ČLÁNOK
Zníženie ratingu U.S. Steel neovplyvní košickú prevádzku
29. júna 2001

Zníženie úverového ratingu americkej spoločnosti United States Steel Corp (U.S. Steel) nebude mať vplyv na prevádzku a hospodárenie košického závodu tejto firmy. „Zníženie ratingu sa vzťahuje na firmu ako celok a vo vzťahu k rastúcim nákladom možno hovoriť naopak o výrazných úsporách od vstupu strategického investora do košických železiarní,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca U.S. Steel Košice, s.r.o. Jozef Marko.

V súvislosti s úsporami nákladov J. Marko uviedol, že v oblasti nákupu surovín, služieb a opráv sa firme podarilo ušetriť za prvých šesť mesiacov existencie spoločnosti približne 13 mil. USD. V košickej U.S. Steel zvýšili podiel elektrickej energie vyrábanej vo vlastnej réžii na 60 až 65 %. „Táto energia je pre nás takmer o polovicu lacnejšia, ako energia, ktorú nakupujeme,“ dodal J. Marko.

„Nemožno vylúčiť, že podnik bude chcieť získať nejaký úver,“ povedal J. Marko na margo možného ťažšieho získania úverov zo strany U.S. Steel Košice. Podľa neho je táto možnosť nízka, pretože americký investor sa zaviazal počas piatich rokov preinvestovať do modernizácie závodu v Košiciach všetky prostriedky, ktoré usporí na daňových úľavách. „Počas obdobia ďalších piatich rokov budú tieto daňové prázdniny podmienené reinvestovaním prostriedkov vo výške 50 %,“ dodal J. Marko.

Úverový rating americkej spoločnosti U.S. Steel z doterajšieho stupňa BB+ na stupeň BB s negatívnym výhľadom znížila agentúra Standard & Poor´s (S&P). Pokles ratingu súvisí so znížením prevádzkových výsledkov spoločnosti. Pod ten sa podľa S&P podpísal pokles cien ocele a vyššie náklady na energiu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2021

USD 1,216 0,000
CZK 26,152 0,058
GBP 0,890 0,004
HUF 357,610 0,230
CAD 1,546 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS