ČLÁNOK
Zuzana Suchánková: Čisté štýly sú dnes prežité. Dobrá muzika musí mať pozitívne vibrácie
31. mája 2010

Milujete džez? Alebo vás už s prvým tónom rozčúli? Nový album Zuzky Suchánkovej Blúzy & Songy je vysoko návykový pre obidve skupiny. Speváčka, gitaristka, textárka, skladateľka a hlasová pedagogička superstaristu Denisa Lacha prináša na Slovensko svetový trend singer  songwriterov a miešania štýlov, ktorý v Amerike preslávila napríklad Norah Jones. Blúzy & Songy si zamilujete na dlhých cestách autom, pri žehlení, či dámskej jazde pri víne.

Blúzy & Songy je iný ako klasické džezové a soulové albumy. Miešaš v ňom najrôznejšie štýly a nálady. Čo odpovieš, keď sa ťa pýtajú – Aký je? 
Bluesovo-džezovo-šanzónový. Anglicko – slovenský. Intímny. ´Trendy ´. Počúvateľný. Zaujímavý aj pre širšie publikum. Nový trend „šanzónového blúzo-džezu“ mieša viacero prvkov a štýlov. Zmiešaný štýl sa zrodil len nedávno v USA. Započúvajte sa do takej Norah Jones. V ušiach vám zaznie country, jazz, blues aj obyčajný song. Čisté štýly sú už prežité. Dnešní hudobníci tvoria netradične a odvážne. Ľuďom chcú ponúknuť niečo nové. Presne o tom je Norah Jones and Co. Zo spevákov sa stávajú singer songwriteri – hudobníci, ktorí si kompletne zložia a naspievajú vlastnú pesničku. Skomponujú svoju hudbu, napíšu svoj text a dielo nakoniec vlastným hlasom „ozvučia“.

Na albume sa striedajú slovenské s anglickými skladbami. Niektoré texty ti zložil Kamil Peteraj, iné ty. Máš vlastný rituál, kedy sa ti vymýšľajú najlepšie?
Volá sa Múza z rodu Nevyspytateľných. Keď kopne, text stvorím aj za hodinu. Inokedy sa zaseknem, vylepšujem a prepracovávam ho aj niekoľko dní. Musím ho skrátka nechať uležať. Pieseň však vždy píšem na základe zážitku, silnej myšlienky, alebo niečoho neobvyklého, čo prežijem. Vtedy je skladba najsilnejšia aj pre poslucháča. Inšpiruje ma príroda, naštartuje radosť, smútok, nepokoj. Nedávno som spoznala ženu, ktorej život diktujú tí, ktorí jej ho financujú. Vtedy sa vo mne zrodila nová pieseň s pracovným názvom Bábika. Jeden z jej veršov znie – „Je ako bábika vo výkladnej skrini, len preoblieka šaty, čo jej dajú iní…“

Šanzóny a blúzy majú obyčajne ´vážne ´texty. Ty sa však tohto pravidla nedržiš…
V hudbe rada striedam nálady a búram stereotypy. Preto na mojom albume nájdete okrem ´hlbokých´ myšlienok aj hravé a veselé. Taká je napríklad Venuša – roztopašná a nespútaná.

Na akú príležitosť je tvoj album určený? Kedy sa najlepšie počúva? 
V aute, pri žehlení, počas pokojného posedenia s priateľkami pri víne. Je to príjemná počúvateľná hudba. Pomalšie skladby vás upokoja a navodia atmosféru premýšľania. Rýchlejšie zase nabijú pozitívnou energiou. Mistreated Woman má zase silu roztancovať vás, absolútne sa pri nej odviažete. Blúzy & Songy sú jednoducho odrazom života. Niektoré skladby sú vážne, iné vášnivé, ďalšie pokojnejšie, hravé. Ako život sám.

Vie ťa nadchnúť aj  iná hudba? Počúvaš aj úplne odlišné žánre?
Áno, hoci niektoré už posudzujem ´generačne ´. Taký rap a hip hop nie som schopná dokonale  precítiť. Chýba mi v ňom jednoducho spev.
Na druhej strane obdivujem mnohých mladých spevákov a hudobníkov, majú v sebe výborný rytmus. Občas síce na úkor hudobnej harmónie, ale to nie je vždy to kľúčové. Viem oceniť aj dobrú popovú pesničku. Vždy sa mi páčili staré americké soulové divy, vo svojom období to bol vlastne americký pop. Súčasné R&B  je zase iba pokračovaním R&B zo šesťdesiatych rokov, vtedajšia čierna pop music. Stále ma vie dostať Aretha Franklin. Jej hudba ma už na prvé počutie nabije neuveriteľnou energiou. Dobrá muzika môže byť melancholická, musí však mať pozitívne vibrácie.

Už 2 roky učíš spev obľúbeného superstaristu Denisa Lacha. Akým štýlom podľa teba prerazí?
Denis má vyslovene soulový prejav s prvkami R&B  . Hudba mu vychádza zo srdca. Dáva do nej dušu, to je na ňom dominantné. Toto je cesta, po ktorej by mal ísť.

Dokáže sa podľa teba naučiť spievať každý?
Deväťdesiatpäť percent ľudí áno. Zvyšným piatim percentám chýba dobrý sluch, aby melódiu vôbec identifikovali. Väčšina ľudí ho však má, akurát nevie správne zaspievať to, čo počuje. Mnohí z nás nedokážu zreprodukovať počutú pieseň a myslia si, že nemajú sluch. Dobrý učiteľ hudby vás to naučí. Spievať však odporúčam každému. Je to úžasný očistný a energiu dobýjajúci rituál. S akoukoľvek náladou sa postavím pred mikrofón, rozladená, okamžite cítim prílev radostnej pozitívnej energie.

Zuzka Suchánková 
kontakt

Autor:   Júlia Mekyňová
Foto: Adam Suchánek


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 9. 2020

USD 1,169 0,005
CZK 26,965 0,042
GBP 0,919 0,001
HUF 365,010 2,960
CAD 1,559 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS