ČLÁNOK
ŽSR plánujú v tomto roku preinvestovať 7,77 mld. Sk
3. marca 2000

Návrh zmluvy ešte musí prerokovať a následne schváliť vláda SR, a potom ju môžu podpísať minister dopravy a generálny riaditeľ ŽSR, ktorí sú na to oprávnení zo zákona. Povedal to pre agentúru SITA hovorca ŽSR Miloš Čikovský.

Podnikateľský plán pre tento rok uvažuje podľa M. Čikovského so stratou vo výške 3,7 mld. Sk a v položke mzdových nákladov neuvažuje so zvýšením miezd oproti súčasnej úrovni napríklad z dôvodu mzdových požiadaviek zamestnancov. „Ak by sa mala zvýšiť položka určená na mzdy, tak potom by túto korekciu musela prerokovať Správna rada ŽSR,“ dodal M. Čikovský. Podľa jeho slov v súčasnej situácii nie je možné uvažovať o zostavení podnikateľského plánu bez vykázania straty kvôli zabezpečeniu splácania dlhov a poskytovania služieb železnicami ako aj plánovaným investíciám.

„V tomto roku očakávame oproti minulosti nárast investícií na úroveň 7,77 mld. Sk. Z vlastných zdrojov budú zabezpečené 3 mld. Sk a z cudzích 4,77 mld. Sk,“ skonštatoval M. Čikovský. Vyjadril sa aj prípadnému štrajku zamestnancov ŽSR. Podľa neho má prípadný štrajk zamestnancov najväčšiu podporu v tých oblastiach, kde je najnižšia miera nezamestnanosti, a to vo veľkých železničiarskych centrách ako je Bratislava a Žilina. Smerom na východ republiky podpora štrajku klesá. Napríklad v Čiernej nad Tisou je takmer nulová, pretože tamojšia regionálna odborová centrála sa nepripojila k štrajkovej pohotovosti odborov.

Pri ŽSR v súčasnosti pôsobí osem odborových centrál. Do štrajkovej pohotovosti sa zapojilo sedem a jedna z nich, Nové odbory, štrajkovú pohotovosť už zrušila.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

5. 8. 2022

USD 1,023 0,005
CZK 24,581 0,078
GBP 0,843 0,000
HUF 393,780 2,200
CAD 1,319 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS