ČLÁNOK
Zvýšenie poplatkov zamedzí bublinám na trhu
8. marca 2001

Diskusia okolo zvýšenia, či nezvýšenia poplatkov pre majiteľov cenných papierov sa dostala do slepej uličky. Každý z účastníkov diskusie argumentuje bez toho, aby navrhol spoločné východisko zo situácie. Zatiaľ existuje len jeden pozitívny názor, ktorý sa vyskytol medzi hráčmi na kapitálovom trhu. Možné zvýšenie poplatkov by sa podľa nemenovaného manažéra mohlo udiať na základe lineárneho prístupu k cenným papierom. Ostatní diskutujúci ani raz nepovedali, že ako to chodí inde v zahraničí. Obyčají laici nevedia či sa má platiť za evidenciu cenných papierov, ich registráciu, ale či služby uschovávateľa cenných papierov. Doposiaľ sa neobjavila ani jedna porovnávajúca analýza fungovania depozitára cenných papierov čo i len v Českej republike. Nezávislí analytici majú možnosť blysnúť sa. Skôr sa diskutuje kto s kým, prečo a kvôli čomu.

Ani jeden z oponentov sa neprihlásil k myšlienke spred jesene 1998. Vtedy Asociácia obchodníkov s cennými papiermi naznačila, že Stredisko cenných papierov SR by mali vlastniť organizátori a užívatelia trhu – čítaj obchodníci s cennými papiermi, Burza cenných papierov v Bratislave, RM-Systém Slovakia a komerčné banky, ktoré patria medzi rovnocenných hráčov na kapitálovom trhu a vlastníkov burzy.

Bratislava a Slovensko vôbec sú malým trhom. Každý s každým sa pozná a takmer každý s každým je priama, alebo nepriama rodina. Podľa tónu diskusie je zrejmé, že medzi funkcionármi Burzy cenných papierov v Bratislave a Asociácie obchodníkov s cennými papiermi je nielen názorový, ale aj príbuzenský vzťah.

Vzťahy medzi obchodníkmi s cennými papiermi a týmto organizátorom trhu s cennými papiermi umožňujú to, že sa nediskutuje o priamych obchodov s niektorými cennými papiermi. Jeden a ten istý balík cenných papierov sa presunie raz za 10 miliónov korún a neskôr za 100 miliónov. Na záver ho niekto kúpi opäť za 10 miliónov korún. Tým sa vyrába strata, ktorou sa optimalizujú hospodárske ukazovatele niektorých firiem. Celkom dobrý a legálny biznis. Ak bude dodatočne zdanený poplatkami, čiastočne vymizne. S ním nielen bubliny objemov obchodov na Burze cenných papierov v Bratislave, ale možno aj celý starý a nový trh s cennými papiermi.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS