ČLÁNOK
Zvolenská nemocnica v hodnotení medzi najlepšími
5. marca 2009

Zvolenská nemocnica v hodnotení medzi najlepšími
Nezisková organizácia Vaše zdravie investovala do majetku kraja už vyše 140 miliónov korún      
Úctyhodné druhé miesto z jedenástich v rámci Banskobystrického kraja a šieste zo 64 v rámci celého Slovenska dosiahla v hodnotení všeobecných nemocníc zdravotnou poisťovňou Dôvera Nemocnica s poliklinikou – Vaše zdravie, n. o. Zvolen. „Teší nás takéto umiestnenie. Je dôkazom toho, ako sú s našimi službami spokojní pacienti, ale aj to, ako ich hodnotí odborná verejnosť. Popritom sme si vedomí, že je stále čo zlepšovať,“ konštatoval generálny riaditeľ nemocnice Ing. Erik Valovič.
            Nezisková organizácia Vaše zdravie spravuje majetok Banskobystrického samosprávneho kraja  už piaty rok. Doteraz do neho investovala viac ako 140 miliónov korún (4,65 mil. Eur) a to aj napriek tomu, že zmluva so župou zaväzovala súčasného správcu preinvestovať len 80 miliónov. Jednou z najväčších investícií bola prestavba interného pavilónu s 51 lôžkami za 19 miliónov korún. V pavilóne je okrem iného vynovená aj jednotka intenzívnej starostlivosti s elektricky polohovateľnými posteľami a centrálnym monitorovaním pacientov.
            Nezisková organizácia Vaše zdravie ako prevádzkovateľ nemocnice má pripravené aj ďalšie projekty za približne 250 miliónov korún na rekonštrukciu a modernizáciu operačných sál, RTG oddelenia, spoločného pavilónu, či na zateplenie budov a výmenu okien. Peniaze na ne chcela získať z európskych štrukturálnych fondov. Na to však župa ako vlastník nehnuteľností nedala svoj súhlas. Dôvodom je údajne prebiehajúci súdny spor, v ktorom vedenie samosprávneho kraja spochybňuje platnosť zmluvy s neziskovou organizáciou.
            „Je smutné, že župa ani len neprejavila vôľu pomôcť zveľaďovaniu svojho vlastného majetku. Je pravda, že súdny spor, (ďalšie pojednávanie je vytýčené na apríl 2009 vo Zvolene) nie je uzavretý. My si však myslíme, že to nemôže a nesmie byť prekážkou na vylepšenie podmienok, v akých sa liečia pacienti tohto regiónu. Pri dobrej vôli by sa aj takéto investície dali právne ošetriť. Za štyri roky neziskové organizácie spravujúce štyri zdravotnícke zariadenia v kraji (v Lučenci, vo Zvolene, v Žiari nad Hronom a Rimavskej Sobote) ušetrili župe zhruba 1,2 miliardy korún,“ uviedol Ing. Valovič.
            Celkom inakší prístup k nemocnici má samotné mesto Zvolen. Vlani pre zdravotnícke zariadenie zakúpilo techniku a prístroje na chirurgiu, pľúcne, neurologické, hematologické, rádio-diagnostické, anestéziologické, či patologické oddelenie.
            Nemocnica s Poliklinikou – Vaše zdravie, n. o. Zvolen tri roky za sebou hospodárila vyrovnane. Výnimkou je len uplynulý rok. Pod stratu do 10 miliónov korún sa podpísal nedostatok zdravotníckych pracovníkov a snaha udržať si ich za cenu vyšších miezd.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 5. 2021

USD 1,206 0,006
CZK 25,847 0,022
GBP 0,867 0,004
HUF 358,180 1,470
CAD 1,476 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS