ČLÁNOK
Zníženie ratingu odráža podľa analytikov situáciu v Európe
14. februára 2012

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s v pondelok zhoršila dlhodobý emisný rating Slovenskej republiky na úroveň A2 zo stupňa A1. Výhľad ratingu upravila na negatívny zo stabilného. Agentúra rozhodnutie zdôvodnila najmä obavami z vývoja dlhovej krízy v eurozóne a hospodárskeho spomalenia regiónu, čo môže negatívne vplývať na schopnosť vlády plniť svoje ciele v oblasti rozpočtovej konsolidácie a zvrátiť nepriaznivý trend vývoja dlhu. Zvýšené riziko pre hospodársky rast Slovenskej republiky predstavuje aj oslabenie externého dopytu. Negatívny výhľad odráža názor agentúry, že zhoršenie dlhovej krízy v eurozóne bude mať negatívny dopad na podmienky v domácej ekonomike a verejných financiách.

Agentúra Moody’s tak podľa analytikov nasledovala krok ratingovej agentúry S&P, ktorá v januári naplnila svoje decembrové hrozby a znížila rating deviatim krajinám eurozóny, vrátane Slovenska. Aktuálne zhoršenie ratingu Slovenska pritom podľa analytikov odzrkadľuje najmä dlhodobú situáciu v eurozóne. „Táto situácia vplýva aj na krajiny, ktoré sú na eurozóne obchodne závislé,“ uviedol pre agentúru SITA analytik UniCredit Bank Dávid Dereník.

Zníženie ratingu môže podľa analytikov zhoršiť aj podmienky pre Slovensko na financovanie svojich potrieb na finančnom trhu. Investori sú však podľa Dávida Dereníka už v súčasnosti dosť opatrní a nejaká väčšia reakcia trhu na tento krok by nemala prísť. „Aj dnes, podobne ako aj v januári hovoríme, že pokles ratingu krajiny o jeden stupeň nemusí automaticky znamenať, že by sa s okamžitým účinkom zhoršila naša schopnosť financovať sa či dokonca načas splácať svoj dlh,“ dodáva analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Nižší rating síce podľa Sadovskej môže mať vplyv na výnosy, ktoré veritelia budú od Slovenska za poskytnuté prostriedky požadovať, avšak určitú rizikovú prirážku Slovensko platilo aj s vyšším ratingom. „Investori sa totiž často rozhodujú na základe sentimentu v celom regióne, a keďže Slovensko patrí do regiónu CEE, hodnotili nás aj podľa vývoja v okolitých krajinách, napríklad v problémovom Maďarsku,“ konštatuje analytička Poštovej banky.

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s v pondelok okrem Slovenska zhoršila výhľad a ratingy ďalších siedmich krajín eurozóny a Veľkej Británie. Podobne ako v prípade SR agentúra poukázala na zvýšené makroekonomické a finančné riziká vyplývajúce z dlhovej krízy v eurozóne, ktoré môžu viesť k prehĺbeniu špecifických problémov dotknutých krajín.

Ratingy Francúzska a Rakúska a Veľkej Británie agentúra potvrdila na stupni Aaa a pridelila im negatívny výhľad. Ratingy Talianska a Malty agentúra znížila na úroveň A3 zo stupňa A2, Portugalska na Ba3 z Ba2, Slovinska na A2 z A1 a Španielska na A3 z A1. Výhľad ratingov týchto krajín agentúra zmenila na negatívny zo stabilného.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS