnil, ale nebol chopný sám zvládnuť tú situáciu. Potreboval by pomocnú ruku. Už tento fakt, že vorkoholik dokáže prijať a chytiť sa pomocnej ruky, je predpoklad úspechu. Ide v podstate stále iba o hľadanie riešení a na to sú predsa vorkoholici najlepší odborníci. Iba v tomto prípade si musia uvedomiť, že to riešenie nehľadajú sami, ale majú sprievodcu, ktorý im pomáha, ktorý im svieti na cestu.

Naozaj sa venujeme práci pätnásť-šestnásť hodín denne? A kedysi sme ten istý objem práce stíhali za osem hodín?

Odpovedzme: Je to o pracovitosti alebo o výkonnosti?

Nemusíme odpovedať, radšej sa otestujme a potom riešme vlastnú situáciu. Naučme sa relaxovať. Ak to už vieme, naučme sa nové techniky. Vždy prídu vhod.

Otestujme sa:

Ste potenciálnym vorkoholikom?

1. Je pre vás práca dôležitá?

2. Máte radi, keď je všetko urobené „do bodky správne“?

3. Máte sklon vidieť svet v čiernej alebo bielej farbe, ale nie v sivej?

4. Ste súťaživý a ste často odhodlaný vyhrať?

5. Je pre vás dôležité, aby ste mali „pravdu“?

6. Máte k sebe prehnane kritický postoj, vždy keď sa dopustíte chyby?

7. Máte strach z neúspechu?

8. Ste nervózny, impulzívny a ľahko sa začnete nudiť?

9. Naháňate sa a máte veľa energie a životného elánu?

10. Trpíte občasnými záchvatmi mimoriadnej vyčerpanosti?

11. Beriete si prácu domov a pracujete v noci a cez víkendy?

12. Ste nervózny a máte pocit viny, keď nemáte čo robiť?

13. Myslíte si, že ste niečím zaujímavý alebo sa odlišujete od ostatných?

14. Ak sedíte sám pri jedle, čítate materiály súvisiace s vašou prácou?

15. Vediete si zoznam povinností, zapisujete ich do diára?

16. Je pre vás stále ťažšie vziať si dlhú dovolenku?

17. Ponáhľate sa často, ocitnete sa často v časovej tiesni, mávate dojem, že niečo nestihnete?

18. Ste počas dovolenky v kontakte so svojou kanceláriou?

19. Beriete aj hru ako „prácu“ a máte na seba zlosť, keď hráte zle?

20. Vyhýbate sa myšlienkam na odchod do dôchodku?

21. Ste zodpovedný v pracovných záležitostiach a v osobných nie?

22. Snažíte sa vyhýbať konfliktom namiesto toho, aby ste ich riešili?

23. Správate sa impulzívne bez ohľadu na účinky svojho konania?

24. Máte strach z odmietnutia a kritiky, a predsa posudzujete a kritizujete?

25. Čoraz horšie si pamätáte, čo hovorili druhí?

26. Rozčuľuje vás, keď ste doma alebo v zamestnaní vyrušený z práce?

27. Rozčuľuje vás, keď sa veci nevyvíjajú podľa vášho očakávania?

28. Vytvárate nátlakové situácie tým, že si sám stanovíte termíny na dokončenie práce?

29. Sústredíte sa na budúce udalosti namiesto toho, aby ste sa radovali z prítomnosti?

30. Zabúdate na rodinné oslavy a udalosti, odsúvate ich do pozadia?

Počet kladných odpovedí …..

Počet záporných odpovedí …..

Vorkoholizmus je vaším súčasným alebo potenciálnym problémom, pokiaľ ste odpovedali kladne na viac ako 20 otázok.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 4. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 25,152 0,090
GBP 0,857 0,003
HUF 392,980 0,370
CAD 1,466 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS