ČLÁNOK
Zvýšená dynamika v sektore služieb je nádejou na ozdravenie v celej eurozóne
5. septembra 2003

Podľa kľúčového indexu PMI /Purchasing Managers Index/, ktorý pravidelne definuje Reuters/NTC Research, došlo k ultimu augusta k relevantnému vzostupu v dominantnom sektore služieb, čo má znamenať, že eurozóna sa postupne vymaňuje z pokračujúceho ekonomického poklesu.

PMI sa totiž dostal nad hranicu 50 bodov, ktorá oddeľuje úroveň poklesu od štádia expanzie – v auguste konkrétne vykázal hodnotu 52 bodov, hoci v júli bol tento ukazovateľ na hraničnej pozícii 50,2 bodu.

V každom prípade teda došlo k druhej, po sebe nasledujúcej gradácii PMI, čo predznamenáva najvýraznejší

vzostup tohto ukazovateľa v sektore služieb od polovice uplynulého roka.

Podobný trend vykázal počas tohto týždňa aj výrobný sektor.

Analytici konštatujú, že tieto dáta sú dostatočne povzbudzujúce na to, aby celá eurozóna mohla v očakávať v dohľadnom čase relevantný obrat v ekonomikách svojich členských krajín, uvádza sa v aktuálnej štúdii ING.

V tomto dokumente sa uvádza, že v auguste vôbec po prvý raz za ostatných 13 mesiacov deklarovalo Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Španielsko rast obchodných aktivít v sektore služieb.

„Ozdravenie“ PMI vychádza z prudkého obratu najmä v Nemecku, ktoré zaznamenalo rast v službách vôbec po prvý raz od júla 2002. Rovnaký trend je evidentný aj vo Francúzsku a Taliansku.

Zrejme aj tento pozitívny vývoj podnietil Európsku centrálnu banku, aby na včerajšom rokovaní ponechala základnú úrokovú sadzbu na úrovni 2%.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 9. 2020

USD 1,165 0,005
CZK 27,015 0,050
GBP 0,912 0,007
HUF 364,450 0,560
CAD 1,560 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS