ČLÁNOK
Zodpovednost za obnovenie stability v Iraku leží na koalícii
18. apríla 2003

Európska únia (EÚ), ktorá sa snaží zotavit z tažkých sporov okolo vojenského zásahu proti Iraku, vo štvrtok uviedla, že OSN musí zohrat pri rekonštrukcii Iraku „klúcovú úlohu“. Pätnástka však súcasne pripustila, že v tejto chvíli leží váha zodpovednosti za obnovenie stability na koalícii vedenej USA. Generál Tommy Franks, vrchný velitel vojenského útoku, po návšteve Bagdadu povedal, že hlavná vlna rabovania v meste polavila. „Rabovanie ustupuje každým dnom a myslím, že bude ustupovat aj nadalej, pretože Iracania zacínajú teraz preberat kontrolu nad vlastnými problémami,“ povedal Franks.

V Bagdade sa v stredu prihlásilo 2 200 irackých dobrovolníkov ochotných slúžit v neozbrojených policajných hliadkach. Postupne sa darí obnovovat zásobovanie vodou a elektrickou energiou v hlavnom meste a po niekolkých dnoch úplného chaosu zacínajú znovu fungovat nemocnice. „Teraz, ked je Irak oslobodený, by ho OSN mala zbavit sankcií,“ uviedol v stredu americký prezident George Bush.

Podla velvyslanca USA pri OSN Johna Negroponteho Washington predpokladá, že odstránenie sankcií zohráva klúcovú úlohu vrátane procesu, ktorého cielom bude vláda v rukách samotných Iracanov. (OSN) by tak mala využit svoj jedinecný potenciál a skúsenosti v obnove vojnou znicených krajín,“ uvádza sa vo vyhlásení EÚ.

Pätnástka však berie na vedomie reálne podmienky v Iraku, kde sa Americania teraz usilujú o zriadenie povojnovej administratívy. „V tejto fáze je to koalícia, ktorá je zodpovedná za zabezpecenie bezpecnosti. To sa týka aj poskytnutia humanitárnej pomoci a ochrany kultúrneho dedicstva a múzeí.“

Spojené štáty však dali skôr najavo, že nepripustia, aby v Iraku mala rozhodujúce slovo Bezpecnostná rada, ktorá odmietla schválit vojenskú operáciu v krajine.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS