ČLÁNOK
ZSNP chce predať závod Sandrik, záujem prejavili 2 subjekty
13. októbra 1999

Materská spoločnosť Závod SNP, a.s., (ZSNP) chce predať odštepný závod Sandrik patriaci jednej z jej dcérskych spoločností. „Odštepný závod Sandrik je potrebné predať alebo radikálnymi opatreniami v racionalizácii nákladov zlepšiť jeho hospodárenie, lebo naďalej už nemožno jeho vysokou stratovosťou zaťažovať materskú spoločnosť ZSNP,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ pre podnikateľskú stratégiu ZSNP Stanislav Drgoňa. Podľa jeho slov záujem o podnik prejavili dva subjekty, z toho jedným je manažérska spoločnosť zo Sandriku.
S. Drgoňa konštatoval, že hlinikáreň prebrala Sandrik v polovici 90-tych rokov v agónii, s mínusovým vlastným imaním a so 600 zamestnancami, ktorí ročne produkovali výkony okolo 250 mil. Sk. Jej cieľom bolo zvýšiť výkony na úroveň prevyšujúcu 300 mil. Sk, tento plán sa však – na rozdiel od udržania zamestnanosti a priemerných miezd – nepodarilo realizovať.
Na konkurencieschopnú hladinu neznížilo podľa S. Drgoňa predajné ceny ani ročné odpustenie platenia úrokov z úverov a na podnik bol vyhlásený konkurz. Jeho výrobné kapacity a 350 zamestnancov potom využila pre svoje obchodné aktivity dcérska spoločnosť ZSNP Strojal, s.r.o. „Jeho prijatím ako svojho odštepného závodu tu však vďaka kolektívnej zmluve narástli mzdy o 22 percent a závod bol opäť nerentabilný,“ dodal.
Linku na výrobu kanistrov s ročnou polmiliónovou kapacitou sa darilo vyťažiť z jednej pätiny. Kvôli strate objednávok pre Škodu a stagnáciu výroby v Liaze a Zetore je výroba automobilových filtrov nedostatočná. Oživenie výroby v spoločnosti Tatra nepomôže prekonať najväčšie problémy Sandriku a podľa S. Drgoňa na zúročenie pred mesiacom získaného certifikátu ISO 9001 je ešte skoro. „Perspektívnu výrobu nerezového kuchynského riadu komplikuje nedostatok kapitálu na prefinancovanie dodacích lehôt, na dostatočné zásoby a z toho vyplývajúce neúspešné prenikanie do obchodnej siete,“ dodal. Tohto roku sa očakáva, že 300 pracovníkov Sandriku vyrobí tovar asi za 105 mil. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS