ČLÁNOK
“ Zrušenie projektu „“nových““ dlhopisov podľa ING zníži ich cenu
12. októbra 2000

Ak sa projekt „nových“ dlhopisov Fondu národného majetku SR (FNM) neuskutoční, tieto cenné papiere by stratili v budúcom roku akúkoľvek likviditu a to by si podľa hlavného ekonóma ING Barings Jána Tótha malo vyžadovať dodatočnú rizikovú prirážku. Preto podľa Tótha začiatkom decembra pravdepodobne poklesne cena dlhopisov FNM na trhu.

Nové dlhopisy považuje J. Tóth za projekt zlepšujúci neštandardné podmienky dlhopisu FNM, ktorý by zabezpečil ich budúcoročnú likviditu, na druhej stane by boli dlhopisy vyplatené až v posledný deň roka 2001. Jedným z možných riešení by bolo aj priame akceptovanie dlhu vyplývajúceho z dlhopisov FNM štátom. Štát by si totiž mohol požičať finančné prostriedky bez takej rizikovej prirážky, za ktorú by si na tento účel požičiaval fond.

Projekt „nových“ dlhopisov FNM sa však pravdepodobne nezrealizuje. Podľa prezidenta FNM Jozefa Kojdu momentálne tento projekt nie je aktuálny vzhľadom na problémy spojené s takýmto riešením. Sú to najmä vysoké náklady fondu na ich emisiu a nízky potenciálny záujem investorov. Príčinou nízkeho záujmu investorov by podľa Kojdu bola zmena typu cenného papiera, pretože za nové dlhopisy by už neručil štát, ale len FNM. V súčasnosti fond skúma možnosti prolongácie splatnosti súčasných dlhopisov alebo ich výmeny za zmenky. Ďalšou alternatívou by bola výmena za akcie z portfólia FNM, o tom by však musela rozhodnúť vláda.

Projekt nových dlhopisov FNM prezentoval fond v polovici tohto roka. Jeho hlavným cieľom malo byť zabezpečenie obchodovateľností týchto cenných papierov aj v roku 2001. Nové dlhopisy mali mať splatnosť k 31. decembru 2001 a minimálny kupón.

Vo štvrtok sa priemerná cena dlhopisu FNM znížila na 10 748,06 Sk. Pokračuje tak trend znižovania ceny tohto cenného papiera zaznamenávaný od 13. septembra, kedy dosiahla doterajšie maximum 11 412 Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS