ČLÁNOK
Zníženie ratingu belgickej KBC sa dotklo aj slovenskej ČSOB
26. januára 2009

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s Investors Service v pondelok znížila rating finančnej sily (BFSR) belgickej banky KBC Bank na úroveň C+ z úrovne B- a jej rating dlhodobých záväzkov a dlhodobý depozitný rating na úroveň Aa3 z úrovne Aa2. Agentúra zároveň znížila rating dlhodobých záväzkov bankovej skupiny KBC Group na úroveň A1 z úrovne Aa3. Všetky dlhodobé ratingy a rating finančnej sily majú naďalej negatívny výhľad. Všetky krátkodobé ratingy agentúra potvrdila na úrovni Prime-1.

K zníženiu ratingov došlo po tom, ako KBC v pondelok oznámila ďalšie zhoršenie svojho štruktúrovaného finančného portfólia a akciového portfólia. Očakáva sa, že za rok 2008 KBC skončila v strate v objeme približne 2,5 mld. eur. Agentúra Moody’s zároveň očakáva zhoršenie prostredia na trhoch, na ktorých KBC pôsobí. Agentúra si osobitne všíma významné oslabenie trhu v strednej a východnej Európe a Rusku a tiež v Írsku. Navyše očakáva aj náročnejšie makroekonomické prostredie v Belgicku. Za pozitívne však Moody’s považuje silnú likviditu KBC.

Agentúra Moody’s zároveň znížila ratingy írskej banky KBC Bank Ireland ako dôsledok zníženia ratingov jej materskej banky KBC Bank N.V. Znížila aj dlhodobý depozitný rating v domácej mene českej banky Československá obchodní banka (CSOB CZ), ktorá je tiež dcérou KBC Bank N.V. Tento rating CSOB CZ klesol na Aa3 z Aa2. V prípade slovenskej dcéry KBC Bank N.V., Československá obchodná banka, a.s. (CSOB SK), agentúra zmenila zo stabilného na negatívny výhľad dlhodobého depozitného ratingu v zahraničnej a domácej mene, ktorý je na úrovni A2. Ratingov Istrobanky, ďalšej slovenskej dcéry KBC Bank N.V., sa zníženie ratingov materskej banky nedotklo. V prípade maďarskej Kereskedelmi & Hitel bank Rt. agentúra zmenila na negatívny zo stabilného výhľad dlhodobého depozitného ratingu v domácej mene. Zároveň zmenila na negatívny zo stabilného výhľad dlhodobého depozitného ratingu v domácej mene a dlhodobého depozitného ratingu v zahraničnej menej v prípade poľskej Kredyt Bank. V prípade ruskej Absolut Bank agentúra zmenila na negatívny zo stabilného výhľad dlhodobých depozitných ratingov v domácej a zahraničnej mene a ratingu dlhodobých nezabezpečených záväzkov v zahraničnej mene.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS