ČLÁNOK
ŽSR zažalované kvôli neplneniu odvodových povinností
5. októbra 1999

…podala 1. októbra tohto roku spoločnosť Herold Tele Media, s.r.o. (HTM). Informoval o tom konateľ spoločnosti Ivan Matušík. Podľa jeho vyjadrenia železnice dlhujú Sociálnej poisťovni približne 6 mld. Sk a SZP zhruba 1 mld. Sk, pričom podľa novely Trestného zákona platnej od 1. septembra tohto roku je nerealizovanie týchto odvodov trestné.

„Je všeobecne známe, že v SR je najväčším dlžníkom štát, pričom tento je nielen chránený voči vymáhaniu podlžností voči nemu, ale neexistuje ani trestná zodpovednosť úradníkov a orgánov, ktorí uvedený stav spôsobili a spôsobujú,“ skonštatoval I. Matušík. Ako dodal, bude zaujímavé sledovať následnú aktivitu vlády a snahu primerane upraviť zákon, „aby priatelia ich priateľov neboli trestateľní“.

Skutočnosť, že ŽSR dlhujú Sociálnej poisťovni vyše 6 mld. Sk, potvrdil nedávno aj jej generálny riaditeľ Igor Lipták. Ako začiatkom augusta uviedol generálny riaditeľ SZP Peter Kvasnica, ich pohľadávky voči železniciam, ktoré boli najväčším dlžníkom poisťovne, v tom období dosahovali výšku 960 mil. Sk.

I. Matušík ako dôvod pre podanie žiadosti označil skutočnosť, že každý prezident SR je povinný oznámiť podozrenie zo spáchania trestného činu, ak sa dozvedel skutočnosti, ktoré tomu nasvedčujú. Podľa jeho vyjadrenia je tiež vysoká pravdepodobnosť, že štatutárne orgány ŽSR systematicky znevýhodňujú SP a SZP v prospech dodávateľov služieb a tovarov, a to najmä zahraničných.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 12. 2023

USD 1,088 0,006
CZK 24,331 0,039
GBP 0,860 0,003
HUF 379,700 1,050
CAD 1,474 0,013

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS