ČLÁNOK
“ Zoznam „“vyvolených““
9. januára 2001

Prieskum, ktorý aranžovali britský denník Financial Times a PriceWaterhouseCoopers, sa snažil odpovedať na otázky, ktoré sú spojené s dominanciou firiem orientovaných na budúcnosť a s tým, ako sa tieto spoločnosti budú schopné udržať na špičke a zhodnocovať kapitálovú účasť svojich akcionárov v dlhodobejšom časovom horizonte.

Inými slovami ide aj (alebo hlavne o to), ako sa „firmy budúcnosti“ udržia na trhu, a to veľmi zásadným spôsobom…

Podľa tohto prieskumu zostanú na špičke, podobne ako v roku 2000, Microsoft a General Electric. Blízko vedľa nich budú stáť Coca-Cola a Sony. Zdá sa, že totálnu dominanciu stratí GE v prospech Microsoftu, no obidve tieto firmy zostanú v popredí napriek tomu, že sa v nich zmenia riadiace štruktúry (GE) a dôjde k právnym sporom (Microsoft).

Dynamika týchto spoločností bude s najväčšou pravdepodobnosťou aj naďalej gradovať, čo je podložené najmä tým, že GE i Microsoft s najväčšou úspešnosťou figurujú v sektoroch informačných technológií a spotrebnej elektroniky. Tu je ich prezentácia na trhu skutočne nespochybniteľná.

Jack Welsch odíde do dôchodku na konci tohto roka a Bill Gates (44-ročný) musí čeliť viacerým súdnym sporom, no i tak sa zdá, že vo svojich firmách zanechali veľmi hlboké korene, ktoré budú evidentné minimálne do roku 2005.

Práve z tohto faktu vychádza reprezentatívny prieskum FT a PriceWaterhouseCoopers a práve istý druh „vodcovstva“ a skladby riadiacich štruktúr je v týchto firmách rozhodujúca.

Je to relevantné tým viac, že v období budúcich piatich rokov sa očakáva veľmi vážna preferencia sektorov, ktoré sú spojené s informačnými technológiami.

Aj z tohto dôvodu zohrávajú dôležitú úlohu medzi „firmami budúcnosti“ napríklad Vodafone, Nokia a America Online/Time Warner.

Veľmi relevantným je v tomto kontexte aj schopnosť riadiacich štruktúr zhodnocovať akcionárske podiely na medziročnej báze.

Preto na zozname „vyvolených“ v budúcich piatich rokoch figurujú napríklad Wal-Mart a nechýbajú tam ani tí, ktorí disponujú absolútnou schopnosťou inovačných aktivít – spomeňme iba IBM, Citigroup a Coca-Colu, ktoré sú navyše schopné demonštrovať vysokú mieru adaptability a diverzifikácie. Dôležitú úlohu zohráva aj sociálna zodpovednosť firiem, čo sa predovšetkým ocenilo v prípade Toyoty.

V tomto prípade nejde iba o excelentný servis, ale aj o horentné investície do vzdelanostného rastu „svojich ľudí“.

V rámci úplnosti štatistických údajov je však nevyhnutné poznamenať, že sektor telekomunikácií a informačných technológií (napriek vysokému úverovému zaťaženiu), predstavuje až 40% nominantov na vedúce firmy sveta v roku 2005.

Firmy orientované na priemyselnú výrobu obsiahli 12% z celkového objemu úspešných spoločností v časovej dimenzii roku 2005 a producenti potravín, nápojov, ale aj sektor finančných služieb sa musel uspokojiť iba s 8% percentami.

Istým prekvapením je, že medzi najvyššie nasadenými v roku 2005, nie je ani svetoznáma investičná banka, orientovaná na akvizície a fúzie – Goldman Sachs, ani JP Morgan.

V tejto tabuľke chýbajú aj Honda a Philip Morris. Stabilní zástupcovia „starej ekonomiky“ sa vytrácajú a prichádzajú noví. O päť rokov nemajú byť špičkovo úspešné napríklad Nike a McDonalds. Medzi „nováčikmi“ sú však AT&T, Lucent Technologies, WorldCom, Yahoo a Vivendi.

Najuznávanejšie spoločnosti vo svete v období budúcich piatich rokov

Poradie
Názov spoločnosti
Krajina
1
Microsoft USA
2
General Electric USA
3
Cisco Systems USA
4
Coca-Cola USA
5
IBM USA
6
Sony Japonsko
7
America Online/Time Warner USA
8
Nokia Fínsko
9
Intel USA
10
Toyota Japonsko
11
Dell USA
12
Merck USA
13
DaimlerChrysler Nemecko
14
Sun Microsystems USA
15
Wal-Mart USA
16
Vodafone Veľká Británia
16
Citigroup USA
18
Yahoo USA
19
Oracle USA
20
NTT Japonsko
21
Amazon.com USA
22
BP Veľká Británia
23
Pfizer USA
24
Nestlé Švajčiarsko
25
General Motors USA
26
Royal Dutch/Shell Holandsko/Veľká Británia
27
Siemens Nemecko
28
SAP Nemecko
28
AT&T USA
30
Ford USA
31
Vivendi Francúzsko
32
Deutsche Telekom Nemecko
33
Airbus Industrie Francúzsko/Nemecko/Veľká Británia/Španielsko
34
Hewlett-Packard USA
35
Glaxo Wellcome/Smithkline Beecham Veľká Británia
36
Disney USA
37
AIG USA
37
Ericsson Švédsko
37
DuPont USA
40
Lucent Technologies USA
40
Unilever Holandsko/Veľká Británia
42
Alcoa USA
43
Procter&Gamble USA
44
Telefónica Španielsko
44
HSBC Veľká Británia/Honkg Kong
46
Merrill Lynch USA
47
Volkswagen Nemecko
48
BT Veľká Británia
48
WorldCom USA
48
Compaq USA

Zdroj : Financial Times, PricewaterhouseCoopers


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 2. 2024

USD 1,081 0,001
CZK 25,380 0,049
GBP 0,856 0,000
HUF 387,980 0,300
CAD 1,462 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS