ČLÁNOK
Zníženiu PMR bráni nevyriešená situácia v IRB
18. júna 1999

Ako na stretnutí s novinármi uviedol guvernér centrálnej banky Vladimír Masár, problém IRB nebol doteraz vyriešený, hoci zavedenie nútenej správy stabilizovalo celý bankový sektor. „Zníženie PMR nie je zatiaľ možné, keďže náklady na riešenie situácie IRB musí niekto znášať,“ konštatoval.

V. Masár podčiarkol, že ceduľová banka má záujem o zníženie PMR hlavne z dôvodu zvýšenia konkurencieschopnosti slovenského bankového sektora v porovnaní s krajinami Európskej únie. Pripustil tiež, že Európska centrálna banka požaduje nižšie PMR než NBS. „Na druhej strane treba upozorniť, že po zrušení devízovej pozície na menové účely centrálna banka pristúpila k zníženiu celkového objemu PMR,“ konštatoval.

Guvernér NBS sa tiež vrátil k predaju Československej obchodnej banky, a.s., Praha (ČSOB). Podľa neho slovenská centrálna banka rokuje s belgickou bankou KBC Bank, o cene sa však doteraz nehovorilo. „Vychádzame z predpokladu, že KBC Bank odkúpi slovenskú časť za rovnakých podmienok ako český podiel,“ uviedol. Opätovne podčiarkol, že v prípade neúspechu NBS bude nasledovať súdne riešenie sporu. Česká strana by mala s KBC podpísať zmluvu o predaji už budúci utorok.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 5. 2024

USD 1,085 0,002
CZK 24,738 0,010
GBP 0,852 0,000
HUF 387,080 0,970
CAD 1,483 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS