ČLÁNOK
Zvýšenie ratingu SR je podľa Kozlíka povzbudzovaním vlády
22. novembra 2001

Zvýšenie ratingu SR zo strany zahraničných ratingových agentúr napriek „dramatickým ukazovateľom“ rastu schodku obchodnej bilancie, dlhu verejných financií a nezamestnanosti pokladá poslanec NR SR a exminister financií Sergej Kozlík za povzbudzovanie vlády v privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) a Slovenských elektrární. Na stredajšej prednáške Euroatlantického centra sa Kozlík pozastavil aj nad možnosťou, že SPP získa americká firma a ovládne tak zásobovanie Európy.

Štát podľa Kozlíka nenašiel cestu na predĺženie reštrukturalizácie do podnikovej sféry a zahraniční majitelia bánk a ich klienti nemajú záujem podporovať slovenskú konkurenciu. Zužujú sa tak zdroje pre financovanie investícií. Ako exminister dodal, keďže na Slovensku v súčasnosti chýbajú domáce zdroje a ľudia kvôli zápornej úrokovej sadzbe z vkladov smerujú svoje disponibilné prostriedky do spotreby, tak nákupom zahraničného tovaru zvyšujú aj schodok obchodnej bilancie SR. Podľa Kozlíka záporné úroky znehodnocujú vklady už tretí rok a občania ich z tohto dôvodu smerujú mimo bankového sektora.

Exminister tiež zdôraznil, že v príleve zahraničného kapitálu do SR je potrebné rozlíšiť investičný kapitál a kapitál použitý na zmenu vlastníctva, ktorý predstavuje až 80 % z tohtoročných prílevov. Za chybné označil nefungovanie tradičných odvetví ako stavebníctvo, poľnohospodárstvo, potravinársky, drevospracujúci a ľahký priemysel. Podľa neho sa priestor pre ich investičný rozvoj vytvoril po dokončení investícií do energetiky, chemického a papierenského priemyslu koncom 90. rokov.

(SITA, ku; pe) 0111210366


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS