ČLÁNOK
ŽSR sa dohodli na splátkach aj so ZSE a VSE
26. marca 2001

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) prisľúbili Západoslovenským energetickým závodom (ZSE), š.p. splatiť do 20. apríla polovicu z celkového dlhu 553 mil. Sk. Do konca mája by mali uhradiť celý záväzok spolu s faktúrami za február, marec a apríl. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ pre ekonomiku a obchod ZSE Anton Hlavatý. Dodal, že verí, že železnice sľub splnia, preto ZSE neplánuje obchodovať s pohľadávkami voči nim.

Po tom, čo sa ŽSR v stredu minulý týždeň dohodli na splátkach so Stredoslovenskými energetickými závodmi, š.p., úspešne sa skončili aj rokovania s Východoslovenskými energetickými závodmi, š.p., čo agentúre SITA potvrdil šéf kancelárie generálneho riaditeľa VSE Peter Sukovský.

Podľa ministra dopravy, pôšt a telekomunikácii Jozefa Macejka požiadali železnice rezort financií o úhradu čiastky za výkony vo verejnom záujme pre druhý štvrťrok v objeme 600 mil. Sk zo štátneho rozpočtu v predstihu. Podľa slov J. Macejka s tým Ministerstvo financií SR súhlasilo. ŽSR chcú prostriedky použiť na prevádzkové potreby. Dlhy voči energetickým rozvodným závodom dosahujú viac ako 1,5 mld. Sk, prípadným použitím časti uvedenej sumy na ich splatenie by preto mohli uhradiť len ich malý podiel.

Rezort dopravy rokuje s ministerstvom financií o niekoľkomiliardovom úvere pre ŽSR, ktorý by mohli železnice použiť aj na splatenie dlhov voči trom rozvodným podnikom. Energetické rozvodné podniky obnovili pre ŽSR dodávku elektrickej energie na všetkých odberných miestach železníc v plnom rozsahu ešte pred začatím spoločných rokovaní začiatkom minulého týždňa.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2023

USD 1,054 0,007
CZK 24,470 0,059
GBP 0,868 0,002
HUF 390,850 1,970
CAD 1,426 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS